Asystentka dentystyczna, dietetyk, logopeda, opiekunka dziecięca, optometrysta, terapeuta zajęciowy, to niektóre z nowych zawodów medycznych, których wykonywanie będzie uregulowane ustawą. Osoby wykonujące te zawody będą zobowiązane do podnoszenia kwalifikacji, powstanie też ich rejestr. Wejście w życie ustawy podniesie kwalifikacje osób wykonujących zawody medyczne, pozwoli na stworzenie kompetentnego środowiska medycznego dbającego o zdrowie powierzonego im pacjenta – mówi posłanka Barbara Dziuk.
Paweł Kruś: Sejm pracuje nad Ustawą o niektórych zawodach medycznych. Kto może spodziewać się podniesienia statusu swojego zawodu?
Posłanka Barbara Dziuk: Ta przełomowa ustawa dotyczy ponad 103 tys. osób. Tyle, według danych GUS, pracuje w dwudziestu zawodach wymagających uregulowań ustawowych. Dzięki ustawie osoby pracujące w wymienionych zawodach będą musiały spełnić określone wymagania, ale też prestiż wykonywanych przez nie zawodów zostanie znacznie podniesiony. Trzeba powiedzieć, że do tej pory nie było jednolitych zasad, dotyczących niektórych wykonywanych zawodów medycznych, związanych z posiadaniem odpowiedniego wykształcenia czy umiejętności.
Katarzyna Pinkosz: Powstanie około dwudziestu nowych zawodów medycznych?
Barbara Dziuk: Tak. Projekt ustawy obejmuje tę liczbę zawodów, a wśród jest m.in. asystentka dentystyczna, dietetyk, fizjoterapeuta, higienistka dentystyczna czy terapeuta zajęciowy. W innych państwach UE wprowadzane przez nas regulacje funkcjonują od dawna. Trzeba dodać, że ten projekt, oczywiście, nie obejmuje zawodów, których wykonywanie już zostało uregulowane w innych ustawowych przepisach takich np.: jak zawód lekarza dentysty czy farmaceuty.
Paweł Kruś: Do czego osoby wykonujące wspomniane zawody medyczne będą zobowiązane?
Do kształcenia, doskonalenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji, będą też miały też prawo m.in. do płatnego urlopu szkoleniowego w liczbie sześciu dni w roku. Kształcenie obejmie zarówno udział w kursach i seminariach (za to będą przysługiwały punkty edukacyjne), jak samokształcenie, czyli udział w konferencjach w internetowych programach edukacyjnych. Odrębnymi przepisami zostaną uregulowane rodzaje specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych niezbędnych do uzyskania uprawnień zawodowych.
Na podstawie opinii sporządzonej przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego osoby mające dorobek naukowy, zawodowy czy wcześniej ukończone kursy lub szkolenia z danej dziedziny, będą miały wspomniany dorobek naukowy czy uzyskane kwalifikacje uznane za równoważne ze zrealizowaniem programu kursu kwalifikacyjnego
PK: Osoby spełniające ustawowe warunki zostaną wpisane do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego?
Ponieważ nie posiadamy informacji o dokładnej liczbie np.: logopedów, dietetyków, opiekunów medycznych czy podiatrów, to nie znamy potrzeb kadrowych w poszczególnych regionach Polski. Zatem dzięki wprowadzonemu rejestrowi ta informacja będzie pełna.
Rejestr pozwoli też uzyskać informacje o tym, czy osoby wykonujące zawód medyczny rozwijają swoje kompetencje poprzez uczestnictwo np.: w szkoleniach. Celem wprowadzonych nowych regulacji jest stworzenie struktur dobrze wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej w systemie ochrony zdrowia.
PK: Czy w Ustawie pojawi się też zapis o odpowiedzialności zawodowej?
Tak, jak w każdym innych zawodach, tak i w tych nas interesujących musi i tu zostać uregulowana sprawa odpowiedzialności zawodowej, wraz z powołaniem nowych zawodów medycznych powstaną równolegle do nich kodeksy etyczne. Naruszenie etyki zawodowej lub przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego będzie skutkowało powołaniem osoby łamiącej etykę do odpowiedzialności przed Komisję Odpowiedzialności Zawodowej. Komisja będzie się składać z 36 członków: po dwóch przedstawicieli każdego zawodu oraz czterech przedstawicieli ministra zdrowia. Z tytułu odpowiedzialności zawodowej będzie mogła zostać orzeczona kara upomnienia, nagany, zakazu wykonywania zawodu przez okres od 3 miesięcy do 3 lat.
KP: Jakie korzyści odniesie, po wprowadzonych regulacjach, pacjent?
Pacjenci będą korzystali z dobrze wykształconej kadry, będą też mogli zweryfikować kwalifikacje osoby, której powierzą swoje zdrowie. Ustawa uniemożliwi pracę osobom nie posiadającym kwalifikacji, wymusi zaś podnoszenie poziomu usług medycznych wśród fachowców myślących perspektywicznie.
Pacjenci będą mieć pewność, że trafiają w ręce dobrze przygotowanych do pracy zawodowców – zgodnie z zasadami obowiązującej wiedzy medycznej. Zaś prowadzący gabinety czy oddziały szpitalne zyskają bazę do weryfikacji kompetencji zawodowych i narzędzie do wymagania ustawicznego podnoszenia wiedzy i umiejętności przez osoby wykonujące nowe zawody medyczne.
PK: Dlaczego ta ustawa na wstępnym etapie ma wielu przeciwników?
Myślę, że do przeciwników wprowadzanych uregulowań należą osoby, które nie chcą się ustawicznie kształcić, a jak wiemy wszystkie służby medyczne uczą się przez cały okres wykonywania swojej pracy. Ta niechęć mnie martwi. To tak jakby osobom wykonującym odpowiedzialny zawód nie zależało na pacjencie.
PK: Mam wrażenie, że takie podejście bardzo szkodzi ochronie zdrowia i obniża zaufanie społeczne do osób służących ludziom potrzebującym pomocy.
Wierzę, że przekonam oponentów, bo ustawa jest bardzo potrzebna. Wypełnia lukę w strukturze ochrony zdrowia, podnosi poprzeczkę w zakresie kwalifikacji medycznych, podnosi prestiż wykonywanego zawodu i podnosi tez poziom zaufania społecznego pacjentów.
Dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiali: Paweł Kruś i Katarzyna Pinkosz