Więcej

  Opieka urologiczna w Stanach Zjednoczonych

  PROF. MANOJ MONGA, DYREKTOR ODDZIAŁU ENDOUROLOGII I KAMICY MOCZOWEJ (ENDOUROLOGY AND STONE DISEASE) W CLEVELAND CLINIC (OHIO, USA)

  Jakie choroby układu moczowo-płciowego diagnozuje się najczęściej w Stanach Zjednoczonych?

  Częstość występowania tych chorób w naszym kraju odzwierciedla tendencje występujące na świecie. Spośród łagodnych schorzeń trzeba wymienić: kamicę moczową, łagodny przerost gruczołu krokowego, nietrzymanie moczu, zaburzenia funkcji seksualnych, niepłodność. Jeśli chodzi o choroby nowotworowe, to zaliczyłbym tu raka gruczołu
  krokowego, pęcherza moczowego, raka nerki i jąder.

  Jak w USA zorganizowana jest opieka nad pacjentami ze schorzeniami urologicznymi? Kto ją koordynuje?

  Opiekę urologiczną zapewniają przede wszystkim bezpłatne szpitale (prowadzone przez władze stanowe, organizacje religijne i organizacje non-profit – red.), jak również szpitale dla weteranów (podlegające Departamentowi Spraw Weteranów – red.), szpitale wojskowe, prowadzone przez władze samorządowe oraz placówki prywatne. Są one w stanie zaspokoić potrzeby naszej populacji, ale oczywiście zawsze jest pole do poprawy. Opiekę nad pacjentami z nowotworami układu moczowo- płciowego koordynuje przeważnie specjalista urolog. W przypadku niektórych bardziej zaawansowanych chorób nowotworowych może to być również onkolog kliniczny.

  A z jakimi największymi utrudnieniami musicie się w USA mierzyć w zakresie opieki urologicznej?

  Największym źródłem trudności jest nasz system ochrony zdrowia. Jego obecny model nie zapewnia bezpieczeństwa finansowego. Jako społeczeństwo musimy sobie z tym jakoś poradzić.

  Czy amerykańscy pacjenci z chorobami urologicznymi, np. rakiem prostaty, nerki, pęcherza moczowego, mają dostęp do najbardziej innowacyjnych terapii – nowych leków, metod operacyjnych? Jak szybko od momentu rejestracji przez FDA mogą z nich korzystać w praktyce?

  Tak naprawdę nowe terapie są dostępne w największych aglomeracjach od razu po zatwierdzeniu ich przez FDA.

  Jakie nowe terapie w obszarze urologii/uroonkologii uważa Pan za najbardziej obiecujące?

  W uroonkologii istotny postęp dokonuje się dzięki immunoterapii. A medycyna precyzyjna rodzi nadzieję na to, że będziemy mogli decydować, który pacjent powinien otrzymać konkretne leki i w jakiej kolejności.

  Rozmawiała Urszula Piasecka

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wojciech Lubiński: Badania elektrofizjologiczne układu wzrokowego znajdują coraz szersze zastosowanie

  Badania elektrofizjologiczne układu wzrokowego znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce klinicznej i nauce - mówi prof. Wojciech Lubiński.

  Zapraszamy na Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – online

  W imieniu Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w formule online....

  Klinika Kardiochirurgii WIM z robotem DaVinci

  Zastosowanie robota wspomaga pracę chirurga, pozwalając mu na niezwykłą precyzję wykonywania zabiegu.

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D