Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Udarom można zapobiegać

  W połowie maja w Warszawie rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyki udarowej „Udarom można zapobiegać!”. W ramach akcji można było m.in. wykonać badanie kostka-ramię (ABI).

  Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów. To główny powód niepełnosprawności u ludzi po 40. roku życia. W Polsce co roku udar mózgu dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera. Przyczyną udaru jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. Istotną rolę w obniżeniu umieralności z powodu udaru mózgu odgrywa profilaktyka. Szacuje się, że modyfikowalne czynniki udaru odpowiadają za ok. 90 proc. ryzyka wystąpienia choroby. Działania edukacyjne Stowarzyszenia „Udarowcy – liczysię wsparcie” z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej mają na celu zwrócenie uwagi na główne założenia profilaktyki udarowej.

  Profilaktyka udarowa

  W mobilnym miasteczku o profilaktyce udarowej opowiadał dr Adam Kobayashi z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W trakcie akcji można było dowiedzieć się, jaki jest związek pomiędzy chorobami układu krążenia a udarem mózgu. Można było zapoznać się ze specjalnie przygotowaną interaktywną mapą, ilustrującą jak funkcjonuje mózg i jakie są potencjalne konsekwencje udaru. Odwiedzający mogli sprawdzić poziom cukru we krwi oraz ciśnienie, a osobom, których wyniki badań odbiegały od normy, personel medyczny proponował konsultację lekarską, w razie potrzeby uzupełnioną o badania: EKG i wskaźnik kostka-ramię ABI (ABI, ankle-brachial index).

  Badanie wskaźnika kostka-ramię

  Badanie ABI, przy użyciu systemu Dopplex Ability, automatycznie oznacza wskaźnik kostka-ramię. Optymalny wynik dla osoby zdrowej powinien wynieść 1, czyli równe ciśnienie w kostce i ramieniu. Im wynik jest mniejszy od jedności, tym większe jest niedokrwienie, a wynik większy niż jeden świadczy o sztywności tętnic.  Badanie wskaźnika kostka-ramię trwa około pięciu minut, jest nieinwazyjne i nie wymaga wcześniejszej stabilizacji pacjenta. Jego wyniki informują o potencjalnym ryzyku chorób układu naczyniowego.

  Projekt „Udarom można zapobiegać” został zrealizowany dzięki grantowi edukacyjnemu firmy Boehringer Ingelheim. System Dopplex Ability do automatycznego oznaczania wskaźnika (ABI) został udostępniony przez organizatorów Społecznej Akcji Profilaktycznej Nagrody ZaufaniaZłoty Otis 2016” – „Kostka-Ramię. Wygraj życie!”, która jest objęta merytoryczną opieką  prof. Aleksandra Sieronia, Krajowego Konsultanta w dziedzinie angiologii.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D