Więcej

  Dr Krzysztof Ostrowski: Pilnie potrzebne nowe standardy leczenia cukrzycy

  Standardy opieki organizacyjnej nad chorymi na cukrzycę zostały opracowane przez zespół ekspertów, z udziałem m.in. konsultantów krajowych i wojewódzkich, w konsultacji z pacjentami. To był bardzo dobrze napisany projekt, dziś jednak zderzyłby się on z twardą rzeczywistością czasów pandemii. Niestety, część lekarzy rodzinnych nadal nie przyjmuje osobiście pacjentów. Na pewno tę sytuację trzeba zmienić, gdyż w przeciwnym wypadku nawet najlepiej napisany projekt standardów w diabetologii nie poprawi sytuacji chorych na cukrzycę – mówi dr Krzysztof Ostrowski, specjalista chorób wewnętrznych, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w latach 2015-19.

  Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, co pokazuje wagę zagadnienia:  choruje na nią ponad 3 mln osób w Polsce, a ta liczba wciąż wzrasta. Największym problemem są powikłania cukrzycy. Możemy zmierzyć jakość opieki nad pacjentami, za pomocą pewnych parametrów, m.in. liczby chorych z makroangiopatią i mikroangiopatią. Niestety, pod tym względem jesteśmy w tyle za innymi krajami Europy, które mają lepiej zorganizowaną opiekę zdrowotną. Dlatego pojawił się pomysł środowiska diabetologów, lekarzy internistów oraz pacjentów, żeby wprowadzić standardy opieki organizacyjnej nad chorymi na cukrzycę. Zostały one opracowane przez zespół ekspertów, z udziałem m.in., konsultantów krajowych i wojewódzkich, w konsultacji z pacjentami, a dyskusja na ten temat odbywała się podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Prac Pacjenta, którym kierowałem w czasie poprzedniej kadencji Sejmu. Staraliśmy się wówczas, żeby pan minister wprowadził te standardy jako obowiązujące.

  Już wówczas jednak pojawiały się obawy, czy wprowadzeniu standardów podołają diabetolodzy, których w Polce nie jest tak wielu w stosunku do liczby chorych na cukrzycę. Dodatkowo, część diabetologów miała duże problemy z przyjmowaniem w AOS, w ramach NFZ, z racji bardzo niskich wycen, które zupełnie nie były konkurencyjne z pracą w gabinetach prywatnych. Część diabetologów przyjmowała w ramach NFZ, jednak bardziej z powodów etycznych niż finansowych. Na pewno ten problem należałoby rozwiązać. Powinny być zapewnione dodatkowe środki, by lepiej opłacić opiekę diabetologiczną: myślę tu o całym zespole, który powinien zajmować się pacjentami z cukrzycą (m.in. lekarz diabetolog, pielęgniarka diabetologiczna, dietetyk). To był bardzo dobrze napisany projekt standardów, dziś jednak zderzyłby się on z twardą rzeczywistością czasów pandemii. Niestety, część lekarzy rodzinnych nadal nie przyjmuje osobiście pacjentów, konsultuje ich tylko ramach teleporad. Przychodzi do mnie wielu pacjentów, którzy od dawna nie byli na wizycie osobistej u lekarza rodzinnego, zdarzają się sytuacje, gdy pacjenci wręcz proszą, żeby ich osłuchać. Na pewno tę sytuację trzeba zmienić, gdyż w przeciwnym wypadku nawet najlepiej napisany projekt standardów w diabetologii nie poprawi sytuacji chorych na cukrzycę.

  blank

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Włodzimierz Pytkowski: twórca statuetek Nagrody Zaufania Złoty OTIS i Semper Idem

  Wyjątkowe statuetki Nagrody Zaufania Złoty OTIS i Semper Idem zaprojektował oraz stworzył wybitny rzeźbiarz Włodzimierz  Pytkowski.

  Dr hab. Magdalena Trzeciak: Ciężką postać AZS możemy leczyć skuteczniej, tylko musimy mieć czym

  Leczenie ciężkiego przebiegu AZS jest rzeczywistym wyzwaniem. Dostępne dotąd opcje leczenia ciężkiej postaci AZS nie odpowiadają na potrzeby pacjentów i lekarzy - mówi dr hab. n. med. Magdalena Trzeciak, prof. GUM.

  Prof. Lesiak: Emolienty plus dla bardzo wymagającej skóry

  Nawet najlepsze leczenie biologiczne nie zadziała bez emolientów, które są nieodłączne w terapii AZS - mówi prof. Aleksandra Lesiak, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D