Więcej

  Uchylone drzwi, czyli pielęgniarski pierwiosnek

  Lekarzy specjalistów brakuje, żadna to tajemnica. W powszechnym odczuciu tracą oni zbyt wiele czasu na leczenie pacjentów z błahymi dolegliwościami, którymi równie skutecznie mogliby zająć się pielęgniarka lub farmaceuta.

  Opieka farmaceutyczna, dyskutowana od wielu lat, powoli zaczyna przechodzić do obszaru mitologii. Ale nie traćmy nadziei – z projektem e-recepty było podobnie aż do czasu, kiedy Ministerstwo Zdrowia wykazało stosowną determinację. I mamy e-receptę, w co już mało kto wierzył. Czyli można.

  Nie wiem, co będzie z opieką farmaceutyczną, bo postulat prof. Roberta Gwiazdowskiego o alokacji części usług medycznych do aptek, przepadł w wirach ostatniej kampanii wyborczej.

  Z ogromną nadzieją, przeczytałem o wprowadzeniu przez NFZ od stycznia 2020 wyceny za porady pielęgniarskie w chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwie, kardiologii i diabetologii. To może naprawdę odciążyć lekarzy od tracenia czasu na zdejmowanie szwów, czyszczenie ran czy zakładanie opatrunków. Do tej pory – przyznajmy uczciwie – wielu pacjentów ryzykowało i wolało zdejmować szwy samodzielnie niż czekać w kolejce do specjalisty. Nie dziwiłem się temu. Gorzej było z diabetykami – zaniedbywane owrzodzenia podudzi kończyły się amputacjami.

  Dobrze, że porady pielęgniarskie zostały wycenione godnie – od 20 złotych za usunięcie szwów do 46 złotych za wycięcie tkanki martwiczej z rany diabetyka. Ważne też jest, że pielęgniarka będzie zbierała wywiad i w przypadku wątpliwości, skieruje pacjenta do lekarza.

  Medycyno nasza powszednia! Każdy rodzic wie, ile stracił czasu w przychodniach, ze stłuczeniami, rozcięciami, zainfekowanymi ranami i rzęsami w oku. Swoje już odstałem z dwoma ruchliwymi synkami i ich pasjami sportowymi.

  Wierzę, że jako dziadek będę mógł pójść z wnuczkiem do poradni pielęgniarskiej i już. Albo poprosić tam o kontynuację recepty bez stania w kolejce. Bajka.

  Ta zmiana bardzo cieszy, jak pierwiosnek, który pojawi się po tej nietypowej zimie, z temperaturą powyżej + 6.

  Paweł Kruś
  Poprzedni artykułEcholaser zniszczy raka?
  Następny artykułTylko dla śmiałków

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Przełomowa technologia mapowania serca 3D: CARTOPRIME™

  Pierwsze polskie ośrodki korzystają z innowacyjnego modułu do trójwymiarowego mapowania serca CARTOPRIME™. W opinii kardiologów system pomaga w bezpieczniejszym, efektywniejszym i bardziej...

  Prof. Adam Witkowski, prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Piotr Jankowski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Tomasz Latos w debacie Świata Lekarza: Jak skrócić kolejki do...

  Kilka miesięcy: tyle średnio trzeba czekać na wizytę do kardiologa. W niektórych ośrodkach trwa to jeszcze dłużej, choć są też miejsca, gdzie...

  Badam Się, Bo Chcę Żyć – ruszyła ogólnopolska kampania społeczna

  W ciągu ostatnich miesięcy doszło do alarmującego spadku wykonywanych badań profilaktycznych, diagnostycznych, wizyt kontrolnych. W obliczu narastającej epidemii chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych, neurologicznych,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D