Katalog świadczeń gwarantowanych powinien być co kilka lat weryfikowany w zakresie wycen i struktury. Pojawiają się nowe technologie sprzętowe, rodzaje zabiegów, leki. Zmiany taryfikacji są konieczne ze względu na rosnące koszty leczenia i funkcjonowania szpitali ? pisze prof. Jarosław Kaźmierczak z Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od kilkunastu lat wyceny procedur kardiologicznych nie tylko stały w miejscu, ale nawet były obniżane, i to drastycznie, a w ostrych zespołach wieńcowych dość drastycznie, bo aż o 30% i więcej. W 2017 r. udało się przebudować katalog świadczeń gwarantowanych w zakresie zabiegowego leczenia zaburzeń rytmu serca. Wyceny procedur zostały bardziej dopasowane do realnych kosztów poszczególnych rodzajów zabiegów. Katalog świadczeń gwarantowanych powinien być co kilka lat weryfikowany w zakresie wycen i struktury. Pojawiają się nowe technologie sprzętowe, rodzaje zabiegów, leki. Ostatnio zmiany taryfikacji są konieczne ze względu na rosnące koszty leczenia i funkcjonowania szpitali, takie, na które nie mamy wpływu, jak ceny prądu, gazu, płac pracowników czy ? w mniejszym stopniu ? sprzętu.
Część zabiegów powinna wrócić do świadczeń nielimitowanych, np. zabiegowe leczenie niestabilnej dusznicy bolesnej, która jest postacią ostrego zespołu wieńcowego, a opóźnienia w jej leczeniu mogą prowadzić do zawału serca.
Wiele ośrodków, do których i my należymy, radzi sobie z finansami chociażby przez skracanie do niezbędnego minimum czasu hospitalizacji, wykonywanie części badań w trybie ambulatoryjnym, co również jest korzystne dla pacjentów.
(BS)