Partner
Partner
Więcej

    Zdrowie Polaków – profilaktyka i innowacje

    W dniach 17-18 października odbył się 4. Kongres „Zdrowie Polaków” 2022 w formule hybrydowej. Hasłem 4. Kongresu „Zdrowie Polaków” była „Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia”.

    – Celem tegorocznego Kongresu będzie pokazanie współczesnych możliwości medycyny oraz budowanie postaw prozdrowotnych poprzez wdrażanie różnorodnych programów profilaktycznych – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i inicjator Kongresu Zdrowie Polaków. – Ważne miejsce w dyskusji zajmie także prezentowanie różnych strategii działania instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa.

    Podczas dwudniowego Kongresu odbyło się wiele wykładów, debat oraz paneli dyskusyjnych, w których głos zabierali wybitni eksperci w swoich dziedzinach. Cały zapis Kongresu jest dostępny na kanale World Hearing Center/ Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube.

    W bieżącym roku w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu przypada 30. rocznica pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej i 20. rocznicę pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentce z częściową głuchotą. Z tej okazji prof. Skarżyński wygłosił wykład nt. „30 lat leczenia głuchoty w Polsce”. Podczas jednego z paneli dyskutowano także o perspektywach diagnostyki i terapii genetycznie uwarunkowanego niedosłuchu.

    Trudnym problemem współczesnej okulistyki jest obecnie krótkowzroczność u dzieci i młodzieży. Ten temat podjął prof. Jerzy Szaflik. O dzieciach rozmawiano także pod kątem otyłości, zwłaszcza otyłości olbrzymiej, eksperci ze śląskiego ośrodka dzielili się swoimi doświadczeniami. 

    Z kolei prof. Janusz Heitzman zwrócił uwagę na aktualne kierunki badań i terapii zaburzeń psychicznych, podkreślając, że dobrostan psychiczny jest warunkiem rozwoju każdego człowieka.

    Odbyły się ciekawe dyskusje dotyczące m.in. pandemii lekooporności, dostępności do świadczeń zdrowotnych,  roli pierwiastków w wykrywaniu, profilaktyce i leczeniu raków, a także, czy możliwa jest Polska bez papierosów. Eksperci zastanawiali się również nad optymalnym kształceniem w zawodach medycznych.

    Podczas Kongresu, już tradycyjnie, odbyła się debata plenarna dziennikarzy o roli mediów w edukacji i profilaktyce zdrowotnej.

    – 4. KongresZdrowie Polaków” to również szansa, by pokazać na arenie krajowej osiągnięcia naukowe i medyczne, nowe rozwiązania organizacyjne, edukacyjne oraz dotychczasowych i nowych liderów, którzy są nam wszystkim potrzebni – podkreślił prof. Skarżyński.

    blank

    Świat Lekarza był jednym z patronów medialnych 4. Kongresu Zdrowie Polaków 2022.

    Więcej od autora

    Anna Rogala
    Anna Rogala
    Dziennikarka, z-ca red. naczelnego magazynu „Świat Lekarza”. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach „Mamo, to ja”, „Konsyliarz”, „Manager Apteki”, „Na zdrowie. Dostępne bez recepty”. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Od początku istnienia magazynu „Świat Lekarza” (2008) jest związana z tą redakcją.

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D