DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

OsteoStrong ? nowoczesna technologia dla zdrowych kości

 

blank
blank
blank

O osteoporozie pacjent często dowiaduje się dopiero, gdy po jakimś niepozornym urazie dojdzie u niego do złamania kości. Podatność kości na uszkodzenia w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia ich struktury oraz jakości. Niedawno pojawiła się nowa technologia OsteoStrong, stworzona w celu pomocy chorym na osteoporozę i osobom zagrożonym osteoporozą.

Osteoporoza to jedna z tych chorób, o których się mówi cichy zabójca. I niestety jest to prawdziwe określenie. Osteoporoza, a dokładnie powikłania nią spowodowane, to przyczyna licznych zgonów. Jest to bowiem choroba śmiertelna. Wystarczy wskazać, że na skutek najgroźniejszego złamania osteoporotycznego, szyjki kości udowej, w 2017 roku zmarło w Polsce ponad 4 tys. osób, podczas gdy w wypadkach drogowych zginęło dwa razy mniej. Śmiertelność w ciągu roku po tego typu złamaniu wynosi ok. 20 proc. u kobiet i aż ok. 37 proc u mężczyzn. Bo, wbrew powszechnym opiniom, osteoporoza ani nie jest chorobą wyłącznie starszych kobiet (przykładem aktorka Gwineth Paltrow, która w wieku 37 lat złamała nogę i okazało się, że to już osteoporoza), ani w ogóle wyłącznie kobiet, bo chorują także mężczyźni. Na dodatek przebieg męskiej osteoporozy jest dużo bardziej dramatyczny niż kobiecej, trudniej się ją leczy u mężczyzn i częściej dochodzi u nich do utraty samodzielności z tego powodu.

Proces resorpcji kości (na co wpływa wiele czynników, przede wszystkim wiek, ale też mała aktywność fizyczna, niedobory wapnia i witaminy D w organizmie) jest trudny do powstrzymania, niekiedy niemożliwy, ale są metody, poza farmakologicznymi, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy. Jedną z najnowocześniejszych jest technologia OsteoStrong.

blank

Z myślą o matce

Matką tego wynalazku ? i to w dosłownym znaczeniu ? jest matka amerykańskiego inżyniera biomechanika Johna Jaquisha, u której ponad dziesięć lat temu, kiedy miała 70 lat, zdiagnozowano już zaawansowaną osteoporozę. Ponieważ nie chciała brać leków, które w jej przypadku powodowały wiele uciążliwych objawów ubocznych, zaczął się zastanawiać, jak można jej pomóc niefarmakologicznie. Zainteresował się mechanizmami regeneracji kości, a szczególnie danymi populacyjnymi dotyczącymi ludzi mających największą gęstość kości. Zaobserwował, że należą do nich zawodowi gimnastycy. Wyciągnął z tego wniosek, że zawdzięczają to ciągłej, częstej i silnej stymulacji mechanicznej. Idąc dalej w tym kierunku, stworzył urządzenia, które mogły dawać taką stymulację i tym samym przyczyniać się do wzrostu gęstości kości, odsuwając ryzyko progresji osteoporozy. Jak bardzo okazały się skuteczne, świadczy przykład matki Jaquisha. Po 18 miesiącach od korzystania z tej technologii udało się nie tylko zatrzymać dalszy postęp choroby, ale także znacznie zwiększyć gęstość kości.

blank
blank
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D