Dziennikarki Katarzyna Pinkosz i Violetta Długosz-Leończuk oraz posłanka Ewa Kołodziej, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, zostały wyróżnione statuetką Przyjaciela kampanii ?Dłuższe życie z cukrzycą?: za szerzenie wiedzy na temat cukrzycy.
Ogólnopolska kampania edukacyjna ?Dłuższe życie z cukrzycą? ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2, która dotyczy 80% diabetyków oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy dotyczącej powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia diabetyków, a także akcje z zakresu profilaktyki wśród zdrowych osób.
W 2020 r. nagród nie przyznano z powodu pandemii, a w 2019 statuetkę ?Przyjaciel kampanii ?Dłuższe życie z cukrzycą? wręczono: Polskiemu Towarzystwu Diabetologicznemu, Posłance Lidii Gądek (ówczesnej Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy), posłowi Tomaszowi Latosowi (przewodniczącemu Sejmowej Komisji Zdrowia), Beacie Stepanow (Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej), dziennikarce Odecie Moro oraz aktorowi Michałowi Pieli.
Kampania ?Dłuższe życie z cukrzycą? została zainaugurowana przy okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w 2016 roku. Inicjatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim, a jej partnerami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, portal mojacukrzyca.org, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, portal cukrzyca.pl oraz blog Dietolog.pl. Honorowy patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów kampanii, jest ?Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą? ? dokument, który wskazuje najistotniejsze kwestie dotyczące kompleksowej opieki nad chorymi z cukrzycą oraz możliwości zapobiegania tej powszechnej chorobie. Głównym założeniem Deklaracji jest edukacja i zwiększenie świadomości Polaków w zakresie profilaktyki cukrzycy, zwrócenie uwagi na właściwą kontrolę choroby oraz zapobieganie jej groźnym powikłaniom. Deklaracja po raz pierwszy została zaprezentowana z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 2017, podczas którego przyjął ją ówczesny Minister Zdrowia ? Konstanty Radziwiłł. Deklaracja została przekazana również Ministrom ? Maciejowi Miłkowskiemu oraz Zbigniewowi Królowi. Dokument poparli prezydenci miast, marszałkowie, przedstawiciele urzędów miast i urzędów marszałkowskich w 12 miastach w Polsce, w których odbyły się spotkania poświęcone Deklaracji.
W ramach kampanii organizowane są liczne akcje edukacyjno-profilaktyczne dla społeczeństwa. Odbywają się m.in. bezpłatne badania profilaktyczne, w tym pomiar poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego, z których mogą korzystać mieszkańcy polskich miast. U wielu z nich wykryto niepokojąco wysoki poziom cukru we krwi i zostały skierowane na dalsze konsultacje lekarskie. Jest to dowód na to, że takie działania są wciąż ważne i potrzebne. Uczestnicy mobilnych przychodni otrzymują również materiały edukacyjne i biorą udział w treningach, promujących aktywność fizyczną.
W listopadzie 2019 r. kampania ?Dłuższe życie z cukrzycą? została wyróżniona prestiżową nagrodą ?Złoty Otis z Diamentami?, przyznawaną dla najlepszych inicjatyw edukacyjnych i społecznych w obszarze zdrowia. Kampanię ?Dłuższe życie z cukrzycą? uznano za jeden z najciekawszych i najlepiej prowadzonych programów edukacyjno-profilaktycznych w obszarze diabetologii.