DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Pomóc chorym na osteoporozę

 

blank
blank
blank

Rozmowa z Arturem Śmiarowskim, dyrektorem operacyjnym OsteoStrong w Polsce.

Na czym dokładnie polega działanie tej niezwykłej technologii? Patrząc na sprzęt, odniosłam wrażenie, że to coś w rodzaju kolejnych urządzeń do fitnessu.

Większość ludzi odnosi takie wrażenie. Można powiedzieć, że jest to rodzaj fitnessu dla leniwych ? ujmując to humorystycznie. Sesja ćwiczeń na wszystkich urządzeniach trwa 10-15 minut i odbywa się raz w tygodniu. Bez potu, przebierania się, zmęczenia. A efekty są wielowymiarowe i wielkie.
OsteoStrong to nowa, naturalna metoda odbudowy kości w osteoporozie, która dodatkowo daje szereg korzyści zdrowotnych: wzrasta siła, sprawność, wzmacniamy i zabezpieczamy stawy przed urazami, poprawiamy postawę i równowagę. A najszybciej uzyskiwany efekt to likwidacja bólów kostno-stawowych.

blank

Technologia została stworzona w celu pomocy chorym na osteoporozę i osobom zagrożonym osteoporozą. Metoda polega na zastosowaniu prawa Wolffa, prawidłowości fizjologicznej znanej medycynie od ponad 100 lat. Ujmując to w największym skrócie: gęstość kości zależy od pracy mechanicznej, którą kości wykonują. Nacisk na długą oś kości powoduje przyrost ? regenerację tkanki kostnej. Jest to proces całkowicie naturalny. Stworzone do tego urządzenia Spectrum pozwalają na wykonanie tzw. ćwiczenia oporowego w sposób bezpieczny i maksymalnie efektywny. Ćwiczenia oporowe mają skuteczność udowodnioną ponad 20 tys. badań klinicznych. Jednak dopiero dr Jaquish opatentował tę metodę oraz urządzenia i wprowadził je do użytku dla wszystkich, którzy szukają alternatywy terapeutycznej w osteoporozie. Badanie kliniczne pokazuje 14-proc. przyrost zdrowej tkanki kostnej w ciągu 6 miesięcy.

To wynik nieporównywalny z żadną inną technologią. Taki sprzęt jest już w Polsce?

Urządzenia Spectrum trafiły do Polski z USA, gdzie ta technologia funkcjonuje od 11 lat. Jest to licencja na sprzęt i jego zastosowanie, która poza Stany Zjednoczone wyszła dopiero w styczniu 2018 roku. Pierwsze centrum w UE powstało w Sztokholmie, w Szwecji. Dziś w Europie jest ich kilkanaście, w tym pierwsze w Polsce znajduje się w Warszawie przy ul. Pańskiej 98. Następne będą powstawały w kolejnych latach i miastach.

Czy jest to sprzęt bardziej rehabilitacyjny, czy można go nazwać leczniczym? Na co konkretnie pomaga, czy można go stosować w profilaktyce, czy w terapii?

Dobre pytanie. Jest to sprzęt, który umożliwia wykorzystanie własnych zdolności regeneracyjnych tkanki kostnej. Trudno zatem zakwalifikować go do którejś z tych kategorii. Może bardziej jest to sprzęt do samoleczenia. Do regeneracji naskórka i skóry, gdy jest przecięta, potrzebne są własne mechanizmy naprawcze ? układ krzepnięcia krwi i tworzenia blizny oraz opatrunek. W przypadku np. szyjki kości udowej do jej regeneracji ? odbudowy struktury, gęstości ? potrzebna jest siła mechaniczna przekraczająca 4,2-krotność własnej masy ciała. Znamy więc własny mechanizm naprawczy, ale potrzebujemy do tego urządzenia, które umożliwi taki nacisk w sposób kontrolowany i bezpieczny. W Centrum OsteoStrong nikt nie jest pozostawiony sam sobie, pacjentom zawsze towarzyszy wykwalifikowany osobisty instruktor, który cały czas dba o komfort i właściwą technikę wykonania ćwiczenia.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania techniki OsteoStrong?

Tak jak w przypadku każdego rodzaju ćwiczeń, i tu mamy do czynienia z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze trzeba się upewnić, czy lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do ćwiczeń fizycznych, w tym oporowych. Dodatkowo z urządzeń Spectrum nie mogą korzystać osoby z aktywną przepukliną brzuszną, nieleczonym nadciśnieniem, dystrofią mięśniową i kobiety w ciąży. Poza tymi ograniczeniami nie ma innych przeciwwskazań, ponieważ jest to najbardziej przewidywalna forma aktywności fizycznej. Ćwiczenia w granicach własnych możliwości fizycznych i komfortu. Dlatego są one wskazane dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej.

Rozmawiała Bożena Stasiak
blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D