W tym roku przypada 25. rocznica powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Z tej okazji w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu pt. „Pełnia dźwięku – muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. Koncert prowadzili Przyjaciele Instytutu: Agata Konarska i Maciej Miecznikowski.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to jedyna taka placówka we współczesnej światowej medycynie, która w krótkim czasie osiągnęła bardzo wysoką pozycję w kraju i na świecie. Instytut powstał z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego, który jest także jego dyrektorem.
– (…) Dziś możemy mówić o sukcesie, ale ten sukces nie przyszedł sam. Wymagał poświęcenia, samodyscypliny, determinacji i siły, która pozwalała na pracę po kilkanaście godzin na dobę – wspomina prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – Praca – co często podkreślam – jest moją pasją. Zawsze miała ona konkretny cel – pomoc pacjentom, którzy z powodu braku odpowiedniego leczenia nie mieli szansy na powrót do świata dźwięków. To z myślą o nich opracowałem, a potem wdrożyłem program implantów ślimakowych, utworzyłem w 1993 roku pierwszy w Polsce, a drugi w Europie Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”, na bazie którego powołano Instytut.
W ramach obchodów jubileuszowych zorganizowano m.in. 25 interdyscyplinarnych konferencji popularno-naukowych pt. „Nauka dla społeczeństwa”, podczas których specjaliści z IFPS i ich goście prezentują najnowsze osiągnięcia naukowe i medyczne z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii, otolaryngologii dziecięcej, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki, surdopsychologii, rehabilitacji, radiologii, genetyki i dziedzin pokrewnych.
(Źródło: IFiPS)