Partner
Partner
Więcej

  Zdrowie Polaków ? profilaktyka i innowacje

  W dniach 17-18 października odbył się 4. Kongres ?Zdrowie Polaków? 2022 w formule hybrydowej. Hasłem 4. Kongresu ?Zdrowie Polaków? była ?Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia?.

  ? Celem tegorocznego Kongresu będzie pokazanie współczesnych możliwości medycyny oraz budowanie postaw prozdrowotnych poprzez wdrażanie różnorodnych programów profilaktycznych ? powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i inicjator Kongresu Zdrowie Polaków. ? Ważne miejsce w dyskusji zajmie także prezentowanie różnych strategii działania instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa.

  Podczas dwudniowego Kongresu odbyło się wiele wykładów, debat oraz paneli dyskusyjnych, w których głos zabierali wybitni eksperci w swoich dziedzinach. Cały zapis Kongresu jest dostępny na kanale World Hearing Center/ Światowe Centrum Słuchu na platformie YouTube.

  W bieżącym roku w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu przypada 30. rocznica pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej i 20. rocznicę pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentce z częściową głuchotą. Z tej okazji prof. Skarżyński wygłosił wykład nt. ?30 lat leczenia głuchoty w Polsce?. Podczas jednego z paneli dyskutowano także o perspektywach diagnostyki i terapii genetycznie uwarunkowanego niedosłuchu.

  Trudnym problemem współczesnej okulistyki jest obecnie krótkowzroczność u dzieci i młodzieży. Ten temat podjął prof. Jerzy Szaflik. O dzieciach rozmawiano także pod kątem otyłości, zwłaszcza otyłości olbrzymiej, eksperci ze śląskiego ośrodka dzielili się swoimi doświadczeniami. 

  Z kolei prof. Janusz Heitzman zwrócił uwagę na aktualne kierunki badań i terapii zaburzeń psychicznych, podkreślając, że dobrostan psychiczny jest warunkiem rozwoju każdego człowieka.

  Odbyły się ciekawe dyskusje dotyczące m.in. pandemii lekooporności, dostępności do świadczeń zdrowotnych,  roli pierwiastków w wykrywaniu, profilaktyce i leczeniu raków, a także, czy możliwa jest Polska bez papierosów. Eksperci zastanawiali się również nad optymalnym kształceniem w zawodach medycznych.

  Podczas Kongresu, już tradycyjnie, odbyła się debata plenarna dziennikarzy o roli mediów w edukacji i profilaktyce zdrowotnej.

  ? 4. Kongres ?Zdrowie Polaków? to również szansa, by pokazać na arenie krajowej osiągnięcia naukowe i medyczne, nowe rozwiązania organizacyjne, edukacyjne oraz dotychczasowych i nowych liderów, którzy są nam wszystkim potrzebni ? podkreślił prof. Skarżyński.

  blank

  Świat Lekarza był jednym z patronów medialnych 4. Kongresu Zdrowie Polaków 2022.

  Więcej od autora

  Anna Rogala
  Anna Rogala
  Dziennikarka, z-ca red. naczelnego magazynu ?Świat Lekarza?. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach ?Mamo, to ja?, ?Konsyliarz?, ?Manager Apteki?, ?Na zdrowie. Dostępne bez recepty?. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?. Od początku istnienia magazynu ?Świat Lekarza? (2008) jest związana z tą redakcją.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Hus: W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja

  W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja. Powinno to zależeć m.in. od czynników rokowniczych, stanu zdrowia pacjenta oraz profilu toksyczności leków. Im więcej...

  XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

  W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości...

  Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

  Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D