Więcej

  Jak pozyskać dofinansowanie na projekty z zakresu tematyki e-zdrowia

  E-zdrowie to obecnie jedno z kluczowych zagadnień w zakresie ochrony zdrowia w UE. Jest to też jeden z tematów, który może liczyć na finansowanie w ramach wielu konkursów na projekty, nie tylko w obszarze ściśle związanym z leczeniem pacjentów, ale także – zapewnieniem dobrostanu psychofizycznego, tak istotnego w czasie pandemii.

  Zagadnienia  związane  z  cyfrowym  zdrowiem  są w centrum uwagi nie tylko lekarzy, ale także samorządowców  i  przedstawicieli  organizacji  pozarządowych. Przykładem może być konferencja „Lub-Tech Digital Health 2021”, która odbyła się na początku września w Lublinie. Współorganizatorami wydarzenia były Samorząd Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, Klaster Lubelska Medycyna oraz m.in. Uniwersytet Medyczny.

  FUNDUSZE NA E-ZDROWIE ORAZ INWESTYCJE W ROZWÓJ SZPITALI

  W perspektywie finansowej 2021-2027 przedsięwzięcia dotyczące tematyki e-zdrowia mogą liczyć na finansowanie m.in. w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (PFERC), który jest następcą Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa(POPC) z perspektywy finansowej 2014-2020. W ramach POPC projekty z obszaru e-zdrowia będą realizowane jeszcze do 2023 r.

  Ochrona  zdrowia  zajmuje  bardzo  istotne miejsce w konkursach UE ze względu na znaczenie w walce z pandemią i potencjalnymi przyszłymi kryzysami w obszarze zdrowia publicznego. Placówki medyczne otrzymają możliwości finansowania, oprócz PFERC, również na przykład z Regionalnych Programów Operacyjnych(RPO), ale także ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Z kolei kierownictwo szpitali planujące finansowanie inwestycji w rozwój placówek może liczyć na środki w ramach nowego instrumentu, który będzie kontynuacją Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowe środki na ochronę zdrowia, w tym na zagadnienia związane z przeciwdziałaniem kryzysom epidemicznym oraz z walką z pandemią, zaplanowane są w Krajowym Planie Odbudowy.

  PROCESY ZARZĄDZANIA W PLACÓWCE MEDYCZNEJ WSPIERANE PRZEZ CYFRYZACJĘ

  Bez efektywnego wdrożenia rozwiązań informatycznych trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa w czasie pandemii. Cyfryzacja usług w ochronie zdrowia jest więc priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia. Cyfryzacja pozwala na osiągnięcie efektu optymalizacji z udziałem kadry medycznej, administracji placówek medycznych oraz pacjentów poprzez zapewnienie korzyści ekonomicznych, wynikających z oszczędności czasu i nakładów na ochronę zdrowia. Dodatkowo przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy medyków oraz personelu wspierającego. W nowej perspektywie finansowej 2021-2027 jednym z istotnych wyzwań towarzyszących zagadnieniom e-zdrowia będzie wzrost kompetencji i świadomości użytkowników oraz odbiorców e-usług w zakresie dostępnych rozwiązań cyfrowych.

  Cyfryzacja stanowi połowę sukcesu placówki medycznej w dążeniu do tzw. dojrzałości cyfrowej. Nie można jednak zapomnieć o kompetencjach kadry medycznej i administracyjnej, która powinna doskonale znać dostępne narzędzie cyfrowe i wykorzystywać je w swojej codziennej pracy, w tym – w kontakcie z pacjentem. Inwestycje z priorytetowych obszarów e-zdrowia – takich jak np. zastosowanie sztucznej inteligencji w profilaktyce lub analizie dużych zbiorów danych medycznych – pomoże sfinansować instrument REACT-EU.

  E-ZDROWIE TO KLUCZ DO SUKCESU W PROJEKTACH UE

  Zagadnienia e-zdrowia przed pandemią nie miały tak istotnego znaczenia dla UE. Dlatego wniosek, złożony przez konsorcjum instytucji badawczych i firm z kilku krajów UE, w tym Polski, dotyczący ochrony praw podstawowych w wykorzystaniu technologii cyfrowych dla usług e-zdrowia (Preserving Fundamental Rights in the Use of Digital Technologies for e-Health Services), złożony w konkursie Twinning Programu Horyzont 2020, teoretycznie nie miał większych szans na pozyskanie finansowania. W praktyce jednak tematyka aplikacji doskonale wpisała się w kryzys epidemiczny, którego nie można było przewidzieć w chwili składania wniosku (pod koniec 2019 r.). Eksperci oceniający aplikację przyznali propozycji maksymalną liczbę punktów, tym samym wskazując na znaczenie zagadnień e-zdrowia w opanowaniu pandemii, jednego z największych kryzysów zdrowotnych w historii istnienia UE.

  KOMPLEMENTARNOŚĆ I DOBRE RELACJE

  Pomimo szerokiego grona specjalistów z wielu dziedzin zaangażowanych w projekt Twinning, nie ma w nim np. ekspertów z zakresu psychiatrii czy geriatrii. Tymczasem właśnie lekarze tych dziedzin medycyny mogą w istotny sposób wspomóc wypracowanie niezbędnych rozwiązań z zakresu e-zdrowia przeznaczonych dla szczególnych odbiorców e-usług, takich jak seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Dobrym pomysłem – na etapie realizacji projektu, po uzyskaniu uprzedniej zgody oficera projektu w Komisji Europejskiej – byłoby dołączenie do zespołu projektowego specjalistów, którzy w istotny sposób mogą wesprzeć realizację projektu i przyczynić się do zwielokrotnienia rezultatów przedsięwzięcia.

  Projekt e-zdrowia, w ramach Twinning Program Horyzont 2020, jest realizowany w wyjątkowym czasie – podczas wzrastającej czwartej fali zachorowań na koronawirusa – dlatego oczekiwane efekty wdrażanego przedsięwzięcia mogą wyprzedzić rzeczywistość, tak jak stało się to w przypadku tematyki e-zdrowia. Może się bowiem okazać, że beneficjenci rozwiązań wdrażanych w ramach realizowanego projektu, głównie seniorzy, zainspirują badaczy i naukowców do podjęcia kolejnych istotnych tematów dla zdrowia publicznego.

  Wśród zagadnień, które mogą uzyskać uznanie ekspertów oceniających wnioski międzynarodowe w nowym Programie Horyzont Europa, są np. metody kształtowania właściwych relacji między lekarzem a starszym pacjentem przy udzielaniu świadczeń medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

  MAGDALENA POKRZYCKA-WALCZAK

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D