Drodzy Czytelnicy,
Dziękujemy, że trzymacie w ręku jubileuszowy, setny numer ?Świat Lekarza?! Wielu z Was jest z nami od samego początku. Trudno nam w to uwierzyć, ale minęło już prawie 14 lat od wydania pierwszego numeru. Początki pamiętamy, jakby to było wczoraj. Nie zawsze było łatwo, ale zawsze wierzyliśmy, że warto zaproponować Czytelnikom magazyn najwyższej jakości, zarówno merytorycznej, jak i estetycznej.
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Paweł Kruś, wydawca periodyków ?Manager Apteki? i ?Na zdrowie. Dostępne bez recepty?, postanowił stworzyć nowy magazyn. ? Wiedziałem, że będzie nazywał się ?Świat Lekarza?, dużo miejsca poświęcimy w nim książkom, filmom, muzyce, polityce i ekonomii. I ludziom, ludziom ? wielkim Lekarzom, przez duże ?L?, których każdy student powinien znać. Medycyna miała zajmować tylko 30 proc. objętości numeru ? wspomina Paweł Kruś.
? ?Świat Lekarza? chciałem widzieć szeroko, humanistycznie. To był świat Mamy i Taty, mój dom. O konsultację poprosiłem śp. Justynę Hoffman-Wiśniewską (1956-2014), dziennikarkę, krytyczkę sztuki, teatru i literatury. ? Tylu już próbowało robić coś podobnego, wytrzymali rok, czasem trochę dłużej ? powiedziała, gdy skończyłem opowiadać jej o koncepcji. ? Wiem, że tobie się uda.
? Potem przygotowaliśmy spis treści pierwszego numeru. Następnego dnia dostałem mail z listą autorów, o których marzy każda redakcja. Miesiąc później ukazał się pierwszy numer ?Świata Lekarza?. Redaktor Anna Rogala nie traciła czasu. Spieszyliśmy się, chcieliśmy być szybsi niż nasz konkurent ?Medycyna i pasje?, który już nie istnieje.
OPINIOTWÓRCZY I WYJĄTKOWY
Z założenia, magazyn miał służyć do wymiany poglądów egzystencjalnych wewnątrz środowiska lekarskiego, pobudzać do dyskusji oraz zachęcać do sięgnięcia po prace naukowe w tych dziedzinach medycyny, gdzie następowało coś ważnego. ?Świat Lekarza? promował wielokierunkową aktywność naukową lekarza i jednocześnie jego pasje humanistyczne, udowadniał, że tacy ludzie są wśród nas, przedstawiał ich i najczęściej zapraszał do współpracy.
Dlatego przybliżaliśmy Czytelnikom możliwie szeroki wachlarz tematów z wielu dziedzin zakresu medycyny, zachęcaliśmy do poznawania pojawiających się nowoczesnych terapii od leczenia biologicznego przez medycynę personalizowaną. Z drugiej strony, staraliśmy się nie unikać tematów dania codziennego: restrukturyzacji szpitali, kształcenia nowych kadr medycznych, kwestii bezpieczeństwa lekowego kraju. Temu też służyły prezentacje systemów opieki zdrowotnej na świecie, modeli ich finansowania i ubezpieczeń.
Po meandrach stypendiów europejskich dla lekarzy i konkursów z zakresu medycyny oprowadzała nas przez wiele lat Magdalena Pokrzycka-Walczak.
Nigdy nie zapominaliśmy o historii medycyny, pisała o niej m.in. Bożena Frankowska. Wywiady z luminarzami medycyny przeprowadzała Justyna Hoffman-Wiśniewska. O filmach wartych obejrzenia pisali m.in. Monika Luft, dziennikarka i pisarka, Roman Gutek, wizjoner kina. Do wizyt w teatrze zachęcał Tomasz Miłkowski, prezes polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, a po świecie muzyki prowadził nas Aleksander Kościów, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie (obecnie prorektor).
