Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Zdrowie Polaków – kapitał i inwestycja na przyszłość

  W drugiej połowie października odbył się 3. Kongres „Zdrowie Polaków” 2021 w formule hybrydowej. Na kanale World Hearing Center/Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube można było obejrzeć kilka debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów.

  Dwudniowy kongresZdrowie Polaków” był poświęcony aktualnym problemom ochrony zdrowia i osiągnięciom polskiej medycyny. – Przystępując do organizacji tegorocznego Kongresu, zadawałem wielu moim rozmówcom, z którymi omawiałem ich udział, pytania o to, co możemy przekazać sobie i społeczeństwu, by polska ochrona zdrowia faktycznie, a nie deklaratywnie, znajdowała się na pierwszym miejscu u wszystkich, którzy mają na nią wpływ – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, inicjator Kongresu Zdrowie Polaków.

  – Zdecydowaliśmy wspólnie, że naszym celem – aktywnych uczestników tego forum – jest systematyczna edukacja społeczeństwa dotycząca wielu aspektów naszego działania. Celem jest pokazanie współczesnych możliwości medycyny i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Taka jest misja naszych zawodów, świadomie je wybraliśmy, ale bez wsparcia i zrozumienia nie rozwiążemy sami wielu palących problemów. W dyskusji ciągle odnosimy się do niebezpiecznych zjawisk i często je bagatelizujemy. Jeżeli w większym niż dotychczas stopniu przyjdzie nam zmierzyć się z zagrożeniem życia – na pewne refleksje może być już za późno. Motto obecnego Kongresu brzmi: „Zdrowie Polaków – zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość” – podkreślił prof. Skarżyński.

  Zagrożenie epidemiczne miało ogromny wpływ na nasze zachowania i sposoby radzenia sobie ze stresem. Prof. Janusz Heitzman wskazywał, jak COVID-19 wpływa na epidemiologię zaburzeń psychicznych i zmiany w organizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 i jej skutki to niejedyne tematy, które zostały poruszone podczas tegorocznego Kongresu. W debacie „Sztuczna inteligencja w obecnej praktyce klinicznej” eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja może sprostać oczekiwaniom naukowców w zakresie diagnostyki. Kongres był także okazją do dyskusji o edukacji na kierunkach medycznych, nadzorze epidemiologicznym w polskiej ochronie zdrowia, działaniach samorządów na rzecz profilaktyki zdrowia.

  Podczas Kongresu nie zabrakło głosu dziennikarzy. Debatę plenarną „Zdrowie Polaków – rola mediów” moderowali prof. Henryk Skarżyński i red. Henryk Szrubarz. Dziennikarze mówili m.in. o zalewie informacji dotyczących pandemii COVID-19 i o fake newsach. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy media mogą być skuteczną platformą wymiany poglądów i informacji między służbą zdrowa a społeczeństwem.

  Świat Lekarza” był jednym z patronów medialnych 3. Kongresu Zdrowie Polaków 2021

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D