Partner
Partner
Więcej

  Zdrowie Polaków – profilaktyka i innowacje

  W dniach 17-18 października odbył się 4. Kongres „Zdrowie Polaków” 2022 w formule hybrydowej. Hasłem 4. Kongresu „Zdrowie Polaków” była „Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia”.

  – Celem tegorocznego Kongresu będzie pokazanie współczesnych możliwości medycyny oraz budowanie postaw prozdrowotnych poprzez wdrażanie różnorodnych programów profilaktycznych – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i inicjator Kongresu Zdrowie Polaków. – Ważne miejsce w dyskusji zajmie także prezentowanie różnych strategii działania instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa.

  Podczas dwudniowego Kongresu odbyło się wiele wykładów, debat oraz paneli dyskusyjnych, w których głos zabierali wybitni eksperci w swoich dziedzinach. Cały zapis Kongresu jest dostępny na kanale World Hearing Center/ Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube.

  W bieżącym roku w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu przypada 30. rocznica pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej i 20. rocznicę pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentce z częściową głuchotą. Z tej okazji prof. Skarżyński wygłosił wykład nt. „30 lat leczenia głuchoty w Polsce”. Podczas jednego z paneli dyskutowano także o perspektywach diagnostyki i terapii genetycznie uwarunkowanego niedosłuchu.

  Trudnym problemem współczesnej okulistyki jest obecnie krótkowzroczność u dzieci i młodzieży. Ten temat podjął prof. Jerzy Szaflik. O dzieciach rozmawiano także pod kątem otyłości, zwłaszcza otyłości olbrzymiej, eksperci ze śląskiego ośrodka dzielili się swoimi doświadczeniami. 

  Z kolei prof. Janusz Heitzman zwrócił uwagę na aktualne kierunki badań i terapii zaburzeń psychicznych, podkreślając, że dobrostan psychiczny jest warunkiem rozwoju każdego człowieka.

  Odbyły się ciekawe dyskusje dotyczące m.in. pandemii lekooporności, dostępności do świadczeń zdrowotnych,  roli pierwiastków w wykrywaniu, profilaktyce i leczeniu raków, a także, czy możliwa jest Polska bez papierosów. Eksperci zastanawiali się również nad optymalnym kształceniem w zawodach medycznych.

  Podczas Kongresu, już tradycyjnie, odbyła się debata plenarna dziennikarzy o roli mediów w edukacji i profilaktyce zdrowotnej.

  – 4. KongresZdrowie Polaków” to również szansa, by pokazać na arenie krajowej osiągnięcia naukowe i medyczne, nowe rozwiązania organizacyjne, edukacyjne oraz dotychczasowych i nowych liderów, którzy są nam wszystkim potrzebni – podkreślił prof. Skarżyński.

  blank

  Świat Lekarza był jednym z patronów medialnych 4. Kongresu Zdrowie Polaków 2022.

  Więcej od autora

  Anna Rogala
  Anna Rogala
  Dziennikarka, z-ca red. naczelnego magazynu „Świat Lekarza”. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach „Mamo, to ja”, „Konsyliarz”, „Manager Apteki”, „Na zdrowie. Dostępne bez recepty”. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Od początku istnienia magazynu „Świat Lekarza” (2008) jest związana z tą redakcją.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D