?Świat Lekarza? kocha malarstwo, jego tajemnice odkrywały dla nas m.in. Grażyna Ruszczyc, historyk sztuki, kierownik Galerii Test, oraz Beata Nessel-Łukasik, historyk sztuki, wieloletnia współpracowniczka Muzeum Narodowego w Warszawie. Fenomenalny tłumacz literatury iberoamerykańskiej Carlos Marrodan Casas wprowadzał Czytelników nie tylko w realizm magiczny literatury pięknej. O filozoficznych aspektach pracy lekarza pisał Marcin Miłkowski, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a sylwetki znanych filozofów przybliżał Jakub Krawczyk.
Galerię sław piszących regularnie dla ?Świata Lekarza? dopełniali Jan Matul i prof. Jerzy Woy-Wojciechowski. Perełkami są do dziś felietony ? prof. Stefana Krusia, prof. Tadeusza Tołłoczki, prof. Aleksandra Sieronia, dr. Kazimierza Brauna, śp. dr. Andrzeja Włodarczyka, dr. Jacka Paszkiewicza, prof. Jadwigi Staniszkis, prof. Marcina Czecha, red. Jarosława Gugały, Ryszarda Petru i Jerzego Engela. ?Świat Lekarza? opisywał rzeczywistość bardzo szeroko, taki miał być i dość długo był. Niezwykły rozwój technologii medycznych w ostatnich latach siłą rzeczy musiał zmienić pierwotne proporcje w piśmie. Wciągnęła nas polityka, bo reformy ochrony zdrowia w Polsce stały się koniecznością i robiliśmy wszystko, by popierać trendy, które uznawaliśmy za racjonalne. Nie wszystkie takie były, wiecie sami.
DYSKUSJE, DEBATY I NAGRODY
Z biegiem czasu uległa rozbudowie część ekspercka ?Świata Lekarza?, nowatorska medycyna wymagała autorytatywnych interpretacji, coraz częściej na naszych łamach pojawiały się wypowiedzi edukacyjne mistrzów medycyny. Gościliśmy i gościmy ich najwięcej w Polsce: plejadzie diabetologów od prof. Małgorzaty Myśliwiec, prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz, prof. Leszka Czupryniaka, prof. Macieja Małeckiego, prof. Edwarda Franka, prof. Grzegorza Dzidy po prof. Mieczysława Walczaka, śp. prof. Władysława Grzeszczaka którym zawdzięczamy krajową rewolucję w leczeniu cukrzycy i podniesienie polskiej diabetologii do poziomu światowego. Wspieramy kardiologów od prof. Piotra Jankowskiego, prof. Piotra Hoffmana, prof. Piotra Ponikowskiego, prof. Adama Witkowskiego i prof. Przemysława Mitkowskiego po prof. Grzegorza Opolskiego we wprowadzaniu opieki koordynowanej, urologów z prof. Piotrem Chłostą i prof. Arturem Antoniewiczem w medycynie robotycznej, onkologów z prof. Maciejem Krzakowskim i prof. Adamem Maciejczykiem w reformie leczenia nowotworów. ?Świat Lekarza? systematycznie prezentuje poglądy elity ginekologów, okulistów, hematologów, nefrologów, gastrologów i dermatologów.
Nowoczesnej medycynie towarzyszymy od debat redakcyjnych i autorskich wykładów, przez Zespoły Parlamentarne i Senackie po urzędy centralne ? Ministerstwo Zdrowia, NFZ, AOTMiT. Niektórzy politycy goszczą na naszych łamach od dekady, dziękujemy za komentarze Senator Beacie Małeckiej-Liberze i Senatorowi Waldemarowi Krasce, posłankom Lidii Gądek, Alicji Dąbrowskiej, Barbarze Dziuk, Violetcie Porowskiej, Elżbiecie Płonce, Katarzynie Sójce, posłom Tomaszowi Latosowi, Rajmundowi Millerowi, Czesławowi Hocowi. Jesteśmy wdzięczni za wieloletnią opiekę Panom Marszałkom Senatu ? dr. Stanisławowi Karczewskiemu i prof. Tomaszowi Grodzkiemu.
