Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Posłanka Violetta Porowska: Pilnie potrzebne nowe standardy leczenia cukrzycy

  Cukrzyca stanowi ogromne obciążenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, jest też dużym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia, dlatego konieczne jest zajęcie się nią w koordynowany sposób. Dzięki zmianom organizacyjnym można zapobiec skutkom niekontrolowanego i niemonitorowanego przebiegu cukrzycy, który powoduje szereg poważnych powikłań zdrowotnych i skrócenie życia – mówi posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie w Komisji Zdrowia.

  Wprowadzenie standardów opieki diabetologicznej jest konieczne; cukrzyca to choroba XXI wieku, choruje na nią w Polsce kilka milionów osób. Obecnie jest to wręcz jedna z dominujących chorób cywilizacyjnych, stanowi ogromne obciążenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, jest też dużym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia, dlatego konieczne jest zajęcie się nią w koordynowany sposób. Eksperci przygotowali konkretne propozycje, jak zająć się problemem cukrzycy w sposób koordynowany i kompleksowy, dający nadzieję, że efekty takiej opieki będą zdecydowanie lepsze. Ten problemem próbował już w poprzedniej kadencji Sejmu rozwiązać Zespół ds. Pacjentów. W obecnej kadencji finiszujemy prace nad programem i mamy nadzieję, że standardy organizacyjne uda się wdrożyć. Mamy wielu sojuszników, zarówno ze strony ekspertów, jak Ministerstwa Zdrowie i NFZ. Dzięki zmianom organizacyjnym można zapobiec skutkom niekontrolowanego i niemonitorowanego przebiegu cukrzycy, który powoduje szereg poważnych powikłań zdrowotnych i skrócenie życia. We wdrożeniu standardów przeszkodziła nam sytuacja pandemii, która obecnie determinuje nasze działania. Mamy jednak nadzieję, że uda się wprowadzić opiekę koordynowaną w cukrzycy; są już przygotowane konkretne propozycje, z którymi zapoznało się Ministerstwo Zdrowia, NFZ, AOTMiT. Obecnie czekamy na ich przyjęcie.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D