DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Prof. Tomasz Klupa: Cztery kierunki nowatorskich badań polskich diabetologów

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Jeśli chodzi o nowatorskie badania prowadzone przez polskich diabetologów, wybór mój jest wyborem subiektywnym, związanym z pewnością z zakresem własnych zainteresowań naukowych ? mówi prof. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych UJ

Na pierwszym miejscu wymieniłbym badania ośrodka gdańskiego pod kierunkiem prof. Małgorzaty Myśliwiec, prof. Piotra Trzonkowskiego dotyczące wtórnej prewencji cukrzycy typu 1, czyli wydłużania okresu ?miesiąca miodowego?, kiedy po rozpoznaniu cukrzycy typu 1 zapotrzebowanie na insulinę egzogenną jest minimalne. Prace polegają na izolacji z krwi grupy limfocytów odpowiedzialnych za hamowanie reakcji autoagresyjnej organizmu, tzw. komórek Treg (T-regulatorowych). Ich stężenie bardzo spada w nowo rozpoznanej cukrzycy typu 1. Komórki Treg izoluje się z krwi pacjenta, namnaża, a następnie ponownie wstrzykuje pacjentowi. Wyniki prac są bardzo obiecujące, okres remisji znacznie się wydłuża. Badania mają na celu opóźnienie wystąpienia objawów cukrzycy typu 1 i konieczności przyjmowania dużych dawek insuliny.

Druga grupa polskich badań koncentruje się na genetyce cukrzycy.  Prof. Maciej Małecki już kilka lat temu odkrył monogenową formę cukrzycy: MODY-6. Ostatnie badania przynoszą ciekawe rezultaty; mam przyjemność kierować międzynarodowym konsorcjum, które odkryło gen wpływający na to, w jakim wieku osoby, które mają mutację powodującą cukrzycę monogenową, zachorują na cukrzycę. Być może okaże się, że ten sam geny jest współodpowiedzialny za rozwój cukrzycy typu 2, ta teza wymagac jednak będzie potwierdzenia. .

Trzecia grupa badań, która staje się ?polską specjalnością? w diabetologii, dotyczy aktywności fizycznej u pacjentów z cukrzycą typu 1. W tych badaniach przodują ośrodki w Poznaniu prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz i nasz ośrodek Krakowie. W kilku publikacjach wykazaliśmy, że pacjent z cukrzycą typu 1 może uprawiać nawet ekstremalne sporty na poziomie zawodowym. Prace te są szeroko cytowane i komentowane za granicą.

Czwarty kierunek badań, który chciałbym wyróżnić dotyczy zastosowania nowoczesnych technologii w cukrzycy. To np. pompy insulinowe działające niemal automatycznie, tzw. pompy hybrydowe, oparte o nieodpłatne aplikacje na telefon komórkowy. Technologia taka, bez istotnych nakładów finansowych, może dramatycznie poprawić zarówno stopień wyrównania metabolicznego jak i jakość życia pacjenta. W ośrodku poznańskim jest obecnie prowadzone badanie, którego celem jest określenie efektywności i bezpieczeństwa tych technologii.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D