Szacuje się, że w Polsce szpitale wykorzystują rocznie około 8 tys. litrów płynu do płukania narządów. W skali świata zapotrzebowanie na niego wynosi zaś aż 1 mln litrów. Stosuje się bardzo różne płyny, głównie amerykańskie, ale wreszcie doczekaliśmy się polskiego preparatu.
Liczba wykonywanych przeszczepów na świecie wzrasta, polska transplantologa również wydźwiga się z kilkuletniego kryzysu: przełomowy był rok 2014, w 2015 zaś łącznie przeszczepiono 1432 narządy od zmarłych dawców, dlatego stale zwiększa się też zapotrzebowanie na płyny do płukania i przechowywania narządów do transplantacji. To produkt, który spowalnia negatywne procesy zachodzące w sercu, wątrobie, trzustce i nerkach po ich pobraniu. Obecnie w polskich szpitalach stosuje się bardzo różne płyny, głównie amerykańskie, ale wreszcie doczekaliśmy się polskiego preparatu. Jego opracowanie to owoc wieloletnich badań naukowców z Farmaceutycznego Zakładu Naukowo-Produkcyjnego ?Biochefa? w Sosnowcu we współpracy m.in. z zespołem transplantologów prof. Lecha Cierpki, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM.
Innowacyjny produkt
Każdy z organów ma określony, nieprzekraczalny limit czasu, po którym transplantacja nie jest możliwa, mierzony od chwili pobrania do operacji. W przypadku nerek wynosi on nawet 30 godzin, ale dla wątroby czy trzustki to odpowiednio 10 i 12 godzin. To bezcenny czas, dlatego płyn używany do płukania i przechowywania serca, wątroby, trzustki i nerek musi być najwyższej jakości. A polski produkt ?Biolasol? spełnia najwyższe standardy. Ten przezroczysty, bezbarwny lub lekko żółty roztwór, jak przekonuje jego twórca, prof. Florian Ryszka, bije na głowę produkty z zagranicy. Na czym polega jego przewaga? Przede wszystkim zaletą płynu jest jego cena: polski produkt jest nawet o połowę tańszy niż jego odpowiedniki z importu! Ale nie tylko czynnik ekonomiczny sprawia, że deklasuje konkurencję.
Polski wynalazek
Preparatem zachwycony jest prof. Lech Cierpka, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej i ordynator oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i jego zespół, który z powodzeniem go stosuje. Profesor w ?Dzienniku Zachodnim? wskazywał, że nie dostrzegł żadnej różnicy, jeśli chodzi o skuteczność działania ?Biolasolu? w porównaniu ze znacznie droższymi preparatami z importu.
Liczył, że polski wynalazek zostanie wypromowany i znajdzie się w codziennym użyciu w transplantacjach. Niestety jednak na razie tak się nie dzieje. Jak to często bywa z nowymi rozwiązaniami, pojawiają się przeszkody w jego wprowadzaniu na rynek. Z czego wynikają? Jak tłumaczył na łamach ?Biznes Plusa? ? dodatku ukazującego się wraz z ?Gazetą Wyborczą? ? twórca preparatu i właściciel ?Biochefa?, sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby szpitale były prywatne: wtedy czynnik ceny byłby istotny. Ubolewa, że w związku z tym, że płaci Narodowy Fundusz Zdrowia, szpitale nie dbają o ceny. ? Startowaliśmy w przetargach, gdzie nasz płyn był tak samo skuteczny i bezpieczny, jak produkty konkurentów. Mimo znacznie niższej ceny przegraliśmy, bo nie mieliśmy dwóch publikacji w światowych czasopismach, świadczących o skuteczności płynu przy przeszczepach wątroby ? mówił Ryszka w grudniu ubiegłego roku.
Nagroda dla Biolasolu
Twórcy płynu liczą też na wejście ze swoim wynalazkiem na rynek państw Europy Środkowej i Wschodniej, w czym również może pomóc jego konkurencyjna cena. Płyn przeszedł badania kliniczne, a jego właściwości zostały potwierdzone. Jego wykorzystanie stało się nawet tematem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz publikacji naukowych.
Za ?Biolasol? firma ?Biochefa? otrzymała Polską Nagrodę Innowacyjności 2015, przyznawaną przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Jego powstanie było możliwe dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
?Biochefa? jest nie tylko firmą farmaceutyczną, ale także prężnie działającym zakładem naukowo-badawczym. Prof. Florian Ryszka założył go w 1991 roku. Firma posiada koncesję na produkcję sterylnych preparatów weterynaryjnych. Prowadzi również zaawansowane badania nad izolacją i mechanizmem działania hormonów białkowych, czy opracowaniem receptury płynów. ?Biochefa? ma w swojej ofercie też szeroką gamę suplementów diety.
Publikacja ogłoszona na American Transplant Congress, który odbył się w dniach 11-15 czerwca b.r w Bostonie.
Storage Kidneys Prior to Transplantation Using First Polish Preservation Solution ?Biolasol? ? Preliminary Report.
Related Abstracts
One of the factors affecting function of the transplanted organ is a method of its storage. The aim of the study is to evaluate the effect of organ storing with new preservation solution ?Biolasol? on transplanted kidney function.
In the period from February to November 2015 42 kidneys obtained from standard criteria donors were transplanted in one center. All kidneys were preserved with cold stored, half of them in ?Biolasol? solution and the second half in UW solution.
38% and 33% episodes of delayed graft function (DGF) were observed in the study group and in the control group, respectively (p=NS). 14% and 0% episodes of functional DGF were observed in the study group and in the control group, respectively (p=0.08). A patient with DGF required an average of 2.25 haemodialysis in the study group and 1.86 in the control group. The mean serum creatinineconcentration 7, 30 and 60 days after transplantation was 4.64 mg/dl, 1.75 mg/dl and 1.7 mg/dl in the study group and 3.2 mg/dl, 1.53 mg/dl and 1.62 mg/dl in the control group, respectively (p=NS).
The results of kidney transplantation stored in new preservation solution ?Biolasol? and in UW [University of Wisconsin] solution are comparable.
CITATION INFORMATION:
Jozwik A, Domagala P, Kieszek R, Wszola M, Bieniasz M, Serwanska-Swietek M, Durlik M, Ryszka F, Chmura A, Kwiatkowski A. Storage Kidneys Prior to Transplantation Using First Polish Preservation Solution ?Biolasol? ? Preliminary Report. Am J Transplant. 2016;16 (suppl 3).
A. Jozwik,1 P. Domagala,1 R. Kieszek,1 M. Wszola,1 M. Bieniasz,1 M. Serwanska-Swietek,1 M. Durlik,2 F. Ryszka,3 A. Chmura, 1 A. Kwiatkowski.1
1 Department of General Surgery and Transplantology, Medical University of Warsaw, Warsaw, Poland
2 Departments of Transplantology and Nephrology, Medical University of Warsaw, Warsaw, Poland
3 BIOCHEFA, Sosnowiec, Poland.
Meeting: 2016 American Transplant Congress
Abstract number: 992
Keywords: Kidney transplantation, Preservation, Preservation solutions, Tumor necrosis factor (TNF)