Więcej

  Razem dla medyków

  W tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii wszyscy jednoczyli się i wspierali medyków, którzy byli na pierwszej linii frontu. Nie tylko bili im brawa, ale także organizowali posiłki, szyli maseczki, zbierali środki na sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem. W całej Polsce, w dużych i małych miastach, odbywały się różne inicjatywy, godne podziwu i naśladowania.

  #BRAWADLAWAS

  7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku pracownicy ochrony zdrowia z wielką determinacją walczą z pandemią. Dlatego w ramach podziękowań dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników 7 kwietnia o godzinie 13 wielu Polaków stało na balkonach i brawami przez minutę dziękowało im za tę walkę.

  #HOT16CHALLENGE2

  Hot16Challenge2 to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do akcji kolejnych osób, które mają stworzyć swój utwór w ciągu 72 godzin. Druga edycja tej rapowanej akcji ma na celu wsparcie polskiej ochrony zdrowia w walce z COVID-19.

  Udział w wyzwaniu wzięły gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Beata Kozidrak, Anna Wyszkoni, Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, a także opery: Małgorzata Walewska. Krótkie nagrania przygotowali znani aktorzy tacy jak: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Hanna Śleszyńska, oraz dziennikarze: Monika Olejnik, Marcin Prokop, Tomasz Sianecki.

  Uczestnicy akcji zachęcają, by dołączyć do zbiórki w Internecie „Beef z koronawirusem #hot16challenge” dla Siepomaga.pl. Pod koniec maja zbiórka na ten cel przekroczyła 3 mln zł!

  POSIŁEK DLA LEKARZA

  W całym kraju jest organizowanych bardzo dużo akcji, w ramach których są dostarczane posiłki dla lekarzy znaj-dujących się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

  „Posiłek dla lekarza” został zainicjowany przez trzy organizacje: Spontaniczny Sztab Obywatelski, Stowarzyszenie Niskie Składki i Fundacja Otwarty Dialog. Zebrane pieniądze są przekazywane wybranym restauracjom, które nieodpłatnie przesyłają posiłki lekarzom.

  HOTELE DLA MEDYKÓW

  Na początku kwietnia Polski Holding Hotelowy założył fundację „Hotele dla Medyków”. Jej celem jest finansowanie noclegów dla personelu medycznego opiekującego się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Dzięki temu lekarze, którzy pracują na pierwszej linii frontu, mogą odpocząć po dyżurze bez konieczności wracania do domu i narażania swoich rodzin na zakażenie.

  #LIGHTTHESKY

  Technicy sceny chcieli pokazać solidarność i podziękować wszystkim, którzy w tych trudnych czasach ratują ludzkie życie. 1 maja o godz. 21.30 rozświetlili niebo w ramach podziękowań dla personelu medycznego w 70 miastach, które wzięły udział w tej akcji.

  – Pokażmy nasze małe światełko w tunelu. Zwróćmy się z podziękowaniem do służb medycznych oraz wszystkich, którzy ciężko harują, narażając swoje życie – mówili organizatorzy akcji.

  #LightTheSky to wydarzenie łączące techników estradowych z całego świata. Akcja została zapoczątkowana w krajach Beneluksu.

  NAPRAWA ZA ZŁOTÓWKĘ

  – Każdy z nas jest specjalistą w swojej dziedzinie i właśnie tę zaletę trzeba wykorzystać i pomagać innym. Nie potrafię szyć maseczek, przyłbic też nie zrobię, ale za to jestem mechanikiem i potrafię naprawiać samochody – mówił Łukasz Bajdor z Człuchowa. Właściciel warsztatu samochodowego zadeklarował, że za symboliczną złotówkę będzie naprawiał auta pielęgniarkom, lekarzom i ratownikom. Tę informację zamieścił w mediach społecznościowych. Zaproponował swoje usługi naprawy samochodu za symboliczną złotówkę plus koszt ewentualnie wymienionych części. Pan Bajdor uważa, że „nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo ludzie, którzy są wrażliwi społecznie, chcą pomóc innym w tych trudnych czasach”.

