Partner
Partner
Więcej

    XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

    W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z zachorowania na nowotwory głowy i szyi.  Tegoroczna edycja tej kampanii odbywa się pod hasłem: „Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie!”.

    Nowotwory głowy i szyi są szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 000 zgonów w 2020 roku). Około 60 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Szacuje się, że liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 000 na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejne 587 000 umrze z powodu tej choroby do 2030 roku – co oznacza wzrost o 120 000 w porównaniu z rokiem 2020.

    XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi to kluczowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi oraz poprawę wyników leczenia.

    Autorzy Kampanii Make Sense w 2013 roku stworzyli regułę „1 przez 3”, która umożliwia wczesne rozpoznanie nowotworów głowy i szyi. Jeśli ktoś zauważy u siebie jeden lub więcej z wyselekcjonowanych objawów, które trwają co najmniej 3 tygodnie powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Te objawy nie są charakterystyczne i mogą być mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych:

    • niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej
    • ból gardła
    • chrypka
    • ból podczas połykania lub trudności z połykaniem
    • guz na szyi
    • jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa

    XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi promuje nowe hasło: „Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie!”. Wirus brodawczaka ludzkiego nowy czynnik w rozwoju nowotworów głowy i szyi. Do niedawna do głównych czynników ryzyka zaliczano: palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz wiek (55-64 r.ż.). Obecnie coraz częściej nowotwory z tej grupy diagnozowane są u osób poniżej 40. r.ż., które nie paliły, ani nie naużywały alkoholu. Czynnikiem ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

    Zwieńczeniem tegorocznego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi będzie bieg dla pacjentów i osób wspierających kampanię – Make Sense Run – Uciekaj przed rakiem głowy i szyi. 5-kilometrowy bieg odbędzie się 23 września o godz. 10.00 w Poznaniu nad jeziorem Malta.

    W Tygodniu Profilaktyki bierze udział wiele ośrodków z całej Polski. Pacjenci będą mogli wykonać bezpłatne badania m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Kielcach, Poznaniu, Radomiu, Warszawie.

    Patronat merytoryczny kampanii: prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński

    Więcej informacji: www.makesensecampaign.eu, www.glowaiszyja.pl

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Prof. Grażyna Rydzewska: Nieswoiste choroby zapalne jelit – nowa cząsteczka, szersze spektrum działania

    Regulacja mikrobioty jelitowej niesie za sobą pewien potencjał, bo są osoby, które tyją od niewielkiego nadmiaru kalorii, który nie jest nadmiarem u innych osób...

    Prof. Hus: W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja

    W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja. Powinno to zależeć m.in. od czynników rokowniczych, stanu zdrowia pacjenta oraz profilu toksyczności leków. Im więcej...

    Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

    Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D