Więcej

  Zdrowie Polaków – kapitał i inwestycja na przyszłość

  W drugiej połowie października odbył się 3. Kongres „Zdrowie Polaków” 2021 w formule hybrydowej. Na kanale World Hearing Center/Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube można było obejrzeć kilka debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów.

  Dwudniowy kongresZdrowie Polaków” był poświęcony aktualnym problemom ochrony zdrowia i osiągnięciom polskiej medycyny. – Przystępując do organizacji tegorocznego Kongresu, zadawałem wielu moim rozmówcom, z którymi omawiałem ich udział, pytania o to, co możemy przekazać sobie i społeczeństwu, by polska ochrona zdrowia faktycznie, a nie deklaratywnie, znajdowała się na pierwszym miejscu u wszystkich, którzy mają na nią wpływ – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, inicjator Kongresu Zdrowie Polaków.

  – Zdecydowaliśmy wspólnie, że naszym celem – aktywnych uczestników tego forum – jest systematyczna edukacja społeczeństwa dotycząca wielu aspektów naszego działania. Celem jest pokazanie współczesnych możliwości medycyny i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Taka jest misja naszych zawodów, świadomie je wybraliśmy, ale bez wsparcia i zrozumienia nie rozwiążemy sami wielu palących problemów. W dyskusji ciągle odnosimy się do niebezpiecznych zjawisk i często je bagatelizujemy. Jeżeli w większym niż dotychczas stopniu przyjdzie nam zmierzyć się z zagrożeniem życia – na pewne refleksje może być już za późno. Motto obecnego Kongresu brzmi: „Zdrowie Polaków – zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość” – podkreślił prof. Skarżyński.

  Zagrożenie epidemiczne miało ogromny wpływ na nasze zachowania i sposoby radzenia sobie ze stresem. Prof. Janusz Heitzman wskazywał, jak COVID-19 wpływa na epidemiologię zaburzeń psychicznych i zmiany w organizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 i jej skutki to niejedyne tematy, które zostały poruszone podczas tegorocznego Kongresu. W debacie „Sztuczna inteligencja w obecnej praktyce klinicznej” eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja może sprostać oczekiwaniom naukowców w zakresie diagnostyki. Kongres był także okazją do dyskusji o edukacji na kierunkach medycznych, nadzorze epidemiologicznym w polskiej ochronie zdrowia, działaniach samorządów na rzecz profilaktyki zdrowia.

  Podczas Kongresu nie zabrakło głosu dziennikarzy. Debatę plenarną „Zdrowie Polaków – rola mediów” moderowali prof. Henryk Skarżyński i red. Henryk Szrubarz. Dziennikarze mówili m.in. o zalewie informacji dotyczących pandemii COVID-19 i o fake newsach. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy media mogą być skuteczną platformą wymiany poglądów i informacji między służbą zdrowa a społeczeństwem.

  Świat Lekarza” był jednym z patronów medialnych 3. Kongresu Zdrowie Polaków 2021

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prezes Grądkowski: „Ta ustawa może pogrążyć polskich producentów”. Posłowie uspokajają

  Założenia są bardzo dobre: ustawa ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Popieram ten postulat, jednak najwięcej wątpliwości budzą przepisy dotyczące propozycji kar. Nasza propozycja polega na dodaniu...

  Czy higiena jamy ustnej powinna zostać włączona do metod walki z COVID-19? Dzień Nitkowania – 26 listopada 2021 r.

  Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny.Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu...

  Michał Nitka: Leki blisko pacjentów

  Europa straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze leków generycznych. Teva, jako jeden z największych dostawców leków do europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D