  WOŚP DLA SZPITALI

  Fundacja od połowy marca prowadzi działania związane z COVID-19. Powołano Fundusz Interwencyjny na walkę z koronawirusem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w jego ramach ponad 21,5 mln zł (dane na 27 maja). Orkiestra zamówiła już dla polskich szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów, 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych, 75 tys. przyłbic i 10 tys. masek sportowych, które mogą służyć w charakterze wielorazowych masek ochronnych. Fundacja otrzymała także w darze 3 tys. masek sportowych, 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, 2 pulsoksymetry ręczne, 25 zestawów USG, a także 3 zestawy EKG z modułem do zdalnego opisywania badań.

  #BIEGAMDOBRZE

  W ramach pomocy dla ochrony zdrowia można było podjąć wyzwanie sportowe. Za pomocą systemu #BiegamDobrze zakładano charytatywne zbiórki i zbierano środki na zakup najpotrzebniejszego sprzętu ochronnego dla pracowników medycznych. Każde zebrane 20 zł to 5 opakowań maseczek jednorazowych, 50 zł to 6 specjalistycznych maseczek filtrujących, 500 zł – 6 fartuchów ochronnych, 1000 zł – 4 pełne kombinezony ochronne. Wystarczyło zadeklarować, że codziennie do końca akcji będziemy robić 100 pajacyków lub że za każde zebrane 50 zł zrobimy 200 brzuszków albo przebiegniemy 10 km w przydomowym ogródku, jeżeli uzbieramy 1000 zł.

  W ciągu miesiąca, bo tyle trwała akcja #Daję100%, zebrano prawie 28 tys. złotych.

  MASKA DLA MEDYKA

  Wolontariusze z „Grupy Mocy dla Szpitali Warszawskich” zrzeszają się głównie na Facebooku, szukają osób, które mają czas, by szyć maseczki. Szyją je za pieniądze ze zbiórek i z własnej kieszeni. Szpitalom przekazują nawet po kilkaset maseczek.

  Okazuje się, że przydają się nie tylko maseczki bawełniane, ale także maski nurkowe. Przeznaczone do nurkowania maski mogą zostać w prosty sposób prze-robione na maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP). Podobne rozwiązania są z powodzeniem wdrażane między innymi we Włoszech, Czechach, Francji i USA.

  ŻYCZLIWOŚĆ I SZACUNEK

  W tym trudnym czasie pandemii pracownicy ochrony zdrowia spotkali się z falą hejtu: na sklepach pojawiały się kartki z prośbą, aby personel medyczny powstrzymał się od zakupów w tym miejscu, na drzwiach ich mieszkań pisano „zaraza”, nawet uszkadzano im samochody.

  W odpowiedzi na hejt powstała akcja „Nie boję się medyka#Pierwszalinia”, aby przypomnieć, że pracownikom medycznym należy się szacunek i wdzięczność za ich trudną pracę. Cezary Radzimiński z agencji marketingowej wrzucił na facebookową grupę dla grafików informację, że szuka osób, które pomogą medykom w zmianie wizerunku i przeprowadzą wspólnie z nim akcję społeczną. W ten sposób powstały grafiki oraz plakaty promujące wsparcie i szacunek dla lekarzy. Można udostępniać je w sieci, wieszać w sklepach i firmach.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Prof. Małgorzata Lelonek: Leczenie niewydolności serca w świetle najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i najnowszych wyników badań

  W najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego pojawiło się wiele nowości. Najważniejsze jest nowe podejście do farmakoterapii pacjentów z niewydolnością serca i obniżoną frakcją wyrzutową...

  Europejskie wytyczne dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce lekarskiej

  Wydane podczas tegorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wytyczne dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej są już 7. edycją tego dokumentu – pierwsze...

  Zalecenia 2021 Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące stymulacji serca i terapii resynchronizującej

  Tegoroczny dokument ESC dotyczący stałej stymulacji i resynchronizacji serca ukazuje się 8 lat po poprzednich zaleceniach. Był on zatem oczekiwany, ale nie jest zaskakujący...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D