Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak | Uniwersytet Medyczny w Lublinie; Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie; RAMCIP ? Robotic Assistant for MCI Patients at home ? Saloniki (Grecja)
Reprezentuję nie tylko Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, ale także jako prezes-elekt Polskie Towarzystwo Neurologiczne. Bardzo nam zależy na zwiększeniu roli i udziału neurologii w opiece medycznej, a w Polsce jest jeszcze sporo do zrobienia w tej dziedzinie, zwłaszcza w aspekcie długoterminowej opieki nad chorymi, bo nasz system się zapycha. Mamy bardzo dobre ośrodki, wysoko wyspecjalizowane, ale niestety pacjentów jest bardzo dużo. Zwłaszcza w dziedzinie otępienia statystyki są zatrważające. Na świecie blisko 30 milionów chorych walczy z problemem otępiennym, a w najbliższych latach ta liczba będzie się zwiększać. Niezbędne jest opracowanie modelu opieki nie tylko nad chorymi z otępieniem, ale w ogóle z przewlekłymi chorobami neurologicznymi.
Wystąpiliśmy o grant europejski na urządzenie robotyczne przeznaczone dla chorych na alzheimera. Nasz zespół miał za zadanie stworzyć scenariusze kliniczne, jak użyć tej technologii w codziennej klinicznej praktyce. Jest wiele rozwiązań technologicznych, robotycznych, m.in. roboty rehabilitacyjne, które pomagają chorym z różnymi deficytami neurologicznymi, ale też tzw. socjalne, pełniące różne funkcje. Głównym celem jest umożliwienie i wspieranie samodzielności chorych. Najbardziej efektywnym systemem pomocy jest usamodzielnienie chorych i opóźnianie konieczności skorzystania z zakładu opieki. W naszym projekcie chcieliśmy zintegrować różne typy technologii. Urządzenie ma się komunikować z pacjentami, czyli nawiązywać wielokanałowy kontakt, działać reaktywnie, czyli reagować na błędy pacjentów oraz pomagać im w codziennych czynnościach. Zaczęła się żmudna praca nad stworzeniem koncepcji, nakreśleniem wyglądu tegoż robota i przeprowadzeniem testów klinicznych. Chcieliśmy w różnych sferach funkcji poznawczych sprawdzić, gdzie nasze urządzenie może się komponować. Po pierwsze nie może ono udawać człowieka i ma dyskretnie wykonywać określone funkcje ? może pomóc wstać, podać tabletki, pomóc w doborze ubrania. Jedna z europejskich agencji prasowych opublikowała artykuł, w którym wskazuje się na konieczność zmiany prawa UE, aby uczynić życie z robotami bezpiecznym i etycznym, ponieważ w niedalekiej przyszłości będziemy obcować z nimi na co dzień. Mamy zamiar użyć naszego robota w innych grupach chorobowych.
Wczesna diagnostyka jest jedynym elementem, który może dać nadzieję, że ten proces chorobowy zostanie przynajmniej zatrzymany, ponieważ obecnie nie ma jeszcze skutecznych metod leczenia. Opieka długoterminowa musi być wielopunktowa, ponieważ nie możemy zrzucać ciężaru tylko na rodzinę chorego. Mam nadzieję, że te technologie wypełnią lukę i będą wkrótce dostępne szerzej również w naszym kraju.
Prof. Tomasz Trojanowski
Medycyna regeneracyjna chorób mózgu jest ważnym tematem. Przez wiele lat żyliśmy w przekonaniu, że w centralnym układzie nerwowym nie zachodzi regeneracja, że części mózgu, które ulegają uszkodzeniom w wyniku procesów chorobowych nie regenerują się. Ostatnie, fascynujące osiągnięcia medycyny wskazują, że istnieją możliwości wywołania regeneracji w centralnym układzie nerwowym, co stanowi wielką nadzieję dla pacjentów, którzy są dotknięci chorobami układu nerwowego, w tym udarami. Wykłady w Senacie przełamują paradygmat, który obowiązuje do tej pory w nauce. A przełamywanie i negowanie paradygmatów stanowi o postępie w nauce.