DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Pomnik twórczości prof. Jana Bukowskiego

Podziel się treścią:

 

1 lipca w Krakowie odbyła się premiera książki ?Sztuka Jana Bukowskiego?, wydanej przez Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka. Pomysłodawcą i współredaktorem książki jest prof. Artur Jurczyczyn, hematolog. Książka to swego rodzaju pomnik twórczości prof. Jana Bukowskiego, którego witraże, grafiki i obrazy można podziwiać w Krakowie i wielu innych miastach.

Jan Bukowski był malarzem, rysownikiem, witrażystą, urodzony w 1873 roku studiował prawo na UJ, z którego zrezygnował na rzecz ASP. Malarstwa uczył się w Krakowie, Monachium, Paryżu. Znał Stanisława Wyspiańskiego, uczył się m.in. u Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego. Był współzałożycielem Towarzystwa ?Polska Sztuka Stosowana?, kierownikiem artystycznym Zakładu Witrażów Stanisława Gabriela Żeleńskiego i Drukarni Uniwersyteckiej w Krakowie, profesorem Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego.

W Krakowie jego dekoracyjne malunki ścienne o tematyce sakralnej znajdują się m. in. w kilku kaplicach Kościoła Mariackiego, w kościele św. Józefa przy klasztorze sióstr bernardynek, bazylice jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Domku Loretańskim  przy klasztorze kapucynów, w kościele cystersów pw. św. Wacława w Mogile).

– Jan Bukowski (1873 -1943) był artystą wyjątkowo utalentowanym, bardzo dobrze wykształconym i ogromnie pracowitym. Można Go postawić w tym samym miejscu gdzie widzimy Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, ale w Krakowie jest niestety zapomniany. Obecnie jedynie bibliofile oddają mu hołd za piękne ilustracje książkowe, ekslibrisy oraz kalendarze. Bukowski przez 11 lat kierował Drukarnią Biblioteki Jagiellońskiej, ponadto projektował liczne witraże i meble; niestety niewiele się ich zachowało. Najbardziej spektakularne są jednak polichromie ? wnętrza sakralne i świeckie – pięknie dekorowane z secesyjnym zamiłowaniem do ornamentu roślinnego. Jan Bukowski był bardzo polskim artystą, żył w trudnych czasach. Liczymy, że obecnie powstanie więcej działań przywracających pamięć Jana Bukowskiego ? mówi prof. Artur J

Książka ukazała się pod redakcją Piotra de Bończy Bukowskiego, literaturoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, spokrewnionego z Janem Bukowskim, oraz prof. Artura Jurczyszyna, zaś współautorami poszczególnych rozdziałów są Marcin Bukowski, Agata Wójcik, Grażyna Fijałkowska, Tadeusz Łyczakowski i Piotr de Bończa Bukowski. Książkę ozdabiają 163 fotografie, wykonane w większości przez dr. Tadeusza Łyczakowskiego, chirurga dziecięcego, od kilkudziesięciu lat zajmującego się także fotografiką.

Książkę można kupić w  księgarni POD GLOBUSEM w Krakowie:
https://podglobusem.liberglob.pl/

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: