DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Zdrowie Polaków ? kapitał i inwestycja na przyszłość

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

W drugiej połowie października odbył się 3. Kongres ?Zdrowie Polaków? 2021 w formule hybrydowej. Na kanale World Hearing Center/Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube można było obejrzeć kilka debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów.

Dwudniowy kongres ?Zdrowie Polaków? był poświęcony aktualnym problemom ochrony zdrowia i osiągnięciom polskiej medycyny. ? Przystępując do organizacji tegorocznego Kongresu, zadawałem wielu moim rozmówcom, z którymi omawiałem ich udział, pytania o to, co możemy przekazać sobie i społeczeństwu, by polska ochrona zdrowia faktycznie, a nie deklaratywnie, znajdowała się na pierwszym miejscu u wszystkich, którzy mają na nią wpływ ? powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, inicjator Kongresu Zdrowie Polaków.

? Zdecydowaliśmy wspólnie, że naszym celem ? aktywnych uczestników tego forum ? jest systematyczna edukacja społeczeństwa dotycząca wielu aspektów naszego działania. Celem jest pokazanie współczesnych możliwości medycyny i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Taka jest misja naszych zawodów, świadomie je wybraliśmy, ale bez wsparcia i zrozumienia nie rozwiążemy sami wielu palących problemów. W dyskusji ciągle odnosimy się do niebezpiecznych zjawisk i często je bagatelizujemy. Jeżeli w większym niż dotychczas stopniu przyjdzie nam zmierzyć się z zagrożeniem życia ? na pewne refleksje może być już za późno. Motto obecnego Kongresu brzmi: ?Zdrowie Polaków ? zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość? ? podkreślił prof. Skarżyński.

Zagrożenie epidemiczne miało ogromny wpływ na nasze zachowania i sposoby radzenia sobie ze stresem. Prof. Janusz Heitzman wskazywał, jak COVID-19 wpływa na epidemiologię zaburzeń psychicznych i zmiany w organizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 i jej skutki to niejedyne tematy, które zostały poruszone podczas tegorocznego Kongresu. W debacie ?Sztuczna inteligencja w obecnej praktyce klinicznej? eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja może sprostać oczekiwaniom naukowców w zakresie diagnostyki. Kongres był także okazją do dyskusji o edukacji na kierunkach medycznych, nadzorze epidemiologicznym w polskiej ochronie zdrowia, działaniach samorządów na rzecz profilaktyki zdrowia.

Podczas Kongresu nie zabrakło głosu dziennikarzy. Debatę plenarną ?Zdrowie Polaków ? rola mediów? moderowali prof. Henryk Skarżyński i red. Henryk Szrubarz. Dziennikarze mówili m.in. o zalewie informacji dotyczących pandemii COVID-19 i o fake newsach. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy media mogą być skuteczną platformą wymiany poglądów i informacji między służbą zdrowa a społeczeństwem.

?Świat Lekarza? był jednym z patronów medialnych 3. Kongresu Zdrowie Polaków 2021

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D