DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Lek. Anna Katarzyna Czech: Urologia dobrą specjalizacją dla kobiet

Podziel się treścią:

 

Urologia jest specjalizacją niszową, niemniej coraz więcej studentów oraz absolwentów medycyny rozważa ten kierunek. Mam nadzieję, że w Polsce wkrótce będzie widoczny coraz większy odsetek kobiet w urologii ? nie ma żadnego powodu, aby uważać, że to nie jest dobra specjalizacja dla kobiety ? mówi lek. Anna Katarzyna Czech z oddziału klinicznego urologii i urologii onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Warto zostać urologiem? Czy widzi Pani prestiż tej specjalizacji?

Urologia to specjalizacja, która może przynosić bardzo dużo satysfakcji. Będąc specjalizacją szczegółową, urologia jest przede wszystkim dyscypliną zabiegową z szerokim wachlarzem operacji zarówno rozległych onkologicznych i rekonstrukcyjnych, minimalnie inwazyjnych i klasycznych, jak również ?drobnych?, w ramach chirurgii jednego dnia. Równocześnie umożliwia pracę w poradni, zapewniając stały kontakt z chorymi. To wszystko sprawia, że każdy, kto wybierze urologię, znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest entuzjastą zabiegów, czy preferuje pracę w gabinecie.

Ilu młodych lekarzy decyduje się na tę specjalizację, więcej mężczyzn czy kobiet?

Wydaje się, że nadal urologia jest specjalizacją niszową, niemniej coraz więcej studentów oraz absolwentów medycyny rozważa ten kierunek specjalizacji. W Polsce wciąż zdecydowana większość urologów to mężczyźni, ale obserwuje się wzrastający odsetek kobiet wybierających tę specjalizację. W 2015 roku kobiety stanowiły jedynie 8 proc. urologów w USA, ale w 2017 roku jedna czwarta szkolących się w urologii to były kobiety. Podobny trend obserwuje się w Europie (szczególnie w Niemczech) i mam nadzieję, że w Polsce wkrótce również będzie widoczny coraz większy odsetek kobiet w urologii ? nie ma żadnego powodu, aby uważać, że to nie jest dobra specjalizacja dla kobiety.

Co najmocniej ich przeraża, egzamin EBU (Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Urologii, po którym otrzymuje się tytuł FEBU)?

Z całą pewnością podejście do egzaminu EBU jest jednym z bardziej stresujących momentów w karierze urologa. Warto zwrócić uwagę, że przygotowanie do tego egzaminu wiąże się z koniecznością nauczenia się pełnego zakresu zagadnień urologicznych, w tym także tych, z którymi niekoniecznie stykamy się na co dzień. Ponadto należy podkreślić, że nauka do egzaminu EBU jest tak naprawdę zwieńczeniem wieloletniej nauki i pracy na oddziale, bloku operacyjnym i w poradni. Forma egzaminu, choć stresująca, jest dobrze opracowana i rzetelnie weryfikuje przygotowanie adeptów do odpowiedzialnej pracy specjalisty urologa.

Jakie perspektywy na rozwój mają młodzi urolodzy: praca w klinice czy gabinecie prywatnym, a może w innym kraju?

Prestiżowy tytuł Fellow of European Board of Urology (FEBU), który otrzymuje obecnie każdy, kto zdał egzamin specjalizacyjny z urologii w Polsce, umożliwia kontynuację kariery zawodowej za granicą. Jednak większość urologów decyduje się pozostać w Polsce, ponieważ widzi tutaj dobre perspektywy pracy w ośrodkach akademickich, nieakademickich lub w poradniach.

Rozmawiał Ryszard Sterczyński

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: