DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Dr Krzysztof Ostrowski: Pilnie potrzebne nowe standardy leczenia cukrzycy

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Standardy opieki organizacyjnej nad chorymi na cukrzycę zostały opracowane przez zespół ekspertów, z udziałem m.in. konsultantów krajowych i wojewódzkich, w konsultacji z pacjentami. To był bardzo dobrze napisany projekt, dziś jednak zderzyłby się on z twardą rzeczywistością czasów pandemii. Niestety, część lekarzy rodzinnych nadal nie przyjmuje osobiście pacjentów. Na pewno tę sytuację trzeba zmienić, gdyż w przeciwnym wypadku nawet najlepiej napisany projekt standardów w diabetologii nie poprawi sytuacji chorych na cukrzycę ? mówi dr Krzysztof Ostrowski, specjalista chorób wewnętrznych, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w latach 2015-19.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, co pokazuje wagę zagadnienia:  choruje na nią ponad 3 mln osób w Polsce, a ta liczba wciąż wzrasta. Największym problemem są powikłania cukrzycy. Możemy zmierzyć jakość opieki nad pacjentami, za pomocą pewnych parametrów, m.in. liczby chorych z makroangiopatią i mikroangiopatią. Niestety, pod tym względem jesteśmy w tyle za innymi krajami Europy, które mają lepiej zorganizowaną opiekę zdrowotną. Dlatego pojawił się pomysł środowiska diabetologów, lekarzy internistów oraz pacjentów, żeby wprowadzić standardy opieki organizacyjnej nad chorymi na cukrzycę. Zostały one opracowane przez zespół ekspertów, z udziałem m.in., konsultantów krajowych i wojewódzkich, w konsultacji z pacjentami, a dyskusja na ten temat odbywała się podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Prac Pacjenta, którym kierowałem w czasie poprzedniej kadencji Sejmu. Staraliśmy się wówczas, żeby pan minister wprowadził te standardy jako obowiązujące.

Już wówczas jednak pojawiały się obawy, czy wprowadzeniu standardów podołają diabetolodzy, których w Polce nie jest tak wielu w stosunku do liczby chorych na cukrzycę. Dodatkowo, część diabetologów miała duże problemy z przyjmowaniem w AOS, w ramach NFZ, z racji bardzo niskich wycen, które zupełnie nie były konkurencyjne z pracą w gabinetach prywatnych. Część diabetologów przyjmowała w ramach NFZ, jednak bardziej z powodów etycznych niż finansowych. Na pewno ten problem należałoby rozwiązać. Powinny być zapewnione dodatkowe środki, by lepiej opłacić opiekę diabetologiczną: myślę tu o całym zespole, który powinien zajmować się pacjentami z cukrzycą (m.in. lekarz diabetolog, pielęgniarka diabetologiczna, dietetyk). To był bardzo dobrze napisany projekt standardów, dziś jednak zderzyłby się on z twardą rzeczywistością czasów pandemii. Niestety, część lekarzy rodzinnych nadal nie przyjmuje osobiście pacjentów, konsultuje ich tylko ramach teleporad. Przychodzi do mnie wielu pacjentów, którzy od dawna nie byli na wizycie osobistej u lekarza rodzinnego, zdarzają się sytuacje, gdy pacjenci wręcz proszą, żeby ich osłuchać. Na pewno tę sytuację trzeba zmienić, gdyż w przeciwnym wypadku nawet najlepiej napisany projekt standardów w diabetologii nie poprawi sytuacji chorych na cukrzycę.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D