Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Odeszła Wanda Konarzewska: twórczyni Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Pożegnanie

  Każdy z nas żegna Ją osobiście, żegnamy ją też wspólnie jako Osobę niezwykle ważną dla dziennikarzy medycznych.

  Zmarła Wanda Konarzewska, dziennikarka, która w sposób szczególny potrafiła łączyć wiedzę i empatię wobec bohaterów swoich dzieł, a także wobec odbiorców. Jest to ważna cecha, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy każdy indywidualnie musi zdawać egzamin z uczciwości w naszym zawodzie.

  Miała wiele talentów, możliwości i na szczęście uporu oraz ambicji. Dzięki temu stała się wybitną dziennikarką radiową i telewizyjną, autorką książek i scenariuszy filmowych, zrealizowała także wiele filmów dokumentalnych.

  W latach 60. i 70. to ona wprowadziła widza w świat nowatorskich programów telewizyjnych. Była  autorką takich programów jak: „Fakty, opinie, hipotezy” „Nie do wiary”, „Studio tajemnic”, „Klinika natury”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem telewidzów, a autorce przyniosły popularność i wiele nagród.

  Po wprowadzeniu stanu wojennego wyemigrowała do Australii, gdzie poznała pracę organizacji pozarządowych  i znaczenie ich oddziaływania społecznego. Po powrocie do Polski wykorzystała to doświadczenia w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

  Dla nas szczególnie ważny jest fakt, że w 1993  roku założyła Stowarzyszenie Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, którego celem była właśnie promocja zdrowia, realizowana poprzez  różnorodne kampanie społeczne. Najważniejsze z nich to: Tydzień dla Serca, Dni Walki z Rakiem, AIDS – alert dla rodziny i inne.

  Potrafiła zintegrować środowisko dziennikarzy medycznych, zmobilizować nas do uczestnictwa w kampaniach prozdrowotnych i do podejmowania tej problematyki w naszych publikacjach.

  Jej zapał i zaangażowanie udzielał się nam wszystkim.

  Zapamiętamy także jej optymizm i pozytywne myślenie.  Na co dzień, często, próbujemy z niego czerpać.

  Profesjonalizm, etyka i życzliwość – to są wartości nieprzemijające, które pozostaną z nami jako inspiracja i spuścizna.

  Żegnamy Wandę, mądrą i cierpliwą przyjaciółkę!

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D