Partner
Partner
Więcej

    25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

    W tym roku przypada 25. rocznica powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Z tej okazji w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu pt. „Pełnia dźwięku – muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. Koncert prowadzili Przyjaciele Instytutu: Agata Konarska i Maciej Miecznikowski.

    Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to jedyna taka placówka we współczesnej światowej medycynie, która w krótkim czasie osiągnęła bardzo wysoką pozycję w kraju i na świecie. Instytut powstał z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego, który jest także jego dyrektorem.
    – (…) Dziś możemy mówić o sukcesie, ale ten sukces nie przyszedł sam. Wymagał poświęcenia, samodyscypliny, determinacji i siły, która pozwalała na pracę po kilkanaście godzin na dobę – wspomina prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – Praca – co często podkreślam – jest moją pasją. Zawsze miała ona konkretny cel – pomoc pacjentom, którzy z powodu braku odpowiedniego leczenia nie mieli szansy na powrót do świata dźwięków. To z myślą o nich opracowałem, a potem wdrożyłem program implantów ślimakowych, utworzyłem w 1993 roku pierwszy w Polsce, a drugi w Europie Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”, na bazie którego powołano Instytut.

    W ramach obchodów jubileuszowych zorganizowano m.in. 25 interdyscyplinarnych konferencji popularno-naukowych pt. „Nauka dla społeczeństwa”, podczas których specjaliści z IFPS i ich goście prezentują najnowsze osiągnięcia naukowe i medyczne z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii, otolaryngologii dziecięcej, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki, surdopsychologii, rehabilitacji, radiologii, genetyki i dziedzin pokrewnych.
    (Źródło: IFiPS)

    Więcej od autora

    Anna Rogala
    Anna Rogala
    Dziennikarka, z-ca red. naczelnego magazynu „Świat Lekarza”. Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną, pracowała m.in. w magazynach „Mamo, to ja”, „Konsyliarz”, „Manager Apteki”, „Na zdrowie. Dostępne bez recepty”. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Od początku istnienia magazynu „Świat Lekarza” (2008) jest związana z tą redakcją.

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D