DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych

Podziel się treścią:

 

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej ZapobiegajmySamobójstwom.pl są dostępne do bezpłatnego pobrania i wykorzystywania w codziennej pracy dziennikarskiej / redakcyjnej następujące materiały informacyjno-edukacyjne, opracowane przez ekspertów-suicydologów, które dotyczą zasad bezpiecznego informowania o zachowaniach samobójczych:

1. Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych (wersja rozszerzona) – wraz z uzasadnieniem, a także listą najczęściej powielanych mitów dotyczących zachowań samobójczych

https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/wp-content/uploads/2022/10/standardydlugie11.pdf

2. Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych (wersja skrócona) – jednostronicowa infografika (pigułka informacyjna)

https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/wp-content/uploads/2022/09/rekomendacje-scaled.jpg

3. Ramka pomocowa z numerami bezpłatnych infolinii dla osób w kryzysie psychicznym (zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci)

https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/wp-content/uploads/2022/10/ramkapomocowa11.png

Jednocześnie przypominamy, że do Państwa (dziennikarzy i twórców) dyspozycji są także na co dzień eksperci (m.in. suicydolodzy, pedagodzy, psychoterapeuci, osoba duchowna, negocjator policyjny) z Grupy Konsultacyjnej, działającej w ramach Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Udzielają oni mediom wypowiedzi na tematy dotyczące zachowań samobójczych, a także doradzają w przygotowaniu publikacji na ten temat. Członkami tej grupy są obecnie: dr Halszka Witkowska, prof. Adam Czabański, dr Marlena Stradomska, Ryszard Jabłoński, Przemysław Staniszewski, ks Tomasz Trzaska, Lucyna Kicińska, Jolanta Palma i Małgorzata Łuba. Można się z nimi kontaktować m.in. poprzez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, najlepiej poprzez rzecznika Biura: Wiktora Szczepaniaka ([email protected]).

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się ze wspomnianymi wcześniej standardami i stosowanie ich w codziennej pracy, gdyż w ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu niekorzystnych skutków oddziaływania mediów, w tym zwłaszcza tzw. efektu Wertera, czyli samobójczego naśladownictwa. Ukazujące się w mediach słowa i obrazy mają wielką MOC! Jeśli są niewłaściwe, mogą doprowadzić do wielu niepotrzebnych tragedii, ale jeśli są starannie dobrane i budujące, to mogą pomóc w ramach tzw. efektu Papageno.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D