Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Choroba o tysiącach twarzy

  „Wszystkie twarze szpiczaka – 100 historii pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym” to niezwykła książka powstała z inicjatywy Fundacji Centrum Leczenie Szpiczaka, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Powstała w niezwykłym momencie, na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

  Wydawałoby  się,  że  pozornie  nic nie  łączy  100-lecia  niepodległości z książką o chorobie nowotworowej. Artur Jurczyszyn, pomysłodawca książki, tak uzasadnia ten pomysł: „Mamy punkty zbieżne: obchody 100-lecia niepodległości to przypomnienie, skąd jesteśmy, co nam zabrano i jak to odzyskaliśmy oraz cele jakie mamy przed sobą w najbliższych latach. Trudność dokonania czegokolwiek zawsze zależy od tego, czy zmierzamy do celu świadomie czy nie. Dotyczy to nie tylko celów politycznych, lecz wszystkich planów, a w szczególności walki z trudną chorobą nowotworową. Świadomy pacjent ma zawsze większe szanse na pokonanie choroby. Ktoś z nowo rozpoznaną chorobą po przeczytaniu książki nabierze ochoty do walki z nowotworem i dodamy mu sił w trudnym zmaganiu się ze szpiczakiem plazmocytowym”.

  Wydawałoby się, że po 2 latach książka mogła się zdezaktualizować. A jednak nie. Szpiczak przecież nadal ma tysiące twarzy, chorzy nadal walczą o życie, o nowoczesne leczenie. Ale nadal także potrafią cieszyć się każdym dniem życia.

  Dzięki staraniom prof. Artura Jurczyszyna powstał szpiczakowy kalendarz na 2021 rok, w którym znaleźli się wybitni hematolodzy z całego świata – oczywiście z książką „Wszystkie twarze szpiczaka”, przetłumaczoną na język angielski.

  A w dobie pandemii COVID-19 słowa Profesora ze wstępu książki nadal są aktualne: „My, Polacy, uchodzimy za naród, który nauczył się powstawać z popiołów i ciągle odbudowywać swój kraj; nie bardzo jednak potrafimy żyć w pokoju i stabilizacji”.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D