DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Wytyczne ESC/PTK na Kongresie PTK w Krakowie

Podziel się treścią:

 

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj, przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia PTK

Wiele sesji na kongresie PTK w Krakowie będzie poświęconych wytycznym ESC/PTK (zaznaczone w programie WYTYCZNE). Komisja Wytycznych i Szkolenia PTK zaproponowała dwie tradycyjne sesje specjalne: Najnowsze wytyczne ESC/PTK 2020 ? czwartek 17. 09.2020 godz. 19.30-20.30 sala A i Nowe wytyczne ESC/PTK 2019 ? realizacja w polskich warunkach ? piątek 18.09.2020 godz. 19.30-20.30 sala A.

Najnowsze wytyczne ESC 2020 zostały ogłoszone na Kongresie ESC, który niedawno odbył się wirtualnie w Amsterdamie. Przedstawiono cztery nowe wytyczne dotyczące:

  • ostrych zespołów wieńcowych bez prze-trwałego uniesienia odcinka ST
  • postępowania w migotaniu przedsionków
  • postępowania we wrodzonych wadach serca u dorosłych
  • kardiologii sportowej i aktywności fizycznej u chorych z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Wytyczne wzbudziły duże zainteresowanie i żywe dyskusje. Warto dodać, że ich recenzentami z ramienia ESC byli: prof. Marek Gierlotka i prof. Ewa Janowska (Ostre Zespoły Wieńcowe), prof. Paweł Balsam i prof. Piotr Suwalski (Migotanie przedsionków); recenzentami z ramienia PTK: prof. Jacek Legutko, prof. Przemysław Mitkowski, prof. Lidia Tomkiewicz-Pająk i prof. Renata Główczyńska.

Najnowsze wytyczne przedstawią na Kongresie recenzenci z ramienia PTK, a sesję poprowadzą prof. Mi-chał Tendera i prof. Adam Torbicki.

Wytyczne ESC zostały wydane w ?European Heart Journal?, są dostępne na stronie www.escardio/guidelines. Dostępne są także skrócone wersje wytycznych w postaci algorytmów postępowania na urządzenia mobilne.

Wkrótce powstaną ich polskie wersje. wytycznych. Pełne wytyczne zostaną wydrukowane w ?Zeszytach Edukacyjnych Kardiologii Polskiej?. Wersje elektroniczne będą dostępne na stronie www. ptkardio.pl. Wytyczne kieszonkowe w wersji polskiej będą udostępniane na konferencjach i Kongresie PTK, a także jako aplikacja na urządzenia mobilne.

Mam nadzieję, że sesje na Kongresie PTK w Krakowie poświęcone wytycznym wzbudzą Państwa zainteresowanie, a także przyczynią się do ich szerokiego stosowania w codziennej praktyce.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj, przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia PTK

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D