DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Pandemia sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. Nie można jednak zwlekać z wizytą u lekarza, gdy pojawiają się niepokojące objawy. Dlatego hasło przewodnie tegorocznej kampanii to: ?Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19?.

Ogólnopolska inauguracja IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbyła się 20 września 2021 w Warszawie w obecności znakomitych gości m.in.: Senator RP Beaty Małeckiej-Libery, Przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, dr n. med. Pawła Dobrzyńskiego, Kierownika Kliniki Otolaryngologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, dr hab. n. med. Wojciecha Kukwy, Kierownika Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie.

blank

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. Obejmują szereg chorób onkologicznych, zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyłączeniem mózgu oraz gałki ocznej. Do lokalizacji tych zalicza się m.in.: krtań, gardło, jamę ustną, nos i zatoki przynosowe, ucho, podstawę czaszki, ślinianki czy tarczycę. Ze względu na swoje umiejscowienie, nowotwory te często nie dają charakterystycznych objawów i mogą być mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych. Do czynników ryzyka nowotworów głowy i szyi zalicza się: palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz wiek (55-64 r.ż.). Coraz częściej nowotwory z tej grupy diagnozowane są jednak u osób poniżej 40. r.ż., które nie paliły, ani nie naużywały alkoholu. Czynnikiem ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, autor Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, zachęcał, aby ludzie nie bali się i zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą u siebie chociaż jeden z objawów (m.in. ból języka, chrypka, trudności w przełykaniu, jednostronna niedrożność nosa) utrzymujących się dłużej niż trzy tygodnie.

Więcej informacji na stronach: www.makesensecampaign.eu, www.oppngis.pl, www.glowaiszyja.pl/aktualnosci.

(Źródło: inf. prasowa)

blank

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D