Więcej

  Posłanka Violetta Porowska: Pilnie potrzebne nowe standardy leczenia cukrzycy

  Cukrzyca stanowi ogromne obciążenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, jest też dużym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia, dlatego konieczne jest zajęcie się nią w koordynowany sposób. Dzięki zmianom organizacyjnym można zapobiec skutkom niekontrolowanego i niemonitorowanego przebiegu cukrzycy, który powoduje szereg poważnych powikłań zdrowotnych i skrócenie życia – mówi posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie w Komisji Zdrowia.

  Wprowadzenie standardów opieki diabetologicznej jest konieczne; cukrzyca to choroba XXI wieku, choruje na nią w Polsce kilka milionów osób. Obecnie jest to wręcz jedna z dominujących chorób cywilizacyjnych, stanowi ogromne obciążenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, jest też dużym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia, dlatego konieczne jest zajęcie się nią w koordynowany sposób. Eksperci przygotowali konkretne propozycje, jak zająć się problemem cukrzycy w sposób koordynowany i kompleksowy, dający nadzieję, że efekty takiej opieki będą zdecydowanie lepsze. Ten problemem próbował już w poprzedniej kadencji Sejmu rozwiązać Zespół ds. Pacjentów. W obecnej kadencji finiszujemy prace nad programem i mamy nadzieję, że standardy organizacyjne uda się wdrożyć. Mamy wielu sojuszników, zarówno ze strony ekspertów, jak Ministerstwa Zdrowie i NFZ. Dzięki zmianom organizacyjnym można zapobiec skutkom niekontrolowanego i niemonitorowanego przebiegu cukrzycy, który powoduje szereg poważnych powikłań zdrowotnych i skrócenie życia. We wdrożeniu standardów przeszkodziła nam sytuacja pandemii, która obecnie determinuje nasze działania. Mamy jednak nadzieję, że uda się wprowadzić opiekę koordynowaną w cukrzycy; są już przygotowane konkretne propozycje, z którymi zapoznało się Ministerstwo Zdrowia, NFZ, AOTMiT. Obecnie czekamy na ich przyjęcie.

  blank

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Włodzimierz Pytkowski: twórca statuetek Nagrody Zaufania Złoty OTIS i Semper Idem

  Wyjątkowe statuetki Nagrody Zaufania Złoty OTIS i Semper Idem zaprojektował oraz stworzył wybitny rzeźbiarz Włodzimierz  Pytkowski.

  Dr hab. Magdalena Trzeciak: Ciężką postać AZS możemy leczyć skuteczniej, tylko musimy mieć czym

  Leczenie ciężkiego przebiegu AZS jest rzeczywistym wyzwaniem. Dostępne dotąd opcje leczenia ciężkiej postaci AZS nie odpowiadają na potrzeby pacjentów i lekarzy - mówi dr hab. n. med. Magdalena Trzeciak, prof. GUM.

  Prof. Lesiak: Emolienty plus dla bardzo wymagającej skóry

  Nawet najlepsze leczenie biologiczne nie zadziała bez emolientów, które są nieodłączne w terapii AZS - mówi prof. Aleksandra Lesiak, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D