Więcej

  Fundacja Rak’n’Roll i Fundacja Philips szkolą lekarzy w zakresie czujności onkologicznej w ciąży

  Rocznie w Polsce nawet u 400 kobiet w ciąży diagnozowany jest nowotwór, a jednym z diagnozowanych najczęściej jest rak piersi.Fundacja Rak’n’Roll oraz Fundacja Philips ponownie łączą siły, by zwiększać czujność onkologiczną ginekologów-położników, a także samych pacjentek . Działania edukacyjne w zakresie profilaktyki onkologicznej będą prowadzone w formie wykładów on-line oraz ogólnopolskich warsztatów dla lekarzy pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”, prowadzonych pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika.

  Świadomość problemu nowotworów u kobiet w ciąży rośnie. Niestety w tej grupie rak piersi jest rozpoznawany w bardziej zaawansowanym stadium niż u kobiet nieciężarnych. Wynika to z częstego traktowania rosnącego guza jako fizjologicznej odpowiedzi tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Diagnoza może być opóźniona nawet do 7 miesięcy.Taka sytuacja zwiększa ryzyko przerzutów i znacząco zmniejsza szansę na pełny powrót do zdrowia[1].

  Rak piersi jest nowotworem, którego diagnostyka u kobiet w ciąży ale także po porodzie i podczas karmienia piersią jest bardzo trudnatłumaczy Joanna Rokoszewska-Łojko, odpowiedzialna za program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll.–Niestety na co dzień spotykamy się z opiniami lekarzy, że badanie USG w ciąży nie ma sensu ze względu na zmiany w budowie piersi, a pojawiające się guzki czy obrzęki są naturalne dla stanu kobiety. Te wciąż pokutujące mity na temat raka piersi w ciąży, a także uśpiona czujność onkologiczna w środowisku lekarskim, jak i u samych pacjentek stanowią główną przyczynę opóźnień w diagnostyce i rozpoczęciu leczenia- dodaje Rokoszewska-Łojko.

  Dwa fundamenty: profilaktyka i diagnostyka

  Z problemem uśpionej czujności onkologicznej podczas ciąży powinni zmierzyć się zarówno lekarze, pacjentki, jak i najbliższe im osoby. W profilaktyce nowotworów piersi ogromną rolę odgrywa świadomość samych kobiet oraz ich partnerów na temat tego, w jaki sposób i jak często przeprowadzać samobadanie piersi. Niestety, tylko połowa Polek ma świadomość, jak prawidłowo je wykonywać i robi to odpowiednio często[2]. Ponadto problemem jest także strach pacjentek przed wykonaniem badania USG – jak pokazują wnioski z przeprowadzonego na zlecenie firmy Philips sondażu, aż 69 proc. respondentek miało wątpliwości i obawy przed wykonaniem takiego badania, obawiając się o jego wynik (36 proc.) lub o to, że badanie negatywnie wpłynie na ich zdrowie (12 proc.)[3].

  – Kobiety nie wykonują badania USG ze strachu przed rakiem. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ w przypadku profilaktyki chorób nowotworowych czas odgrywa kluczową rolę – im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym lepsze są rokowania – mówi dr Paweł Guzik, specjalista ginekologii, położnictwa i ultrasonografii, Oddział Ginekologii i Położnictwa- Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie, wykładowca i konsultant w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii w Zamościu. –W profilaktyce niezwykle istotne jest to, aby wszystkie pacjentki, również te będące w ciąży i karmiące, wykonywały cykliczne badania USG piersi. Jest to odpowiedzialność, która leży nie tylko po stronie kobiet ale także nas, ginekologów – dodaje Paweł Guzik.

  O tym, jak ważna jest wczesna diagnostyka świadczą również zalecenia Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, mówiące o tym, że u kobiet powyżej 35.roku życia badanie USG piersi jest zalecane: u wszystkich ciężarnych w I trymestrze ciąży, u kobiet karmiących raz do roku.Wśród młodszych kobiet zaleca się rozważenie wykonania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży, u kobiet karmiących raz w roku.W przypadku zmian w obrębie piersi takich jak guz, zaczerwienienie lub obrzęk – badanie należy wykonać zawsze, niezależnie od wieku kobiety.

  Boskie USG, czyli sonommamografia u kobiet w ciąży i karmiących

  Fundacja Rak’n’Roll od lat prowadzi działania na rzecz edukacji kobiet w zakresie profilaktyki onkologicznej, a także poprawy wykrywalności nowotworów u kobiet w ciąży.Cykl ogólnopolskich warsztatów dla ginekologów i położników pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”, prowadzonych pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika, już drugi rok z rzędu. Firma Philips oraz Fundacja Philips, w zgodzie z misją zapewnienia dostępu do opieki medycznej dzięki innowacjom dla osób wykluczonych zdrowotnie, wspierają wspomniane warsztaty oraz ich główny cel, jakim jest wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży i podczas karmienia. Drugą edycję programu otworzą wykłady on-line, a zaraz po nich w 10 miastach w Polsce odbędą się warsztaty z ekspertami w dziedzinie USG piersi kobiet w ciąży i karmiących.

