DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – 1 czerwca ruszają zapisy

 

1 czerwca, w Dniu Dziecka, ruszają zapisy na 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji dedykowany dzieciom i młodzieży. Jak co roku dochód ze sprzedaży pakietów startowych zostanie przeznaczony na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla najmłodszych podopiecznych Fundacji Twarze Depresji. Ambasadorami wydarzenia są olimpijczycy: Justyna Święty-Ersetic i Paweł Korzeniowski.

– W czasie ruchu nasz organizm wytwarza endorfiny nazywane hormonami szczęścia. To coś, czego potrzebujemy. Wszystkich zachęcam do aktywności fizycznej. Nieważne, czy to będzie 5, 10, czy 15 minut, ważne, żebyśmy się ruszyli – mówi Justyna Święty-Ersetic, multimedalistka olimpijska, „królowa polskiej sztafety”.

– Kocham pływać, ale też bardzo lubię biegać! Aktywność fizyczna jest świetna dla głowy i ciała. W wodzie zapominam o wszystkich problemach. Natłok negatywnych myśli mija – mówi Paweł Korzeniowski, mistrz i dwukrotny wicemistrz świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym.

Przed Biegiem z Twarzami Depresji obędzie się rozgrzewka prowadzona przez ambasadorów, a biegaczy muzycznie rozgrzeje niezwykła ambasadorka akcji – DJ Wika, 85-letnia najstarsza DJ-ka w Polsce. Bieg (albo jak ktoś woli spacer) obędzie się na dystansie 5 km 5 października 2024 r. w Zimnych Dołach koło Warszawy w Nadleśnictwie Chojnów.

„Mamy jasną zasadę: stawiamy każdy krok na miarę własnych możliwości i w naszym biegu/marszu każdy jest zwycięzcą. To niejedyna szansa, żeby tego dnia być razem z nami. Maksymalna liczba uczestników biegu w lesie to pół tysiąca osób. Dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Ale warto zaznaczyć, że uczestniczyć w tym biegu można także wirtualnie, z każdego zakątka Polski i świata. Wystarczy aplikacja, odmierzony dystans i do dzieła! Już od 1. czerwca można kupić pakiet biegowy, na który składa się koszulka z numerem startowym, medal, numer startowy, torba płócienna, posiłek po biegu. Będą atrakcje dla całych rodzin, piknik psychoedukacyjny z naszymi gwiazdami i mnóstwo dobrej energii” – zapowiadają organizatorzy.

Logo 3. Biegu z Twarzami Depresji zdobi skan obrazu jednego z najwybitniejszych artystów młodego pokolenia – malarza kolorysty Wojciecha Brewki. Obraz, który artysta dedykował Fundacji Twarze Depresji, pochodzi z kolekcji dziesięciu obrazów, które będą zaprezentowane podczas zbliżającej się olimpiady w Paryżu. To już trzecia edycja Biegu z Twarzami Depresji, którego tematem jest aktywność fizyczna i zdrowie psychiczne.

Organizatorami biegu są: Fundacja Twarze Depresji i Lasy Państwowe.

– W Fundacji Twarze Depresji uważamy, że aktywność fizyczna powinna być obowiązkowym elementem terapii w depresji. Po raz kolejny podczas naszego biegu wspólnie pokażemy, że prawidłowo leczona depresja, także ta lekooporna, nie jest przeszkodą dla aktywności fizycznej, jak brzmi nasze hasło – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji.

– Lasy Państwowe wspierają organizację Biegu z Twarzami Depresji od samego początku, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak poważnym problemem we współczesnym społeczeństwie jest ta choroba. Zapraszając do udziału w biegu w otoczeniu lasów, do kibicowania czy po prostu do spędzania czasu wśród zieleni, my też możemy włączyć się do walki z depresją – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Badania naukowe dowodzą, że kilkudziesięciominutowy spacer po lesie kilka razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję o kilkadziesiąt procent. Lasy Państwowe, stawiając na zwiększenie znaczenia lasów społecznych, dbając o różnorodność biologiczną czy stale rozbudowując infrastrukturę turystyczną, sprawiają, że spędzanie czasu w lasach staje się jeszcze atrakcyjniejsze – dodaje szef Lasów Państwowych.

Partnerem głównym biegu jest Nationale-Nederlanden. – Bardzo się cieszymy, że Nationale-Nederlanden już po raz trzeci jest partnerem charytatywnego biegu, który jest wspierany przez wspaniałych ambasadorów. Bardzo mocno wierzymy w to, że aktywność fizyczna, a w szczególności bieganie, jest bardzo pomocne w profilaktyce zdrowia psychicznego. Zachęcamy serdecznie do włączenia się do tej inicjatywy, w ramach której liczy się symboliczne pokonanie dystansu 5 km i uświadomienie, że choroba nie jest przeszkodą dla ruchu i aktywności – podkreśla Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej i Rzeczniczka Prasowa w Nationale-Nederlanden.

Uruchomieniu zapisów na nasz bieg 1. czerwca będzie towarzyszyć premiera programu „Twarze depresji” z udziałem Justyny Święty-Ersetic. Mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska, multimedalistka świata w rozmowie z Anną Morawską-Borowiec przyznała, że wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, biorąc leki antydepresyjne i korzystając z psychoterapii. Święta-Ersetic dołączyła do grona ambasadorów kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.

Zapisy na bieg: tutaj

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D