Partner
Partner
Więcej

  Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

  blank

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów uczestniczących w pilotażu KSO odnotowaliśmy bardzo wysokie oceny naszych działań, przede wszystkim w zakresie skrócenia czasu dostępu do badań diagnostycznych i leczenia – mówi prof. Adam Maciejczyk, past prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

  Krajowa Sieć Onkologiczna: co dzięki niej zyskuje pacjent?

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Założenia KSO są zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej, która również zaleca tworzenie sieci szpitali onkologicznych.

  Ważną rolę w Krajowej Sieci Onkologicznej odgrywają koordynatorzy, którzy towarzyszą pacjentom od momentu rozpoczęcia diagnostyki onkologicznej do zakończenia leczenia. W ramach sieci monitorowany będzie czas dostępu do lekarza, do poszczególnych badań, wprowadzone zostaną jednolite standardy podstawowych usług.

  KSO to pierwszy system, w którym cała uwaga skupiona jest przede wszystkim na wsparciu pacjenta w dostępie do profesjonalnej, dobrej jakościowo opieki.

  Jak pacjenci oceniają pilotaż KSO, co najbardziej doceniają?

  W analizie satysfakcji pacjentów uczestniczących w pilotażu odnotowaliśmy bardzo wysokie oceny naszych działań, przede wszystkim w zakresie skrócenia czasu dostępu do badań diagnostycznych i leczenia. Analiza satysfakcji na terenie województwa dolnośląskiego objęła grupę blisko 3 tysięcy pacjentów. Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia proces oceny satysfakcji pacjentów z pilotażu był poddany audytowi przez niezależnych ekspertów – uzyskał pozytywną ocenę.

  Czy w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, które koordynowało pilotaż w województwie dolnośląskim, pacjent jestfaktycznie prowadzony przez diagnostykę i leczenie? Jak w nowej roli sprawdzają się koordynatorzy leczenia?

  Stale doskonalimy koordynację opieki onkologicznej w naszym szpitalu. W DCOPiH poza pilotażem KSO przeprowadziliśmy w 2021 roku certyfikację międzynarodową IPAAC z zakresu kompleksowej opieki onkologicznej (certyfikat dla całego szpitala) oraz dodatkowo w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów jelita grubego i trzustki. W 2022 roku przeszliśmy z powodzeniem audyt nowego rodzaju certyfikatu z zakresu raka piersi, przygotowanego przez Komisję Europejską (ECIBC – European Commission Initiative on Breast Cancer). Obecnie jesteśmy w trakcie certyfikacji kompleksowej opieki onkologicznej w ramach raka płuca (projekt CraNE)

  Jesienią podczas sesji Rynku Zdrowia mówił Pan, że KSO powinna być wprowadzana stopniowo. Co to oznacza?

  Wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych wymaga odpowiedniej uwagi i cierpliwości. Przede wszystkim należy uważnie wdrożyć już przygotowaną przez nasz Zespół, z dużym zaangażowaniem Centrum e-Zdrowia, nową formę karty DiLO – eDiLO. Musimy nauczyć się korzystać z tego kompleksowego rozwiązania.

  Kiedy można się spodziewać funkcjonowania KSO w całej Polsce i kiedy zobaczymy efekty – w postaci poprawy wyników leczenia?

  To pytanie do Ministerstwa Zdrowia. Pierwsze efekty wdrożenia sieci będą widoczne już po kilku tygodniach – na pewno skróci się czas oczekiwania na wizytę u onkologa

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Piotr Rutkowski: Inhibitory BRAF i MEK –opcja skuteczna i bezpieczna

  W leczeniu czerniaka mamy do czynienia z dwoma przełomami. Pierwszy to immunoterapia, drugi – leczenie ukierunkowane molekularnie: to połączenie leku działającego na białko BRAF...

  Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek: Raka nerki potrafimy dziś leczyć dużo skuteczniej

  Większość przypadków raków nerki jest wykrywanych na wczesnym etapie – to osoby, u których guzy w nerce wykryto przypadkowo, przy okazji np. badań USG...

  Dr hab. n. med. Adam Płużański: Leki ukierunkowane molekularnie to przełom

  Leczenie ukierunkowane molekularnie jest znacznie bezpieczniejsze niż standardowa chemioterapia i cechuje się istotnie większą skutecznością. Znacząco wpływa na wydłużenie czasu do progresji choroby i...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D