DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Wytyczne ESC/PTK na Kongresie PTK w Poznaniu

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Wiele sesji na tegorocznym kongresie PTK będzie poświęconych wytycznym ESC/PTK. Komisja Wytycznych i Szkolenia PTK zaproponowała dwie tradycyjne sesje specjalne:  Najnowsze  wytyczne  ESC/PTK  2021  i  Nowe wytyczne ESC/PTK 2020 ? realizacja w polskich warunkach, które odbędą się w czwartek, 23 września 2021 r. Najnowsze  wytyczne  ESC  2021  zostały  ogłoszone w końcu sierpnia br. na Kongresie ESC online. Przedstawiono 4 nowe wytyczne:

?   Wytyczne ESC dotyczące Stymulacji Serca i Terapii Resynchronizującej przedstawi prof. Maciej Sterliński.

?   Wytyczne ESC dotyczące diagnostyki  i  leczenia  ostrej  i  przewlekłej niewydolności serca przedstawi prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.
?   Wytyczne ESC/EACTS dotyczące Postępowania w Zastawkowych Wadach Serca przedstawi prof. Andrzej Ochała.

?   Połączone Europejskie Wytyczne dotyczące Zapobiegania Chorobom Sercowo-naczyniowym w Praktyce Klinicznej przedstawi prof. Tomasz Zdrojewski.

Wytyczne były ciekawie dyskutowane w wielu sesjach na Kongresie ESC online z udziałem autorów. Warto dodać, że wśród członków grup roboczych przygotowujących wytyczne byli: prof. Wojtek Wojakowski (wady zastawkowe), prof. Ewa Jankowska (niewydolność serca i prewencja). Recenzentami wytycznych z ramienia ESC byli: prof. Piotr Suwalski (stymulacje serca) i prof. Piotr Ponikowski (niewydolność serca).

Najnowsze wytyczne przedstawią w Katowicach recenzenci z ramienia PTK, a sesję poprowadzą prof. Michał Tendera i prof. Adam Torbicki. Wytyczne te będą szczegółowo dyskutowane przez współautorów, recenzentów i innych ekspertów w 4 oddzielnych sesjach w piątek 24.09.2021 i w sobotę 25.09.2021.

Wytyczne ESC zostały wydane w ?European Heart Journal?, są dostępne na stronie www.escardio/guidelines. Dostępne są także skrócone wersje wytycznych w postaci algorytmów postępowania na urządzenia mobilne Wkrótce powstaną polskie wersje wytycznych. Pełne wytyczne zostaną wydrukowane w ?Zeszytach Edukacyjnych Kardiologii Polskiej?, wersje elektroniczne będą dostępne na stronie www. ptkardio.pl. Wytyczne kieszonkowe w wersji polskiej będą udostępniane jako aplikacja na urządzenia mobilne, a także, jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, na konferencjach i przyszłorocznym kongresie PTK.

Wytyczne ESC/PTK z 2020 roku będą przedstawiane w Poznaniu online w wielu sesjach (zaznaczonych w programie Wytyczne). Specjalna sesja zostanie poświęcona realizacji wytycznych w polskich warunkach.

Mam nadzieję, że sesje poświęcone wytycznym wzbudzą Państwa zainteresowanie, a także przyczynią się do ich szerokiego stosowania w codziennej praktyce.

PROF. ANDRZEJ BUDAJ

PRZEWODNICZĄCY KOMISJI WYTYCZNYCH I SZKOLENIA PTK

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D