DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Spełniamy marzenia: z II aukcji podczas koncertu Mistrzów Medycyny uzyskaliśmy 6900 zł!

Podziel się treścią:

 

Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny odbyła się aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. ?Spotykamy się tu, by spełnić marzenia naukowej młodzieży medycznej, by po raz drugi ufundować stypendium, które najlepszemu debiutantowi pozwoli całkowicie poświęcić się nauce? ? mówił Paweł Kruś, organizator uroczystości, zachęcając do wzięcia udziału w aukcji. Sześć prac wylicytowano za łączną kwotę 6900 zł!

Już po raz drugi spotkaliśmy się w gościnnych i zabytkowych wnętrzach Pałacu Szustra, siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Paweł Kruś, witając gości, wyraził wdzięczność za energię i życzliwość dr. Pawłowi Pecuszokowi i dyrektorowi Andrzejowi Mrowcowi, dzięki którym odbył się drugi koncert Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny z aukcją na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Wśród znakomitych osobistości ze świata medycyny i farmacji gościliśmy m.in.: prof. Waldemara Wierzbę, dyr. CSK MSWiA w Warszawie, prof. Jarosława Pinkasa z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prof. Andrzeja Fala, kierownika Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA, prof. Grażynę Sygitowicz, kierownik Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej WUM, dr Beatę Zawadowicz, uczestniczkę Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS.

Pierwsze Nagrody Zaufania Złoty OTIS dla młodzieży medycznej za debiut naukowy zostały przyznane trzy lata temu. Pomysłodawcą ufundowania stypendium jest prof. Romuald Olszański. Stypendium dla najzdolniejszej młodzieży medycznej ma być symbolem naszego środowiskowego poparcia i podziwu dla młodych naukowców. Chcemy, by dzięki stypendium mogli poświęcić się swojej naukowej pasji. ? Spotykamy się tu, by spełnić własne marzenia z młodości. Nam także pomagali dobrzy ludzie, którzy nam zaufali ? tak toczy się świat ? wyjaśniał Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS i organizator koncertu z aukcją.

Prof. Waldemar Wierzba wylicytował obrazy Tomasza Kenio: Pejzaż podlaski znad Supraśli

Podczas drugiej aukcji na rzecz stypendium zaprezentowano osiem prac. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dwie akwarele: ?Toryń? i ?Kościerzyna? Albina Waczyńskiego, lekarza psychiatry i uznanego pejzażysty, prezesa Białostockiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Jego prace oddziałują na widza nie tylko swoim pięknem, delikatnością i ciepłem kolorów, ale przede wszystkim oddają charakter ich autora i jego sposób postrzegania świata. Sam Albin Waczyński mówił, że malować można wszystko, nawet kawałek rynny czy bramy wejściowej: ?Najważniejsze jest zatrzymać w czasie coś, co bezpowrotnie odchodzi?.

„Kościerzyna” Albina Waczyńskiego została zlicytowana przez Magdalenę Gudowską.

O Oldze Dmowskiej Anda Rottenberg, słynna krytyczka sztuki, i Paweł Susid, profesor artystki z ASP, zgodnie mówią, że jej malarstwo jest skończone artystycznie: ?Jest to sztuka autentyczna i prawdziwa, która nie polegająca na kopiowaniu kogokolwiek?. Ekspresyjna grafika Olgi Dmowskiej (bez tytułu) wystawiona na aukcji wzbudziła spore zainteresowanie jej dorobkiem artystycznym. Dwa obrazy ?Pejzaż podlaski znad Supraśli? (nr 37 i 38) Tobiasza Kenio przedstawiające rzekę w czasie innych pór roku, w innym świetle, można było wylicytować razem. Na aukcji wystawiona była jeszcze jedna praca Tobiasza Kenio, prezentowana wcześniej na wystawie w Berlinie: ?Podlaski pejzaż zimowy II?. Najnowsze prace artysty powstały z porzuconych przedmiotów, takich jak deski, lub materiałów mających inne niż malarskie przeznaczenie: folia, stretch, taśmy pakowe. Tobiasz Kenio jest abstrakcjonistą, który idzie własną drogą twórczą.

Duże zainteresowanie budziła praca Jerzego Konstantynowicza: „Red people”. Nabywcą został prof. Andrzej Fal.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się dwie prace Jerzego Konstantynowicza ?Red people? i ?O?krzyk 2?. Jego styl jest dość zróżnicowany, swobodny, najbliższy surrealizmowi. Jak mówi: ?unika definicji, bo one ograniczają. Niech robią to już inni. Na pewno pozwalam się ponosić fantazji, w moich pracach jest sporo przewrotności, ironii i autoironii?. Łącznie na II stypendium naukowe uzyskaliśmy 6900 zł! Dwie prace, które podczas aukcji nie znalazły nabywcy, będą dostępne na naszej stronie w opcji ?kup teraz?.

Na scenie wystąpił znakomity zespół Ensemble QuattroVocew składzie: Marta Wróblewska ? sopran, Aleksandra Pawluczuk ? mezzosopran, Paweł Pecuszok ? tenor, Przemysław Kummer ? bas/baryton. W czasie koncertu goście usłyszeli przepiękne pieśni ukraińskie, m.in. ?Oj tam za Dunajem?, ?Boże wielki, jedyny?. Publiczność była tak oczarowana pięknymi głosami wykonawców, że poprosiła o dwa bisy.

Licytację prowadzili red. Anna Rogala i red. Paweł Kruś.

Ensemble QuattroVoce to kwartet wokalny utworzony w roku 2011 przez absolwentów klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku. Członkowie zespołu mają na koncie zarówno indywidualne występy w recitalach solowych lub kameralnych, jak i udział w przedsięwzięciach zespołowych z dużymi dziełami oratoryjnymi i kantatowymi. Uczestniczą w przedstawieniach operowych i festiwalach. Każdy z członków kwartetu prowadzi również własną działalność artystyczną, pedagogiczną i fonograficzną, dokonując m.in. nagrań z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej, Operą i Filharmonią Podlaską oraz nagrań solowych. Zespół nagrał dotychczas kilka płyt, m.in.: muzykę religijną Maksyma Berezowskiego, kolędy polskie, wschodniosłowiańskie kolędy z udziałem zespołu instrumentalistów pod kierunkiem Jacka Urbaniaka. 

Wszystkim Gościom dziękujemy za udział w koncercie, licytacji oraz za wpłaty na stypendium, a darczyńcom za przekazanie prac na aukcję.

Anna Rogala
Anna Rogala
Dziennikarka, zastępca redaktor naczelnej magazynu Świat Lekarza. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach "Mamo, to ja", "Konsyliarz", "Manager Apteki", "Na zdrowie. Dostępne bez recepty". Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania "Złoty OTIS". Od początku istnienia magazynu "Świat Lekarza" (2008) jest związana z tą redakcją.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D