Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Prof. Marcin Czech: Czy da się prowadzić tira bez oka, czyli 4 wizyty w 10 min. 22 sek.

  Kolega lekarz-orzecznik zawiesił działalność. Powiedział, że uczono go na studiach, że pacjenta trzeba zbadać i bał się zakwalifikować osobę bez oka do prowadzenia tira. U niego medycyna pracy i e-zdrowie nie znalazły wtedy wspólnego mianownika. A u innych?

  Medycyna pracy – ważna, potrzebna, wielospecjalistyczna i perspektywiczna specjalizacja szczególnie w dobie wyzwań związanych ze starzejącym się, a ciągle aktywnym zawodowo społeczeństwem. Jej rola w profilaktyce pierwotnej i wtórnej mogłaby być większa i zapewne w tym kierunku będzie się rozwijać.

  E-zdrowie, czyli wachlarz rozwiązań w systemie, który zapewnia funkcjonowanie organizacji ochrony zdrowia w pandemii. Wszystko oparte na systemach tele- i IT od e-recepty (w której wdrożeniu maczałem palce), przez e-skierowania, e-zwolnienia, EMR-y po teleporady i inne rozwiązania.

  Gdzie się ostatnio spotkały? Podczas moich badań okresowych nauczyciela akademickiego na Politechnice Warszawskiej. Zdaję reporterską relację:

  1. Telewizyty zostały umówione na określone godziny przez sympatyczną panią koordynatorkę w ośrodku zdrowia (wspaniale to działa, pomyślałem sobie, i uśmiechnąłem się do siebie).
  2. Telefon nr 1: 7.51 zamiast umówionej 8.15 (przed czasem!), długość połączenia – 1 minuta, jedynie 4 pytania o: nazwisko, imię, wzrost, masę ciała. Oczekiwałem więcej? Rozkręcą się pewnie… Dzwoniła pani pielęgniarka.
  3. Telefon nr 2: 8.11 zamiast umówionej 8.45 (znowu przed czasem, super!), 3 pytania: „Czy pracuję w szkłach?”, odpowiedź: „Tak”, „Jaka wada?”. Nie pamiętałem dokładnie, ale znalazłem starą receptę i podyktowałem. „Czy były operacje i urazy oka?” Odpowiedź: „Nie”. I tu zadałem ryzykowne pytanie (sądząc, że to kolejny wywiad pielęgniarski): „Czy zadzwoni do mnie okulista?”. „To ja jestem okulistą!” – padła natychmiastowa odpowiedź. Dla rozładowania napięcia zadałem pytanie o zespół suchego oka i pracę przy ekranie. Otrzymałem profesjonalne i wyczerpujące odpowiedzi. Czas trwania teleporady 3 min 28 s.
  4. Telefon nr 3: 11.55 vs. umówione 11.45. Dwa pytania o schorzenia laryngologiczne oraz obciążenia głosowe. Odpowiedzi kolejno „nie” i „tak”. Zalecono preparaty do płukania gardła. Czas trwania: 2 min 27 s.
  5. Telefon nr 4 – lekarz orzecznik. Jedno pytanie: „Czy jest Pan leczony przewlekle?”. Odpowiedź: „W zasadzie nie”. Mam tu pozostałe badania… Czas trwania 3 min 27 s.

  Podsumowując 4 wizyty, w tym 3 lekarzy specjalistów, w 10 minut 22 sekundy, wychodzi średnio poniżej 3 minut na wizytę (wliczając przedstawienie się, powitanie i pożegnanie). Czy to jest efektywność i równowaga?

  Zadzwoniłem do kolegi ze studiów, który posiadając trzy specjalizacje, pracuje jako lekarz orzecznik. Zapytałem, co o tym sądzi. Na początku pandemii pracodawca polecił mu przejście na telepracę. Zapytał o innych specjalistów i uzyskał odpowiedź, że tryb jest podobny i jedyny. Kolega zawiesił swoją działalność. Powiedział, że uczono go na studiach, że pacjenta trzeba zbadać i bał się zakwalifikować osobę bez oka do prowadzenia tira, bo ani on, ani okulista go nie zobaczy. U niego medycyna pracy i e-zdrowie nie znalazły wtedy wspólnego mianownika. A u innych?

  Prof. Marcin Czech

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D