DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Beats of Cochlea

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

25 lat naszej tożsamości w stulecie odzyskania niepodległości

Światowej sławy placówka, która powstała w wyniku transformacji, utworzonego w 1993 r Centrum Implantów Ślimakowych ?Cochlear Center? w Światowe Centrum Słuchu, obchodzi rocznicę ćwierćwiecza istnienia. ?Jesteśmy dumni, że jubileusz 25 lat budowania i kształtowania naszej tożsamości wypadł w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To dla nas zaszczyt, że powstała w tym czasie, dzięki naszym osiągnięciom ?polska szkoła otochirurgii? znacznie przyczynia się do promocji polskiej nauki i medycyny w świecie. Cieszę się, że od 25 lat może tak skutecznie pomagać pacjentom z zaburzeniami słuchu i mowy? ? mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca, inicjator i dyrektor Centrum.

blank

Dziś Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu jest zarówno nowoczesnym szpitalem, świadczącym usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, wyposażonym w unikalną aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem technicznym, jak i znakomicie przygotowanym centrum edukacyjnym, prowadzącym szeroko zakrojoną działalność badawczą i edukacyjną umożliwiającą szkolenie specjalistów z całego świata, z obszaru medycyny, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki i surdopsychologii. To najważniejsza w kraju placówka zajmująca się poszukiwaniem nowych sposobów diagnozowania i leczenia wad zmysłów.

– Pierwsza w Polsce operacja przywracająca osobie głuchej możliwość słyszenia dźwięków, którą przeprowadziłem w 1992 r., wywołała wielkie poruszenie w polskim społeczeństwie ? mówi prof. Henryk Skarżyński. – Nie chciałem, by było to wydarzenie, za którym nie pójdą dalsze działania o charakterze instytucjonalnym. Z tego powodu wraz z niewielką grupą współpracowników, za to z wielką determinacją zorganizowaliśmy w 1993 r. Centrum Implantów Ślimakowych (Cochlear Center), zapewniające pacjentom z zaburzeniami słuchu kompleksową opiekę. Był to drugi tego typu ośrodek w Europie, a trzeci w świecie. W kolejnych latach rozwój naukowy i kliniczny, realizowany zgodnie z wytyczoną przeze mnie strategią, zaowocował przeprowadzeniem wielu pionierskich w skali globalnej operacji oraz wybudowaniem Światowego Centrum Słuchu, w którym od lat wykonuje się najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. ? dodaje prof. Skarżyński.

Przez minione 25 lat miało miejsce kilkadziesiąt pionierskich w skali światowej operacji i przełomowych osiągnięć prof. Henryka Skarżyńskiego, które były następstwem pierwszej w Polsce operacji przywracającej słuch w 1992 r.

blank

Obecna pozycja naukowa i kliniczna Centrum nie byłaby tak wysoka na świecie, gdyby nie działania i ciężka praca u podstaw prof. Henryka Skarżyńskiego i Jego Zespołu. Dzięki zaangażowaniu i determinacji, początkowo niewielkiej, grupy współpracowników powstawały kolejne ważne palcówki.

blank

Obecnie w Światowym Centrum Słuchu pacjenci, lekarze, naukowcy, studenci mają do dyspozycji ponad 20 tys. m2 powierzchni, na której znajduje się m.in.: 6 sal operacyjnych, kilkadziesiąt gabinetów diagnostycznych, w których przyjmuje się dziennie kilkuset pacjentów, 2 studia multimedialne pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, 7 sal konferencyjnych, w których jednorazowo może się szkolić 800 osób, a także centrum edukacyjne posiadające nowoczesny sprzęt do ćwiczeń chirurgicznych na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym jednorazowo może się szkolić 40 osób. W przychodniach Centrum otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200 000 konsultacji i badań.

Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 7 000 implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Placówka ta to także dobrze działające i zorganizowane przedsiębiorstwo, które daje pracę ponad 500 pracownikom.

blank

Z okazji tego ważnego dla polskiej otolaryngologii Jubileuszu będą miały miejsce niecodzienne wydarzenia:

  • 9 lipca ? Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Muzyczna ?Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka?
  • 9 ? 13 lipca ? 4 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu ?Beats of Cochlea? – muzyczne wydarzenie prezentujące szerokiej publiczności umiejętności wokalne i instrumentalne osób, które słyszą dzięki implantom słuchowym
  • 12 lipca ? uroczysty koncert laureatów 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu ?Beats of Cochlea?

Tegoroczna 4 edycja ?Beats of Cochlea? jest wzbogacona o mistrzowskie warsztaty muzyczne, odbywające się w ramach programu ?Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka?. Organizatorzy pragną stworzyć uzdolnionym pacjentom warunki do muzycznego rozwoju, jednocześnie pokazać całemu światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny, problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego zajmowania się muzyką.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D