Podsumowanie tygodnia

Dziennikarze Roku 2018

Dziękując jury konkursu za przyznanie w tym roku tytułu Dziennikarz Medyczny 2018 roku w kategorii „Publicystyka prasowa”, zwróciłam uwagę, że dziennikarzy zasługujących na taki tytuł jest naprawdę wielu. Czytając „zawodowo” teksty na temat zdrowia i medycyny, widzę, jak wielu dziennikarzy (i dziennikarek) medycznych potrafi ciekawie, merytorycznie, z ogromnym wyczuciem i taktem pisać o trudnych tematach związanych z medycyną. Ciekawskim okiem patrzy na nowatorskie terapie, daje wskazówki, jak chorobom zapobiegać, kiedy się niepokoić, gdzie znaleźć najskuteczniejszą terapię.

Dziennikarze medyczni odwalają kawał dobrej roboty: za lekarzy, którzy nie mają czasu wyjaśniać pacjentom, na czym polegają ich choroby; za NFZ – kiedy doradzają, gdzie szukać leczenia; za rzeczników praw pacjenta, kiedy występują w obronie chorych, którzy walczą o życie i nie mają siły walczyć z chorym systemem ochrony zdrowia w Polsce. Przekazują z konferencji nowinki, o których jeszcze nie wie wielu lekarzy.

Piszą ciekawie, merytorycznie. A przede wszystkim – z szacunkiem do pacjenta, niezależnie od poglądów, jakie mają. Choroby są wyjątkowo demokratyczne – w taki sam sposób dotykają każdego.

Szacunek – tego ostatnio brakuje w wielu tekstach dziennikarzy nie-medycznych. Gdyby modne dziś hasło „skończmy z mową nienawiści” zastąpić: „mówmy o sobie z szacunkiem”, może inaczej wyglądałyby dziś w Polsce dyskusje publiczne? „Nienawiść” to wykluczenie, strach, polowanie na czarownice..

Mam wrażenie, że tego szacunku o osobach, o których się pisze i dla których się pisze, wielu dziennikarzy mogłoby uczyć się właśnie od dziennikarzy medycznych.

Dziennikarze medyczni zasłużyli na tytuł Dziennikarzy 2018 roku.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza