Partner
Partner
Więcej

  ?Szóstka Świata Lekarza?, czyli pytania o zdrowie pominięte w kampanii wyborczej 2019

  W tym roku zdrowie miało być tematem numer 1 w kampanii wyborczej – ten temat najbardziej interesuje Polaków. Czy było?

  Prowadzone w ramach kampanii wyborczej debaty o zdrowiu koncentrowały się z jednej strony na osiągnięciach reformy ochrony zdrowia (PIS), a z drugiej – na wytykaniu ich wad przez opozycję. Wzrost nakładów na ochronę zdrowia, zbudowanie podwalin pod innowacyjną polską medycynę w postaci Agencji Badań Medycznych, uruchomienie pilotaży leczenia koordynowanego, reforma płac w ochronie zdrowia: to niekwestionowany dorobek. Jedna strona mówi więc o reformie, druga wytyka, że zmiany są chaotyczne, a Polska to ?chory kraj?.

  Nam zabrakło w debacie wyborczej pytań o rozwiązanie podstawowych problemów zdrowotnych i społecznych.

  1. Ograniczenia picia alkoholu i jego dostępności na każdym kroku. Codziennie w Polsce sprzedaje się ponad 3 mln ?małpek?: wódki w małych butelkach. Alkohol jest dostępny w każdym sklepie i na każdej stacji benzynowej. A koszty leczenia chorób wywołanych przez alkohol to ok. 12% wszystkich wydatków ochrony zdrowia.
  2. Wprowadzenia ?podatku cukrowego?. Czy odważymy się na takie rozwiązanie, skoro w Polsce jest już ponad 3 mln chorych na cukrzycę, a ich liczba będzie rosła?
  3. Obowiązkowego płacenia przez sprawcę wypadku drogowego (wynikającego z brawury, pijaństwa, jazdy pod wpływem narkotyków, rozmowy przez komunikatory itp.) za leczenie poszkodowanego.
  4. Wprowadzenia ubezpieczeń dodatkowych i ich zwolnienie z opodatkowania – w celu pobudzenia rozwoju niepaństwowej służby zdrowia. To jeden ze sposobów na realną poprawę dostępności pacjentów do lekarzy specjalistów – dziś każdy z nas obserwuje, jak nadal wydłuża się czekanie na wizytę do specjalisty.
  5. Zagwarantowania podmiotowości pacjenta, danie mu prawa do decydowania, czy chce się leczyć w państwowej czy prywatnej ochronie zdrowia.
  6. Wyłączenia na 20 lat ochrony zdrowia z bieżącej walki politycznej: do czasu zorganizowania nowoczesnej i skutecznej opieki zdrowotnej.

  Pytania o te 6 punktów warto zadać jeszcze w tej w kampanii wyborczej.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Emilia Modrzyńska: Świadomość, że otyłość to choroba, dała mi odwagę

  Jeszcze rok temu nie odważyłabym się mówić o swojej otyłości publicznie. Postrzegałam to jako mój problem, kompleks. Chciałabym, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się,...

  Dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł: To jak nightmare

  Choroba stłuszczeniowa wątroby zwykle prowadzi do powiększenia wątroby. W trakcie operacji bariatrycznej zawsze operujemy żołądek, który jest niejako „schowany” za wątrobą. Jeśli ta wątroba...

  Prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański: To jedno z klasycznych powikłań

  MAFLD to jedno z klasycznych powikłań choroby otyłościowej. Najczęstszą przyczyną metabolicznej choroby stłuszczeniowej wątroby jest otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny: im więcej tych czynników ryzyka...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D