Partner
Partner
Więcej

  Prof. Aleksander Sieroń: Zachęty finansowe to jedyny sposób, by lekarze decydowali się na wybór deficytowych specjalizacji.

  Na pytania sondy Świata Lekarza odpowiada
  prof. Aleksander Sieroń,
  krajowy konsultant w dziedzinie angiologii

  Według raportu „Niedobór talentów w branży medycznej” Polskiej Federacji Szpitali i Manpower, obecnie 68 proc. szpitali poszukuje lekarzy, a 72 proc. pielęgniarek. Polska ma wyraźny niedobór kadr medycznych. Jak tę sytuację zmienić? Jak zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce? Dać więcej pieniędzy, zniechęcać do wyjazdów i zachęcać do powrotów, sprowadzać z innych krajów, mówić o etyce i misji? Te pytania chcemy zadać w naszych debatach przedstawicielom partii politycznych. Co politykom i decydentom doradzają osoby zaangażowane w zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia?

  Prof. dr hab. med. Aleksander Sieroń dr h.c. multi
  Prof. dr hab. med. Aleksander Sieroń dr h.c. multi

  Pytanie 1
  Czy niedobór lekarzy w Polsce to główny powód wciąż bardzo długiego oczekiwania do specjalistów (kolejki)?

  TAK. Liczba lekarzy w Polsce jest jedną z najniższych w Europie; w takich krajach jak Włochy jest ich o 50 proc. więcej niż w Polsce. Są specjalizacje, w których ten problem jest szczególnie dotkliwy. Jedynym sposobem na jego rozwiązanie są odpowiednie zachęty finansowe, by lekarze decydowali się na wybór deficytowych specjalizacji.

  Pytanie 2
  Czy Polska powinna starać się pozyskiwać kadry medyczne z zagranicy, także z krajów spoza UE, np. z Ukrainy?

  TAK. Cały świat pozyskuje lekarzy, skąd to tylko możliwe. Czy do Polski powinniśmy starać się pozyskiwać lekarzy tylko z Unii? Nie, polscy lekarze też uzupełniali niedobory lekarzy w innych krajach znacznie wcześniej niż weszliśmy do UE, np. w klinikach szwajcarskich zdarza się, że jeden z lekarzy jest Szwajcarem, inni pochodzą z Syrii, Polski, Niemiec. Jest to spowodowane przede wszystkim czynnikami materialnymi. Oczywiście, problemem może być nostryfikacja dyplomu w przypadku kraju spoza UE, jednak różnice w kształceniu nie implikują tego, by lekarz, który kończy medycynę np. na Ukrainie, nie mógł pracować w Polsce. Mówię to z pełną odpowiedzialnością; sam jestem doktorem honoris causa uniwersytetu na Ukrainie i wiem, jak wyglądają tam studia medyczne, jak dbają o poziom.

  Pytanie 3
  Czy nasi lekarze kończący medycynę w Polsce, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę, powinni być obciążani kosztami kształcenia (lub czy powinien być nimi obciążany np. szpital, który ich zatrudnia)?

  NIE. A czy inżynier pracujący w Dolinie Krzemowej w USA powinien płacić za kształcenie w Polsce? Nikomu nawet takie pytanie nie przyjdzie do głowy. Nie widzę opcji, żeby lekarz miał płacić za swoje studia. Szpital, który go zaprasza – także nie, bo przecież lekarz może po trzech miesiącach zdecydować się na pracę w innym ośrodku. Zresztą, kto miałby o takie pieniądze występować? Zagraniczny odpowiednik Izby Lekarskiej, państwo?

  Pytanie 4
  Co robić, by zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce?

  Jedynym sposobem jest zwiększanie liczby uczelni, które kształcą w zakresie medycyny. W ostatnim czasie powstało ich kilka. Dzięki takim programom jak Erasmus, studenci jeżdżą po świecie, uczą się i oglądają inny medycznie świat. Część z nich wyjedzie, część zostanie. Marzeniem jest to, żeby lekarze zarabiali tyle, aby nie chcieli wyjeżdżać. Nie jest to jednak możliwe: jeśli lekarz w Niemczech zarabia kilka tys. euro, a w sąsiedniej Szwajcarii więcej, to również zdecyduje się na wyjazd. Trzeba inwestować w ochronę zdrowia, która opiera się nie tylko na lekarzach, ale też na pielęgniarkach, fizjoterapeutach. Trzeba zwiększyć procent PKB przeznaczanego na zdrowie, umożliwić lekarzom korzystanie z dobrej aparatury i techniki medycznej.

  Pytanie 5
  Gdyby zaproponować jedną rzecz, którą warto zrobić, by zachęcić lekarzy, którzy wyjechali z Polski do powrotu, to byłoby to…?

  Podniesienie pensji lekarza. Wielu lekarzy, zwłaszcza w wieku 40-50 lat, chętnie wróci, jednak muszą mieć stworzone takie warunki, aby mogli godnie żyć i nie musieli pracować po 16 godzin na dobę. Zachętą muszą być też informacje (także w prasie), że zaczyna iść ku dobremu, że państwo stara się w niedalekiej przyszłości zapewnić im podobne warunki diagnostyczno-terapeutyczne do tych, jakie są na świecie.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Diagnostyka to podstawa. Ale są też inne postulaty na 2023 rok w onkologii

  Diagnostyka odgrywa coraz większą rolę w leczeniu nowotworów, prognozowaniu przebiegu choroby, dobieraniu sposobu leczenia. W 2023 roku musimy poprawić standardy diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej...

  Katarzyna Pinkosz ze Świata Lekarza z honorowym tytułem Mistrza Prasowego Przekazu. Za wysoki poziom merytoryczny

  W tegorocznym konkursie Dziennikarz Medyczny 2022 Katarzyna Pinkosz otrzymała Honorowy tytuł Mistrza Prasowego Przekazu – „za wysoki poziom merytoryczny, walory edukacyjne tekstów opartych na...

  Świat Lekarza z honorowym tytułem Wielkiego Edukatora. „Uczymy się od Mistrzów!”

  W uznaniu za wysokie walory edukacyjne artykułów przekazujących najnowszą wiedzę medyczną w sposób atrakcyjny i przystępny dla odbiorców Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowy...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D