Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  „Świat lekarza” na konferencjach

  Wymagane zmiany w kształceniu lekarzy, farmaceutów i innych pracowników ochrony zdrowia w dziedzinie fitoterapii

  14 maja 2019 roku

  blank
  fot. Jacek Kruś

  Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Polskiego Zielarstwa było poświęcone kształceniu lekarzy, farmaceutów i innych pracowników ochrony zdrowia w dziedzinie fitoterapii. Podczas spotkania rozmawiano głównie o dodaniu fitoterapii do zajęć fakultatywnych oraz jako kierunku podyplomowego na uniwersytetach. Gość specjalny, dr Paloma Cuchi z World Health Organization, przedstawiła nowe badania WHO pokazujące postęp medycyny naturalnej na świecie. Dr Cuchi podkreśliła, że „w idealnym świecie tradycyjna medycyna byłaby opcją oferowaną przez dobrze funkcjonujący, zorientowany na ludzi system opieki zdrowotnej, który równoważy usługi lecznicze z opieką profilaktyczną”. Posiedzenie prowadził poseł Paweł Skutecki, przewodniczący zespołu.

  Choroby dolnych dróg moczowych

  28 maja 2019 r.

  blank
  fot. Tomasz Adamaszek

  Parlamentarny Zespół do Spraw Praw Pacjentów spotkał się po raz kolejny, aby omówić diagnostyczno-terapeutyczny standard postępowania ze schorzeniami dolnych dróg moczowych. Podczas posiedzenia Polskie Towarzystwo Urologiczne przedstawiło nowy raport na temat dolegliwości dolnych dróg moczowych u dorosłych pacjentów. Choroby dolnych dróg moczowych stanowią duży problem XXI wieku. Badania wykazują, że największą grupą zmagającą się z problemami dolnych dróg moczowych są kobiety i mężczyźni powyżej 40. roku życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia z tymi chorobami zmaga się już ponad 18,4% ludzi na świecie. Wykłady podczas posiedzenia wygłosili m.in. prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, oraz dr hab. n. med. Paweł Miotła z II Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Poseł Krzysztof Ostrowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do Spraw Praw Pacjentów, w podsumowaniu spotkania powiedział: Standardy opracowane przez specjalistów zostaną teraz przekazane resortowi zdrowia z wnioskiem, aby minister zdrowia ogłosił je w formie obwieszczenia.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D