DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Posłanka Violetta Porowska: Pilnie potrzebne nowe standardy leczenia cukrzycy

 

blank
blank
blank

Cukrzyca stanowi ogromne obciążenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, jest też dużym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia, dlatego konieczne jest zajęcie się nią w koordynowany sposób. Dzięki zmianom organizacyjnym można zapobiec skutkom niekontrolowanego i niemonitorowanego przebiegu cukrzycy, który powoduje szereg poważnych powikłań zdrowotnych i skrócenie życia ? mówi posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie w Komisji Zdrowia.

Wprowadzenie standardów opieki diabetologicznej jest konieczne; cukrzyca to choroba XXI wieku, choruje na nią w Polsce kilka milionów osób. Obecnie jest to wręcz jedna z dominujących chorób cywilizacyjnych, stanowi ogromne obciążenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, jest też dużym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia, dlatego konieczne jest zajęcie się nią w koordynowany sposób. Eksperci przygotowali konkretne propozycje, jak zająć się problemem cukrzycy w sposób koordynowany i kompleksowy, dający nadzieję, że efekty takiej opieki będą zdecydowanie lepsze. Ten problemem próbował już w poprzedniej kadencji Sejmu rozwiązać Zespół ds. Pacjentów. W obecnej kadencji finiszujemy prace nad programem i mamy nadzieję, że standardy organizacyjne uda się wdrożyć. Mamy wielu sojuszników, zarówno ze strony ekspertów, jak Ministerstwa Zdrowie i NFZ. Dzięki zmianom organizacyjnym można zapobiec skutkom niekontrolowanego i niemonitorowanego przebiegu cukrzycy, który powoduje szereg poważnych powikłań zdrowotnych i skrócenie życia. We wdrożeniu standardów przeszkodziła nam sytuacja pandemii, która obecnie determinuje nasze działania. Mamy jednak nadzieję, że uda się wprowadzić opiekę koordynowaną w cukrzycy; są już przygotowane konkretne propozycje, z którymi zapoznało się Ministerstwo Zdrowia, NFZ, AOTMiT. Obecnie czekamy na ich przyjęcie.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D