Więcej

  Wytyczne ESC/PTK na Kongresie PTK w Krakowie

  Prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj, przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia PTK

  Wiele sesji na kongresie PTK w Krakowie będzie poświęconych wytycznym ESC/PTK (zaznaczone w programie WYTYCZNE). Komisja Wytycznych i Szkolenia PTK zaproponowała dwie tradycyjne sesje specjalne: Najnowsze wytyczne ESC/PTK 2020 – czwartek 17. 09.2020 godz. 19.30-20.30 sala A i Nowe wytyczne ESC/PTK 2019 – realizacja w polskich warunkach – piątek 18.09.2020 godz. 19.30-20.30 sala A.

  Najnowsze wytyczne ESC 2020 zostały ogłoszone na Kongresie ESC, który niedawno odbył się wirtualnie w Amsterdamie. Przedstawiono cztery nowe wytyczne dotyczące:

  • ostrych zespołów wieńcowych bez prze-trwałego uniesienia odcinka ST
  • postępowania w migotaniu przedsionków
  • postępowania we wrodzonych wadach serca u dorosłych
  • kardiologii sportowej i aktywności fizycznej u chorych z chorobami sercowo-naczyniowymi.

  Wytyczne wzbudziły duże zainteresowanie i żywe dyskusje. Warto dodać, że ich recenzentami z ramienia ESC byli: prof. Marek Gierlotka i prof. Ewa Janowska (Ostre Zespoły Wieńcowe), prof. Paweł Balsam i prof. Piotr Suwalski (Migotanie przedsionków); recenzentami z ramienia PTK: prof. Jacek Legutko, prof. Przemysław Mitkowski, prof. Lidia Tomkiewicz-Pająk i prof. Renata Główczyńska.

  Najnowsze wytyczne przedstawią na Kongresie recenzenci z ramienia PTK, a sesję poprowadzą prof. Mi-chał Tendera i prof. Adam Torbicki.

  Wytyczne ESC zostały wydane w „European Heart Journal”, są dostępne na stronie www.escardio/guidelines. Dostępne są także skrócone wersje wytycznych w postaci algorytmów postępowania na urządzenia mobilne.

  Wkrótce powstaną ich polskie wersje. wytycznych. Pełne wytyczne zostaną wydrukowane w „Zeszytach Edukacyjnych Kardiologii Polskiej”. Wersje elektroniczne będą dostępne na stronie www. ptkardio.pl. Wytyczne kieszonkowe w wersji polskiej będą udostępniane na konferencjach i Kongresie PTK, a także jako aplikacja na urządzenia mobilne.

  Mam nadzieję, że sesje na Kongresie PTK w Krakowie poświęcone wytycznym wzbudzą Państwa zainteresowanie, a także przyczynią się do ich szerokiego stosowania w codziennej praktyce.

  Prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj, przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia PTK

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Dziewiąta symfonia Krzysztofa Pendereckiego

  „Mieszkać mogę wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach. Postanowiłem zawrzeć z naturą pakt szczęśliwości” – tak powtarzał Krzysztof Penderecki. Do wizyty w...

  Hiperbaria – kiedy tkanki i narządy wołają o tlen

  W wielu schorzeniach dochodzi do takiego uszkodzenia tkanek i narządów, że aby się zregenerować, wymagają one zwiększonej ilości tlenu. Jedną z metod...

  Prof. Janusz Skalski: Sukcesy i wyzwania dla polskiej kardiochirurgii

  Brakuje kardiochirurgów, którzy chcą się specjalizować w tym zawodzie, bo jest źle płatny. Większość ośrodków kardiochirurgii w Polsce, a zwłaszcza dziecięcej, nie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D