Więcej

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce.

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport poświęcony zjawisku epidemii cukrzycy: Cities Changing Diabetes (CCD).

  Cities Changing Diabetes to światowy program walki z cukrzycą, od 2014 r. obejmuje swoim zasięgiem 130 mln osób w 41 miastach na świecie, m.in. Szanghaj, Rzym, Houston, Buenos Aires. Inicjatorami tego międzynarodowego projektu są: Steno Diabetes Center Copenhagen, University College London oraz firma Novo Nordisk.

  W 2019 r. do programu przystąpiły dwa polskie miasta Warszawa i Kraków. Rada naukowa Programu CCD skupiła swoje działania w środowisku szkolnym, na uczniach i nauczycielach. W tym celu opracowano i zrealizowano w 2021 r. w obu miastach badanie ankietowe wśród nauczycieli samorządowych szkół podstawowych. Celem badania było uzyskanie informacji w zakresie m.in. poziomu wiedzy nauczycieli na temat cukrzycy.

  blank
  Wiceminister Maciej Miłkowski podkreślił, że dla zmniejszenia zapadalności na cukrzycę, konieczne są działania zapobiegające otyłości.

  Według danych OECD 56,7% dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, a choroby z nich wynikające powodują skrócenie życia średnio o 3 lata i 10 miesięcy. Nadwaga i otyłość dotyczą polskich dzieci i młodzieży: 10% dzieci w wieku 1-3 lata ma nadwagę lub otyłość, a 18,4% jest zagrożonych nadmierną masą ciała. Problem dotyczy także niemal 30% dzieci 8-letnich i ok. 20% dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat.

  W konferencji udział wzięli: Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka – kierownik projektu CCD w Polsce, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko – przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce, prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce, prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki – przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce, dr hab. n. med. Michał Brzeziński – Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny. Stronę samorządową reprezentowały Elżbieta Kois-Żurek – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa oraz Beata Krzyszton-Ulijasz – naczelnik wydziału w Biurze Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy. W konferencji głos zabrali także Grzegorz Błażewicz – zastępca Rzecznika Praw Pacjenta oraz Magdalena Paradzińska – dyrektor generalna Novo Nordisk Polska.

  blank
  Otyłość to kwestia zmian cywilizacyjnych, trzeba jednak zrobić wszystko, by zapobiec rosnącej epidemii. Decyzją Rady Programowej CCD pierwsze działania skierowano do szkół – podkreślił prof. Leszek Czupryniak.

  Raport „Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy” przedstawiły Marta Pawłowska oraz Monika Zamarlik z Rady Programowej CCD.

  Według danych zebranych w raporcie polskiej edycji programu CCD, aż co piąty polski uczeń nie je rano śniadania, tylko 25% ośmiolatków co dzień je warzywa, zaledwie 17% nastolatków spełnia zalecenia umiarkowanej aktywności fizycznej według WHO, już 30% ośmiolatków ma kłopoty ze snem, a średni screen time nastolatków to 12 h na dobę.

  Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, kierownik projektu CCD w Polsce, zachęcając do zapoznania się z raportem dedykowanym zdrowiu polskich uczniów i nauczycieli w kontekście zapadalności na otyłość i cukrzycę typu 2, wyraziła nadzieję, że zaprezentowane w raporcie dane, a w szczególności opracowane we współpracy z wybitnymi polskimi ekspertami propozycje interwencji systemowych oraz szkolnych, przyczynią się w sposób znaczący do podjęcia zdecydowanych, długofalowych i kompleksowych działań dedykowanych zatrzymaniu epidemicznego wzrostu zachorowalności w Polsce na chorobę otyłościową i cukrzycę typu 2.

  Pełna wersja raportu można przeczytać na stronie Uczelni Łazarskiego: Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy (lazarski.pl)

  Więcej od autora

  Anna Rogala
  Anna Rogala
  Dziennikarka, z-ca red. naczelnego magazynu „Świat Lekarza”. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach „Mamo, to ja”, „Konsyliarz”, „Manager Apteki”, „Na zdrowie. Dostępne bez recepty”. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Od początku istnienia magazynu „Świat Lekarza” (2008) jest związana z tą redakcją.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  CCD: Walka z otyłością i cukrzycą – problem globalny, rozwiązania lokalne

  Polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. Nadmierna masa ciała dotyczy prawie 1/3 ośmiolatków, a to oznacza, że znajdują się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy....

  Dionizy Purta w panteonie sztuki ludowej

  Dionizy Purta to jeden z najwybitniejszych twórców ludowych, znany głównie z rzeźby. Jego figurki stanowią rarytas kolekcjonerski, znajdują się w najważniejszych etnograficznych zbiorach muzealnych...

  Piotr Najbuk: Wytyczamy szlaki – jesteśmy pionierami, jeśli chodzi o partnerstwo publiczno-prywatne

  Warsaw Health Innovation Hub to wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i wiodących podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii, realizowany przez Wydział Innowacji i Rozwoju Biotechnologii ABM. To...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D