Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych

  Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej ZapobiegajmySamobójstwom.pl są dostępne do bezpłatnego pobrania i wykorzystywania w codziennej pracy dziennikarskiej / redakcyjnej następujące materiały informacyjno-edukacyjne, opracowane przez ekspertów-suicydologów, które dotyczą zasad bezpiecznego informowania o zachowaniach samobójczych:

  1. Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych (wersja rozszerzona) – wraz z uzasadnieniem, a także listą najczęściej powielanych mitów dotyczących zachowań samobójczych

  https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/wp-content/uploads/2022/10/standardydlugie11.pdf

  2. Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych (wersja skrócona) – jednostronicowa infografika (pigułka informacyjna)

  https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/wp-content/uploads/2022/09/rekomendacje-scaled.jpg

  3. Ramka pomocowa z numerami bezpłatnych infolinii dla osób w kryzysie psychicznym (zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci)

  https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/wp-content/uploads/2022/10/ramkapomocowa11.png

  Jednocześnie przypominamy, że do Państwa (dziennikarzy i twórców) dyspozycji są także na co dzień eksperci (m.in. suicydolodzy, pedagodzy, psychoterapeuci, osoba duchowna, negocjator policyjny) z Grupy Konsultacyjnej, działającej w ramach Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Udzielają oni mediom wypowiedzi na tematy dotyczące zachowań samobójczych, a także doradzają w przygotowaniu publikacji na ten temat. Członkami tej grupy są obecnie: dr Halszka Witkowska, prof. Adam Czabański, dr Marlena Stradomska, Ryszard Jabłoński, Przemysław Staniszewski, ks Tomasz Trzaska, Lucyna Kicińska, Jolanta Palma i Małgorzata Łuba. Można się z nimi kontaktować m.in. poprzez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, najlepiej poprzez rzecznika Biura: Wiktora Szczepaniaka ([email protected]).

  Uprzejmie prosimy o zapoznanie się ze wspomnianymi wcześniej standardami i stosowanie ich w codziennej pracy, gdyż w ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu niekorzystnych skutków oddziaływania mediów, w tym zwłaszcza tzw. efektu Wertera, czyli samobójczego naśladownictwa. Ukazujące się w mediach słowa i obrazy mają wielką MOC! Jeśli są niewłaściwe, mogą doprowadzić do wielu niepotrzebnych tragedii, ale jeśli są starannie dobrane i budujące, to mogą pomóc w ramach tzw. efektu Papageno.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D