Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Bioniczne rewolucje

  Polscy naukowcy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pracują nad przełomową terapią, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy. Ich celem jest stworzenie funkcjonalnej bionicznej trzustki, która przywróci zdolność organizmu do regulowania stężenia cukru we krwi. W marcu 2019 roku zespół pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły wydrukował pierwszy na świecie w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki. Obecnie prowadzone są badania przedkliniczne. Aby przejść do fazy klinicznej z udziałem pacjenta, naukowcy potrzebują odpowiedniego zaplecza badawczego. Celem fundacji jest więc budowa Europejskiego Centrum Biotechnologii Medycznej, w którym zespół będzie mógł kontynuować badania i przeszczepiać bioniczną trzustkę. Jak przekonują pomysłodawcy, połączenie świata nauki i medycyny w jednym miejscu umożliwi opracowywanie od podstaw pionierskich terapii medycznych, a także ich szybsze i efektywniejsze wdrażanie do praktyki klinicznej. Zagwarantuje to lepszy transfer wyników badań naukowych do gospodarki i wzmocni pozycję Polski w świecie jako kraju, w którym nowatorskie technologie rozwiązują aktualne problemy medyczne.

  blank

  ZDJĘCIA POWSTAŁE W TRAKCIE PRAC NAD BIONICZNĄ TRZUSTKĄ ZABIORĄ ODBIORCÓW W GŁĄB WYDRUKOWANEGO NARZĄDU OPOWIADA DR HAB. MED. MICHAŁ WSZOŁA, KIEROWNIK PROJEKTU.

  fot. Piotr Grzelak

  Aby pozyskać fundusze na budowę nowoczesnego centrum, fundacja przy współpracy Domu Aukcyjnego Art in House organizuje II edycję nietypowej aukcji charytatywnej, na której zamiast zwyczajnych obrazów będzie można wylicytować niezwykłe fotografie spod mikroskopu. Zdjęcia powstałe w trakcie prac nad bioniczną trzustką zabiorą odbiorców w głąb wydrukowanego narządu. Każde kolejne zdjęcie to fragment historii. Historii o ludziach z pasją, którzy chcą odkrywać białe plamy na mapie nauki i dzięki temu ratować zdrowie oraz życie milionów – opowiada dr hab. med. Michał Wszoła, kierownik projektu.

  blank
  fot. Michał Staniszewski

  Aukcja charytatywna „Bioniczne rewolucje” odbędzie się 12 marca w Warszawie. Inicjatywę naukowców można będzie wesprzeć także online, licytując za pośrednictwem portalu OneBid.

  Uczestnictwo w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji. (kliknij TU>>). Weź udział w aukcji i pomóż dokonać przełomu w medycynie! 
  Więcej informacji na www.fundacjabirn.pl/aukcja/ 

  Fundacja Badań i Rozwoju Nauki należy do nielicznej grupy światowych ośrodków badawczych prowadzących zaawansowane prace nad biodrukowaniem tkanek i organów. Zastosowanie bionicznej trzustki w praktyce klinicznej będzie jednym z największych sukcesów medycznych XXI wieku. Przebieg i postępy w projekcie można na bieżąco śledzić na fanpage’u fundacji na Facebooku oraz na stronie internetowej www.fundacjabirn.pl, gdzie znajdują się również informacje na temat aukcji charytatywnej.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D