Relacje z debat i spotkań ukazują się na łamach ?Świata Lekarza? i na naszej stronie internetowej. Nasi dziennikarze są systematycznie zapraszani jako komentatorzy do paneli w Sejmie, Senacie i na licznych konferencjach.
Sporą półkę w Redakcji zajmują zdobyte przez naszych dziennikarzy nagrody i odznaczenia ? od Nagrody Św. Kamila, statuetki dr. Władysława Biegańskiego i Sukcesu Roku w Ochronie Zdrowia po Srebrne Krzyże Zasługi, Nagrody Zaufania Złoty OTIS i Kryształowe Pióra.
?GŁOSUJ NA ZDROWIE!? ? TRZECIE STARCIE
Przed wyborami w 2015 roku przeprowadziliśmy wyborczą debatę ?Głosuj na zdrowie!?, transmitowaną na żywo przez Polsat News. I tak to się zaczęło. Kilka miesięcy po błyskotliwej dyskusji trio Konstanty Radziwiłł, Jarosław Pinkas i Tomasz Latos objęło kluczowe stanowiska w polskiej ochronie zdrowia.
Cztery lata później zmieniliśmy formułę pracy i skoncentrowaliśmy się na inspirowaniu merytorycznym polityków wszystkich partii. Zaproponowaliśmy im wówczas: wprowadzenie podatku cukrowego i przeznaczenie pobranych opłat na rozwój diabetologii; podwyżkę cen alkoholu w małych opakowaniach, tzw. małpkach; wyłączenie ochrony zdrowia ze sporu politycznego na 20 lat; wprowadzenie drugiej, alternatywnej sieci ochrony zdrowia finansowanej z ubezpieczeń dodatkowych. Te i inne tezy wyborcze zdefiniował Zespół: red. Katarzyna Pinkosz, red. Paweł Kruś, prof. Piotr Hoffman, prof. Marcin Czech, prof. Aleksander Sieroń i prezes Stanisław Maćkowiak. Pojawiły się potem w programach kilku partii: Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w życie podatek cukrowy, Minister Łukasz Szumowski podniósł cenę ?małpek?, a Krzysztof Bosak wygrał debatę prezydencką tezami o konieczności wprowadzenia ubezpieczeń dodatkowych.
Już powołujemy Zespół na wybory 2023 roku, prace merytoryczne rozpoczniemy za dwa miesiące, tezy upublicznimy wiosną.
Chcemy, by o ochronie zdrowia w kampanii wyborczej mówiono jak najwięcej ? to nasz cel.
RADA NAUKOWA
Przewodniczącym Rady Naukowej ?Świata Lekarza? jest od pierwszego roku naszej działalności, prof. Aleksander Sieroń. Początkowo grono tworzyło 26 ekspertów. Dziś w Radzie Naukowej mamy blisko 80 osób; to m.in.: dr Ewa Chlebus, prof. Iwona Hus, prof. Irena Walecka, prof. Anna Kostera-Pruszczyk, prof. Joanna Narbutt, prof. Mariusz Bidziński, prof. Piotr Hoffman, prof. Paweł Kamiński, prof. Mieczysław Walczak, prof. Stanisław Radowicki, prof. Wojciech Młynarski, prof. Tomasz Stompór, prof. Jerzy Szaflik, prof. Tomasz Drewa, prof. Grzegorz Gielerak, prof. Jerzy Konstantynowicz, prof. Bogusław Machaliński, prof. Henryk Skarżyński, prof. Kazimierz Suwalski, prof. Krzysztof J. Filipiak i prof. Piotr Pruszczyk. Dziękujemy za inspiracje!