Nasz program jest dość młody, jednak już możemy pochwalić się efektami ? mówił Dariusz Adamczewski z firmy Johnson&Johnson, prezentując program ?Badamjelito.pl?. ? Najważniejsze jest, żeby dotrzeć do pacjentów z informacją, że dzięki wczesnemu wykryciu i leczeniu można wyleczyć raka jelita grubego ? skomentował poseł Tomasz Latos.
Program ?Badam.jelito.pl? został zorganizowany wspólnie z Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Udało nam się dotrzeć z działaniami edukacyjnymi do ponad 10 tys. osób. Dla ponad 3 tys. osób ufundowaliśmy testy na obecność krwi utajonej w kale. Jak na start działania programu, to dobre liczby ? podkreślił dyrektor Dariusz Adamczewski z firmy Johnson&Johnson.
Działania edukacyjne odbywały się podczas trzech dużych wydarzeń: ?białej soboty?, organizowanej w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, Światowego Dnia Raka oraz biegu charytatywnego. Propagowano wiedzę na temat onkologii, w szczególności raka jelita grubego. Odbywały się też prelekcje i wykłady w ramach uniwersytetu trzeciego wieku w Łodzi i okolicach, a także w instytucjach publicznych współpracujących ze szpitalem, jak policja, straż pożarna.
Prof. Marek Wojtukiewicz
Dzięki tym badaniom już udało się ocalić kilka osób przed zachorowaniem. Profilaktyka się opłaca, test na obecność krwi utajonej kosztuje 5-20 zł. Wczesne wykrycie może uratować życie, a system ochrony zdrowia uchronić przed wydatkowaniem pieniędzy na znacznie droższe leczenie. Trzeba inwestować w profilaktykę już teraz. Bardzo cenne jest propagowanie badan oraz wykonywania kolonoskopii.
? Propagowaliśmy wykonywanie testów na obecność krwi utajonej w kale, staraliśmy się zachęcać pacjentów do wykonywania kolonoskopii. Do pomocy udało się nam zaangażować wiele organizacji społecznych, organizacji pacjentów, jak Europacolon, media tradycyjne i społecznościowe ? mówił Dariusz Adamczewski.
Poseł Marek Hok
Po raz trzeci jestem przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. onkologii. Programy profilaktyczne są bardzo ważne, edukacja pacjentów i profilaktyka nowotworów są niezbędne. Powinniśmy zrobić to, na co czekamy wszyscy i o czym od dawna rozmawiamy: wprowadzić do szkół przedmiot wiedza o zdrowiu. Edukacje trzeba zacząć już od przedszkola, a w szkole taki program powinien być obowiązkowy. Mam nadzieje, że wkrótce to się uda.
Na uwagę zasługuje to, że program ewoluował już w trakcie trwania, gdy okazało się, że zaledwie 10 proc. osób, które otrzymało testy, przynosiło je z powrotem.
? W dalszej fazie programu osoby koordynujące aktywnie monitorowały zwrot testów, dzięki temu 70-80 proc. osób je zwracało. Niepokoi jednak fakt, że tylko 38 proc. pacjentów, którzy otrzymali wynik świadczący o obecności krwi w kale, zgłosiło się do lekarza, mimo instrukcji o konieczności wizyty. Wyciągnęliśmy z tego wnioski, chcemy w przyszłym roku lepiej monitorować pacjentów ? dodał Dariusz Adamczewski.
Poseł Tomasz Latos
Gratuluję autorom programów, są one bardzo cenne. Wciąż wiele osób uważa, ze lepiej się nie badać, żeby przypadkiem nie okazało się, że chorują na nowotwór, nadal wiele osób boi się wiedzieć. Najważniejsze jest to, żeby dotrzeć do pacjentów z informacja, że jeśli wcześnie wykryje się raka jelita grubego i podejmie leczenie, to na 100 proc. pacjent będzie zdrowy.
W 2020 roku w ramach programu planowana jest współpraca z kolejnymi trzema szpitalami oraz zwiększenie działań edukacyjnych.
Prof. Grażyna Rydzewska
Gratuluje cennej inicjatywy, zachęcam do kontynuowania. Kolonoskopia jest wciąż badaniem wstydliwym, a dzięki niej jesteśmy w stanie nie tylko wykryć nowotwór, ale też go wyleczyć. ? Polaków po 50. roku życia ma gruczolaka, jego wykrycie to profilaktyka raka, który się nie rozwinie. Bardzo zależałoby nam jednak, żeby osoby, które miały ujemny wynik badania na obecność krwi utajonej w kale, nie czuły się zwolnione z wykonania kolonoskopii. Każda osoba po 50. roku życia powinna mieć wykonane to badanie. Ważne jest też, żeby kolonoskopia była badaniem dostępnym, w większym stopniu kontraktowanym przez NFZ. Kontrakty są niskie, często musimy przyjmować pacjenta do szpitala, by wykonać kolonoskopię.
? Jednak już w tym roku mamy sukcesy: udało nam się wykryć 18 gruczolaków i 2 przypadki nowotworu jelita grubego. Część zmian udało się usunąć już podczas kolonoskopii. Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom edukacyjnym wiele osób zmieni styl życia, gdyż jest to ważne w zapobieganiu rakowi jelita grubego, a także w odpowiednim momencie zgłosi się na kolonoskopię i nie zachoruje na raka ? mówił Dariusz Adamczewski.