Schizofrenia to zagadkowa choroba. Wiele teorii stara się wyjaśnić, jak dochodzi do jej rozwoju: mówi się o zaburzeniach emocjonalnych i społecznych, uszkodzeniach genetycznych, niedoborach neuroprzekaźników czy nawet uszkodzeniach wirusowych, do których prowadzić mogą choroby zakaźne.
Wciąż jednak brak badań, które dałyby jednoznaczne wyniki i odpowiedziały na pytanie, w którym rejonie mózgu dochodzi do uszkodzeń i w jaki sposób. Brak było też metody, pozwalającej zdiagnozować schizofrenię na wczesnym etapie ? kiedy leczenie ma większe szanse powodzenia. Dlatego warto przyjrzeć się metodzie, opisywanej przez Adriana Chrobaka, pozwala ona bowiem zdiagnozować schizofrenię w sposób prosty i nie wymagający specjalnych urządzeń. Dzięki niej można też odróżnić chorych ze schizofrenią od pacjentów z chorobą dwubiegunową. Metoda pana Chrobaka obejmuje obserwację gałek ocznych. Jeśli badania potwierdzą, że pewne zmiany w panowaniu nad nimi rzeczywiście występują w schizofrenii, to będzie też oznaczało, że choroba ta jest chorobą mózgu, a nie tylko emocji.
Krakowscy naukowcy postanowili przyjrzeć się, co dzieje się w mózgu chorego na schizofrenię człowieka i co się zmienia w jego pracy w momencie, kiedy chorzy manifestują ten typowy dla schizofreników objaw. Obserwują za pomocą rezonansu magnetycznego struktury mózgu, które są pobudzane podczas tego odruchu i mają nadzieję znaleźć odpowiedź na wiele pytań np. w jakim obszarze mózgu zaczyna się schizofrenia, jaka jest rola móżdżku (części mózgu mało dotąd zbadanej w powstawaniu tej choroby), które struktury w mózgu funkcjonują gorzej lub inaczej u chorych. Informacje te mogą mieć w przyszłości znaczenie w planowaniu leczenia. Mimo postępów, jakie się dokonują w psychiatrii, schizofrenię wciąż diagnozuje się późno, leczenie często zawodzi, a sama terapia jest prowadzona pomimo nieznajomości przyczyn choroby. Stąd, każde odkrycie, które choć trochę przybliża nas do wczesnego rozpoznawania schizofrenii i bardziej celowego jej leczenia, jest ważne i warte uwagi.
red. Małgorzata Wiśniewska | dziennikarka medyczna TVP