Partner
Partner
Więcej

    Zdrowie Polaków – kapitał i inwestycja na przyszłość

    W drugiej połowie października odbył się 3. Kongres „Zdrowie Polaków” 2021 w formule hybrydowej. Na kanale World Hearing Center/Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube można było obejrzeć kilka debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów.

    Dwudniowy kongresZdrowie Polaków” był poświęcony aktualnym problemom ochrony zdrowia i osiągnięciom polskiej medycyny. – Przystępując do organizacji tegorocznego Kongresu, zadawałem wielu moim rozmówcom, z którymi omawiałem ich udział, pytania o to, co możemy przekazać sobie i społeczeństwu, by polska ochrona zdrowia faktycznie, a nie deklaratywnie, znajdowała się na pierwszym miejscu u wszystkich, którzy mają na nią wpływ – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, inicjator Kongresu Zdrowie Polaków.

    – Zdecydowaliśmy wspólnie, że naszym celem – aktywnych uczestników tego forum – jest systematyczna edukacja społeczeństwa dotycząca wielu aspektów naszego działania. Celem jest pokazanie współczesnych możliwości medycyny i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Taka jest misja naszych zawodów, świadomie je wybraliśmy, ale bez wsparcia i zrozumienia nie rozwiążemy sami wielu palących problemów. W dyskusji ciągle odnosimy się do niebezpiecznych zjawisk i często je bagatelizujemy. Jeżeli w większym niż dotychczas stopniu przyjdzie nam zmierzyć się z zagrożeniem życia – na pewne refleksje może być już za późno. Motto obecnego Kongresu brzmi: „Zdrowie Polaków – zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość” – podkreślił prof. Skarżyński.

    Zagrożenie epidemiczne miało ogromny wpływ na nasze zachowania i sposoby radzenia sobie ze stresem. Prof. Janusz Heitzman wskazywał, jak COVID-19 wpływa na epidemiologię zaburzeń psychicznych i zmiany w organizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 i jej skutki to niejedyne tematy, które zostały poruszone podczas tegorocznego Kongresu. W debacie „Sztuczna inteligencja w obecnej praktyce klinicznej” eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja może sprostać oczekiwaniom naukowców w zakresie diagnostyki. Kongres był także okazją do dyskusji o edukacji na kierunkach medycznych, nadzorze epidemiologicznym w polskiej ochronie zdrowia, działaniach samorządów na rzecz profilaktyki zdrowia.

    Podczas Kongresu nie zabrakło głosu dziennikarzy. Debatę plenarną „Zdrowie Polaków – rola mediów” moderowali prof. Henryk Skarżyński i red. Henryk Szrubarz. Dziennikarze mówili m.in. o zalewie informacji dotyczących pandemii COVID-19 i o fake newsach. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy media mogą być skuteczną platformą wymiany poglądów i informacji między służbą zdrowa a społeczeństwem.

    Świat Lekarza” był jednym z patronów medialnych 3. Kongresu Zdrowie Polaków 2021

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D