Partner
Partner
Więcej

  Otwieramy 4. edycję konkursu o nagrodę im. Szpitala Ujazdowskiego

  blank

  Dyrektor WIM i Prezes Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski zapraszają do udziału w 4. edycji konkursu o nagrodę im. Szpitala Ujazdowskiego, ustanowioną dla upamiętnienia pierwszej w odrodzonej Polsce wojskowej placówki medycznej. Nagroda przyznawana jest pracownikom medycznym za społeczne poświęcenie i działalność na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi nie tylko w pracy, ale także pro publico bono. Na formularze zgłoszeniowe kandydatów do nagrody czekamy do dnia 15 września br.

  Nagroda im. Szpitala Uzjazdowskiego przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w działalności społecznej i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. Dedykowana jest osobom, których pasje sięgają poza medycynę, którzy swój czas poświęcają potrzebującym lub też łączą medycynę z innymi dziedzinami nauki i sztuki ?pro publico bono?. Co warto podkreślić, nagroda ta jest uhonorowaniem i zobowiązaniem do pomocy bliźniemu, tak jak robili to przez wieki lekarze Szpitala Ujazdowskiego.

  Aby uhonorować tę wielką i piękną historię szpitala, w którego dzieje wpisują się życie i praca ludzi wybitnych, pragniemy i w tym roku wręczyć tę piękną nagrodę.
  Serdecznie zapraszamy osoby fizyczne do kierowania wniosków pisemnych kandydatów do nagrody do dnia 15 września 2022 roku.

  Formularz zgłoszeniowy

  Regulamin nagrody im. Szpitala Ujazdowskiego

  Wypełnione formularze zgłoszeniowe należy kierować do Biura Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego listownie na adres: Wojskowy Instytut Medyczny ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa lub mailowo: [email protected].

  Więcej informacji udziela Małgorzata Złotkowska tel. 261 817 721 lub 885 570 422. 

  Nasi Laureaci:

  Laureat 3. edycji nagrody im. Szpitala Ujazdowskiego Pro Publico Bono dr hab. n.med. Witold Różyło

  blank

  Laureat 2. edycji nagrody im. Szpitala Ujazdowskiego został Pro Publico Bono dr hab. n.med. Stanisław Ilnicki

  blank

  Laureat 1. edycji nagrody im. Szpitala Ujazdowskiego Pro Publico Bono prof. dr hab. n. med. Eugeniusz Dziuk

  blank

  ***

  Historia Szpitala Ujazdowskiego doskonale oddaje jej charakter ? od 1793 roku przez Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Bitwę Warszawską 1920, Wojnę Obronną września 1939, aż do Powstania Warszawskiego – szpital zawsze był w epicentrum ważnych dla Polski wydarzeń, zawsze niósł pomoc bliźnim angażując lekarzy i społeczność Warszawy w opiekę na chorymi i rannymi.
  To właśnie ten Szpital był nazwany Rzeczpospolitą Ujazdowską. Tutaj leczył się Marszałek Józef Piłsudski, tutaj przychodził na badania rentgenowskie, dr Janusz Korczak ze swoimi podopiecznymi. Tutaj zaznaczyła swoją aktywność Armia Krajowa. Z tego szpitala znana i popularna tancerka Loda Halama wyprowadziła ponad 20 westerplatczyków, ocalając im życie. To właśnie ten szpital przez cały okres okupacji był finansowany przez króla czekolady dr. Jana Wedla. Do Szpitala Ujazdowskiego płk dr Leon Strehl bezpiecznie przeprowadził ze Szpitala Maltańskiego w czasie Powstania Warszawskiego personel medyczny i pacjentów. W odbudowanym Zamku Ujazdowskim mieścił się jedyny w okupowanej przez Niemców Europie zakład przeszkolenia inwalidów, założony przez światowej sławy uczonego prof. Edwarda Lotha, jednego ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  Większa część kadry medycznej Szpitala została zamordowana w Katyniu w 1940 roku. W Powstaniu Warszawskim Szpital został spalony przez Niemców, a pacjenci i personel medyczny wypędzeni na Czerniaków i Sadybę, gdzie przez Milanówek trafili do Krakowa. Wtedy też ówczesny komendant płk. Stefan Tarnowski zmuszony był rozformować Szpital. Od chwili swojego powstania tradycje Szpitala Ujazdowskiego kontynuuje z dumą Wojskowy Instytut Medyczny.

  Foto: A. Kosater WIM
  Autor projektu: Dorota Dziekiewicz-Pilich – artysta rzeźbiarz

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów...

  Prof. Piotr Rutkowski: Inhibitory BRAF i MEK –opcja skuteczna i bezpieczna

  W leczeniu czerniaka mamy do czynienia z dwoma przełomami. Pierwszy to immunoterapia, drugi – leczenie ukierunkowane molekularnie: to połączenie leku działającego na białko BRAF...

  Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek: Raka nerki potrafimy dziś leczyć dużo skuteczniej

  Większość przypadków raków nerki jest wykrywanych na wczesnym etapie – to osoby, u których guzy w nerce wykryto przypadkowo, przy okazji np. badań USG...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D