  225 lekarzy ginekologów i położników, którzy wzięli udział w zeszłorocznej edycji programu każdego roku prowadzi łącznie ponad 10 tysięcy ciąż – mówi Joanna Rokoszewska-Łojko.– Olbrzymie zainteresowanie warsztatami ze strony lekarzy pokazuje, jak potrzebny i ważny jest to projekt. Cieszymy się, że również w tym roku eksperci programu przekażą specjalistyczną wiedzę i najlepsze praktyki kolejnym lekarzom. – powiedziała Joanna Rokoszewska-Łojko.

  Projekt „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących” realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i położników oraz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a działania podejmowane w jego ramach skierowane są zarówno do lekarzy specjalistów, jak również do influencerów parentingowych, dzięki czemu przekaz edukacyjny dotyczący profilaktyki nowotworów piersi oraz walki z uśpioną czujnością onkologiczną w trakcie ciąży i karmienia trafia do olbrzymiej liczby kobiet w całej Polsce.

  W Philips wierzymy, że odpowiednie działania edukacyjne pomogą zmienić statystyki, dlatego cieszymy się, że Fundacja Philips oraz Philips Polska wpiera tak potrzebną inicjatywę – powiedział Reinier Schlatmann,prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – Wiedza zdobywana podczas warsztatów jest bezcenna, a uzupełnienie jej o element praktyczny pozwala lekarzom zdobyć niezbędne kompetencje w diagnozowaniu nowotworu piersi wśród kobiet ciężarnych i karmiących, dając tym samym szansę na wczesną diagnozę, lepsze efekty leczenia i szczęśliwe  macierzyństwo– dodaje Reinier Schlatmann.

  Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!

  Zmieniamy schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działamy na rzecz poprawy jakości życia chorych. Pomagamy przechodzić przez raka: leczyć się godnie, żyć dobrze i z radością. Tworzymy programy, które są odpowiedzią na luki w systemie, a dotyczą potrzeb chorych i ich bliskich. Mówimy o raku rzeczowo i odważnie, przełamujemy tabu, uświadamiamy. Udało nam się stworzyć nową jakość w sposobie mówienia o chorobie w przestrzeni publicznej.

  Wobec rosnącej skali problemu, utrudniamy życie rakowi. Działamy na rzecz zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień.

  Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc ludziom w podobnej sytuacji.

  Fundacja Philips

  Fundacja Philips to organizacja charytatywna założona w lipcu 2014 r. U podstaw powstania fundacji leży przekonanie, że innowacje i współpraca mogą pomóc rozwiązać choć niektóre z najtrudniejszych wyzwań zdrowotnych na świecie. Nasze zaangażowanie obejmuje realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 3 (Zapewnienie zdrowego funkcjonowania i promowanie dobrych wzorców dla wszystkich bez względu na wiek) i nr 17 (Ożywienie globalnego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju), a misją Fundacji jest zmniejszenie nierówności w opiece zdrowotnej poprzez zapewnienia dostępu do opieki medycznej dzięki innowacjom dla osób wykluczonych zdrowotnie. Fundacja Philips wypełnia swoją misję poprzez wykorzystywanie wiedzy, innowacyjnych produktów i rozwiązań firmy Philips oraz poprzez współpracę z kluczowymi partnerami na całym świecie (w tym uznanymi organizacjami pozarządowymi, takimi jak UNICEF, Amref i ICRC), a także poprzez wsparcie finansowe wszystkich działań, które są podejmowane wspólnie z tymi instytucjami. Więcej informacji na temat Fundacji Philips można znaleźć na stronie www.philips-foundation.com


  [1]http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2017.pdf; rysunek2.10, s. 13 (dostęp: czerwiec 2020)

  [2]Badanie przeprowadzone w ramach kampanii BreastFit w lipcu 2019  przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na reprezentacyjnej grupie Polaków (Łącznie 1020 osób, w tym 493 mężczyzn i 527 kobiet) w wieku od 18 do 65 lat z całej Polski

  [3]Raport „Karmienie dziecka i badanie USG piersi” przeprowadzone na zlecenie Philips Polska przez SW Research we wrześniu 2019 roku

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Prof. Adam Witkowski, prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Piotr Jankowski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Tomasz Latos w debacie Świata Lekarza: Jak skrócić kolejki do...

  Kilka miesięcy: tyle średnio trzeba czekać na wizytę do kardiologa. W niektórych ośrodkach trwa to jeszcze dłużej, choć są też miejsca, gdzie...

  Badam Się, Bo Chcę Żyć – ruszyła ogólnopolska kampania społeczna

  W ciągu ostatnich miesięcy doszło do alarmującego spadku wykonywanych badań profilaktycznych, diagnostycznych, wizyt kontrolnych. W obliczu narastającej epidemii chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych, neurologicznych,...

  Młodzi lekarze motorem napędowym wdrażania innowacji w medycynie. 2/3 wskazuje jednak na potrzebę szkoleń w zakresie nowych technologii

  Cyfrowe dane medyczne to hasło odmieniane w służbie zdrowia przez wszystkie przypadki. Od ich odpowiedniego wykorzystania zależy zarówno skuteczność diagnozowania i leczenia pacjentów, jak...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D