Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Suplementy diety na konfernecji

  Jak zrealizować gospodarczy potencjał rynku, do którego należą suplementy diety? Jakie są światowe i europejskie trendy w dziedzinie suplementacji? W jakim kierunku zmierza rynek suplementów?

  Suplementy diety to dynamiczny, innowacyjny i przyszłościowy rynek, zarówno pod kątem potencjału wzrostu, jak i wpływu na profilaktykę zdrowia konsumentów. Jaką rolę odgrywa sprzedaż suplementów w rozwoju branży spożywczej i farmaceutycznej? Jak zapewnić najwyższą jakość oferowanych produktów? Jakie są europejskie trendy w obszarze suplementacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci zaproszeni na konferencję „Społeczna i gospodarcza rola suplementów diety”, zorganizowaną 5 czerwca 2014 roku z okazji 10. rocznicy powstania Krajowej Rady Suplementów i Odżywek. Jubileusz ten zbiegł sięnz dziesięcioleciem polskiej obecności w Unii Europejskiej, która ma decydujący wpływ na prawodawstwo i uwarunkowania rządzące krajowym rynkiem suplementów, wartym ponad 3 miliardy złotych rocznie.

  Goście konferencji

  W konferencji wzięli udział producenci i dystrybutorzy suplementów diety oraz kancelarie prawne i firmy doradcze. Jedną z prelekcji wygłosił Patrick Ahern, Dyrektor Generalny europejskiego stowarzyszenia EHPM (zrzeszającego 1750 producentów oraz lokalne organizacje poszczególnych krajach Europy), światowej klasy ekspert i autorytet w dziedzinie prawa żywnościowego. Konferencje prowadzili Prezes KRSIO Pani Profesor Iwona Wawer oraz Redaktor Menadżera Apteki Pan Paweł Kruś. Historię, osiągnięcia i cele na przyszłość, jakie postawiło sobie Stowarzyszenie, przedstawiła Katarzyna Wójcicka, Przewodnicząca Rady Eksperckiej KRSiO. .

  Dziesięciolecie KRSiO jest okazją do refleksji na temat roli, jaką organizacja ta odegrała w – spóźnionym o przynajmniej 50 lat w stosunku do krajów rozwiniętych – edukowaniu opinii publicznej na temat znaczenia suplementacji w diecie współczesnego człowieka. Choć brzmi to paradoksalnie, kilka lat zabrało Radzie wytłumaczenie różnicy pomiędzy suplementem diety a lekiem.

  Ciekawe tematy

  Podczas paneli tematycznych prowadzono dyskusje na temat kontroli jakości suplementów poprzez certyfikację (zapewniającą konsumentom gwarancję jakości produktów), kierunku rozwoju rynku oraz regulujących go procesów legislacyjnych, a także współpracy ze środowiskiem lekarskim i farmaceutycznym. Eksperci podkreślali ważną, gospodarczą rolę supelemntów diety oraz ich wpływ na kreowanie zdrowia publicznego. Polski rynek suplementów diety to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki, notująca średnioroczny wzrost na poziomie 10%. Wśród suplementów najczęściej wybieranych przez Polaków znajdują się środki uzupełniające poziom magnezu, probiotyki wspomagające antybiotykoterapię oraz preparaty na kości i stawy. W najbliższych latach rynek ten zdominują produkty wspierające uprawianie sportu, na odchudzanie, wzrok oraz urodę (moim zdaniem preparaty poprawiające libido są ważnym punktem i powinny zostać wymienione – tak zresztą było podczas konferencji). Będą one odpowiedzią na potrzeby konsumentów, rosnące w wymienionych obszarach profilaktyki zdrowia – poinformował Bartosz Kondaszewski z firmy PMR, zajmującej się badaniem rynku suplementów diety).

  Jednym ze światowych trendów na rynku suplementów jest zróżnicowanie formy podania preparatów, którą dostosowuje się do możliwości i potrzeb konsumenta.

  W przypadku dzieci i seniorów najbardziej popularną formą są łatwe do połknięcia produkty w formie płynów i żeli. Z uwagi na szybkie tempo codziennego życia, przewiduje się, że w najbliższej przyszłości rynek zostanie zdominowany przez produkty tzw. w biegu („to go”), czyli w jednorazowych saszetkach, rozpuszczalnych granulkach lub w puszkach – łatwych w użyciu oraz nie wymagających popijania płynem. Takie formy podania mogą ułatwić stosowanie suplementów poza domem. Na razie w Polsce dominują kapsułki i tabletki, ale jak pokazują światowe kierunki rozwoju rynku, zdaniem jednej z prelegentek Honoraty Jarockiej z firmy Mintel, to już niebawem się zmieni.

  Podczas konferencji przedstawiono również zakres badań jakościowych suplementów diety oraz omówiono systemy kontroli jakości spożywcze oraz farmaceutyczne i potrzebę stworzenia dedykowanego systemu dla Suplementów Diety, uwzględniającego specyfikę tych produktów. Wręczono także nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową związaną z tematem suplementów diety.

  Partnerem strategicznym konferencji była firma J.S. Hamilton Poland S.A., zajmująca się badaniami analitycznymi. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- epidemiologicznej, Granicznej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, Granicznej Stacji Weterynaryjnej, Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu Sportu, , Business Center Club, Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Polskiej Federacji Producentów Żywności i wielu innych instytucji oraz organizacji.

  Konferencja była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy branżowej, nawiązania cennych kontaktów i wymiany poglądów.

   

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D