DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów uczestniczących w pilotażu KSO odnotowaliśmy bardzo wysokie oceny naszych działań, przede wszystkim w zakresie skrócenia czasu dostępu do badań diagnostycznych i leczenia – mówi prof. Adam Maciejczyk, past prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna: co dzięki niej zyskuje pacjent?

Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Założenia KSO są zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej, która również zaleca tworzenie sieci szpitali onkologicznych.

Ważną rolę w Krajowej Sieci Onkologicznej odgrywają koordynatorzy, którzy towarzyszą pacjentom od momentu rozpoczęcia diagnostyki onkologicznej do zakończenia leczenia. W ramach sieci monitorowany będzie czas dostępu do lekarza, do poszczególnych badań, wprowadzone zostaną jednolite standardy podstawowych usług.

KSO to pierwszy system, w którym cała uwaga skupiona jest przede wszystkim na wsparciu pacjenta w dostępie do profesjonalnej, dobrej jakościowo opieki.

Jak pacjenci oceniają pilotaż KSO, co najbardziej doceniają?

W analizie satysfakcji pacjentów uczestniczących w pilotażu odnotowaliśmy bardzo wysokie oceny naszych działań, przede wszystkim w zakresie skrócenia czasu dostępu do badań diagnostycznych i leczenia. Analiza satysfakcji na terenie województwa dolnośląskiego objęła grupę blisko 3 tysięcy pacjentów. Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia proces oceny satysfakcji pacjentów z pilotażu był poddany audytowi przez niezależnych ekspertów – uzyskał pozytywną ocenę.

Czy w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, które koordynowało pilotaż w województwie dolnośląskim, pacjent jestfaktycznie prowadzony przez diagnostykę i leczenie? Jak w nowej roli sprawdzają się koordynatorzy leczenia?

Stale doskonalimy koordynację opieki onkologicznej w naszym szpitalu. W DCOPiH poza pilotażem KSO przeprowadziliśmy w 2021 roku certyfikację międzynarodową IPAAC z zakresu kompleksowej opieki onkologicznej (certyfikat dla całego szpitala) oraz dodatkowo w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów jelita grubego i trzustki. W 2022 roku przeszliśmy z powodzeniem audyt nowego rodzaju certyfikatu z zakresu raka piersi, przygotowanego przez Komisję Europejską (ECIBC – European Commission Initiative on Breast Cancer). Obecnie jesteśmy w trakcie certyfikacji kompleksowej opieki onkologicznej w ramach raka płuca (projekt CraNE)

Jesienią podczas sesji Rynku Zdrowia mówił Pan, że KSO powinna być wprowadzana stopniowo. Co to oznacza?

Wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych wymaga odpowiedniej uwagi i cierpliwości. Przede wszystkim należy uważnie wdrożyć już przygotowaną przez nasz Zespół, z dużym zaangażowaniem Centrum e-Zdrowia, nową formę karty DiLO – eDiLO. Musimy nauczyć się korzystać z tego kompleksowego rozwiązania.

Kiedy można się spodziewać funkcjonowania KSO w całej Polsce i kiedy zobaczymy efekty – w postaci poprawy wyników leczenia?

To pytanie do Ministerstwa Zdrowia. Pierwsze efekty wdrożenia sieci będą widoczne już po kilku tygodniach – na pewno skróci się czas oczekiwania na wizytę u onkologa

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D