Partner
Partner
Więcej

    Szkoła, gmina, system ? partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

    Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce.

    Szkoła, gmina, system ? partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

    Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport poświęcony zjawisku epidemii cukrzycy: Cities Changing Diabetes (CCD).

    Cities Changing Diabetes to światowy program walki z cukrzycą, od 2014 r. obejmuje swoim zasięgiem 130 mln osób w 41 miastach na świecie, m.in. Szanghaj, Rzym, Houston, Buenos Aires. Inicjatorami tego międzynarodowego projektu są: Steno Diabetes Center Copenhagen, University College London oraz firma Novo Nordisk.

    W 2019 r. do programu przystąpiły dwa polskie miasta Warszawa i Kraków. Rada naukowa Programu CCD skupiła swoje działania w środowisku szkolnym, na uczniach i nauczycielach. W tym celu opracowano i zrealizowano w 2021 r. w obu miastach badanie ankietowe wśród nauczycieli samorządowych szkół podstawowych. Celem badania było uzyskanie informacji w zakresie m.in. poziomu wiedzy nauczycieli na temat cukrzycy.

    blank
    Wiceminister Maciej Miłkowski podkreślił, że dla zmniejszenia zapadalności na cukrzycę, konieczne są działania zapobiegające otyłości.

    Według danych OECD 56,7% dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, a choroby z nich wynikające powodują skrócenie życia średnio o 3 lata i 10 miesięcy. Nadwaga i otyłość dotyczą polskich dzieci i młodzieży: 10% dzieci w wieku 1-3 lata ma nadwagę lub otyłość, a 18,4% jest zagrożonych nadmierną masą ciała. Problem dotyczy także niemal 30% dzieci 8-letnich i ok. 20% dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat.

    W konferencji udział wzięli: Maciej Miłkowski ? podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka ? kierownik projektu CCD w Polsce, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko ? przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce, prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak ? przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce, prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki ? przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce, dr hab. n. med. Michał Brzeziński ? Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny. Stronę samorządową reprezentowały Elżbieta Kois-Żurek ? dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa oraz Beata Krzyszton-Ulijasz ? naczelnik wydziału w Biurze Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy. W konferencji głos zabrali także Grzegorz Błażewicz ? zastępca Rzecznika Praw Pacjenta oraz Magdalena Paradzińska ? dyrektor generalna Novo Nordisk Polska.

    blank
    Otyłość to kwestia zmian cywilizacyjnych, trzeba jednak zrobić wszystko, by zapobiec rosnącej epidemii. Decyzją Rady Programowej CCD pierwsze działania skierowano do szkół – podkreślił prof. Leszek Czupryniak.

    Raport ?Szkoła, gmina, system ? partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy? przedstawiły Marta Pawłowska oraz Monika Zamarlik z Rady Programowej CCD.

    Według danych zebranych w raporcie polskiej edycji programu CCD, aż co piąty polski uczeń nie je rano śniadania, tylko 25% ośmiolatków co dzień je warzywa, zaledwie 17% nastolatków spełnia zalecenia umiarkowanej aktywności fizycznej według WHO, już 30% ośmiolatków ma kłopoty ze snem, a średni screen time nastolatków to 12 h na dobę.

    Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, kierownik projektu CCD w Polsce, zachęcając do zapoznania się z raportem dedykowanym zdrowiu polskich uczniów i nauczycieli w kontekście zapadalności na otyłość i cukrzycę typu 2, wyraziła nadzieję, że zaprezentowane w raporcie dane, a w szczególności opracowane we współpracy z wybitnymi polskimi ekspertami propozycje interwencji systemowych oraz szkolnych, przyczynią się w sposób znaczący do podjęcia zdecydowanych, długofalowych i kompleksowych działań dedykowanych zatrzymaniu epidemicznego wzrostu zachorowalności w Polsce na chorobę otyłościową i cukrzycę typu 2.

    Pełna wersja raportu można przeczytać na stronie Uczelni Łazarskiego: Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy (lazarski.pl)

    Więcej od autora

    Anna Rogala
    Anna Rogala
    Dziennikarka, z-ca red. naczelnego magazynu ?Świat Lekarza?. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach ?Mamo, to ja?, ?Konsyliarz?, ?Manager Apteki?, ?Na zdrowie. Dostępne bez recepty?. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?. Od początku istnienia magazynu ?Świat Lekarza? (2008) jest związana z tą redakcją.

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

    Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

    Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

    W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

    Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

    W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D