Więcej

  Zdrowie Polaków – kapitał i inwestycja na przyszłość

  W drugiej połowie października odbył się 3. Kongres „Zdrowie Polaków” 2021 w formule hybrydowej. Na kanale World Hearing Center/Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube można było obejrzeć kilka debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i wykładów ekspertów z różnych dziedzin medycyny, ochrony zdrowia, a także ekonomii, gospodarki i mediów.

  Dwudniowy kongresZdrowie Polaków” był poświęcony aktualnym problemom ochrony zdrowia i osiągnięciom polskiej medycyny. – Przystępując do organizacji tegorocznego Kongresu, zadawałem wielu moim rozmówcom, z którymi omawiałem ich udział, pytania o to, co możemy przekazać sobie i społeczeństwu, by polska ochrona zdrowia faktycznie, a nie deklaratywnie, znajdowała się na pierwszym miejscu u wszystkich, którzy mają na nią wpływ – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, inicjator Kongresu Zdrowie Polaków.

  – Zdecydowaliśmy wspólnie, że naszym celem – aktywnych uczestników tego forum – jest systematyczna edukacja społeczeństwa dotycząca wielu aspektów naszego działania. Celem jest pokazanie współczesnych możliwości medycyny i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Taka jest misja naszych zawodów, świadomie je wybraliśmy, ale bez wsparcia i zrozumienia nie rozwiążemy sami wielu palących problemów. W dyskusji ciągle odnosimy się do niebezpiecznych zjawisk i często je bagatelizujemy. Jeżeli w większym niż dotychczas stopniu przyjdzie nam zmierzyć się z zagrożeniem życia – na pewne refleksje może być już za późno. Motto obecnego Kongresu brzmi: „Zdrowie Polaków – zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość” – podkreślił prof. Skarżyński.

  Zagrożenie epidemiczne miało ogromny wpływ na nasze zachowania i sposoby radzenia sobie ze stresem. Prof. Janusz Heitzman wskazywał, jak COVID-19 wpływa na epidemiologię zaburzeń psychicznych i zmiany w organizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 i jej skutki to niejedyne tematy, które zostały poruszone podczas tegorocznego Kongresu. W debacie „Sztuczna inteligencja w obecnej praktyce klinicznej” eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja może sprostać oczekiwaniom naukowców w zakresie diagnostyki. Kongres był także okazją do dyskusji o edukacji na kierunkach medycznych, nadzorze epidemiologicznym w polskiej ochronie zdrowia, działaniach samorządów na rzecz profilaktyki zdrowia.

  Podczas Kongresu nie zabrakło głosu dziennikarzy. Debatę plenarną „Zdrowie Polaków – rola mediów” moderowali prof. Henryk Skarżyński i red. Henryk Szrubarz. Dziennikarze mówili m.in. o zalewie informacji dotyczących pandemii COVID-19 i o fake newsach. Goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy media mogą być skuteczną platformą wymiany poglądów i informacji między służbą zdrowa a społeczeństwem.

  Świat Lekarza” był jednym z patronów medialnych 3. Kongresu Zdrowie Polaków 2021

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D