DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Holistyczna opieka nad osobą z cukrzycą

Podziel się treścią:

 

Rozmowa z dr n. med. i n. o zdr. Beatą Stepanow, prezesem Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, wiceprezesem Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym, od 2011 r. dyrektor Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej w Kleczewie, specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego

Reprezentuje pani największe stowarzyszenie, które aktywnie działa na rzecz edukacji diabetologicznej. Jak to się stało, że w ciągu 10 lat działalności dokonaliście jako stowarzyszenie tak wiele pozytywnych zmian dla poprawy jakości życia osób z cukrzycą?

Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) tworzą ludzie z pasją, którzy reprezentują specjalistów różnych dziedzin medycyny. Dzisiaj w liczbie ponad 2 tys. członków społeczność SED realizuje działania profilaktyczno-edukacyjne w całej Polsce. Naszą misją jest m.in. edukacja społeczeństwa, aby było świadome, że o skutecznej prewencji i właściwej opiece diabetologicznej w znacznej mierze decyduje odpowiednio ukierunkowana i prowadzona holistyczna edukacja diabetologiczna. Po raz pierwszy w 2015 roku w Raporcie Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej „Potrzeby i rekomendacje edukacyjne w diabetologii” ujęto holistyczną edukację jako brakujące ogniwo w opiece diabetologicznej.

W maju 2016 roku SED złożyło w Ministerstwie Zdrowia Kartę Problemu Zdrowotnego, wskazując na potrzebę umieszczenia usługi edukacyjnej świadczonej przez edukatora ds. diabetologii w koszyku świadczeń gwarantowanych na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Złożona Karta Problemu Zdrowotnego została wsparta opracowanymi Standardami Holistycznej Edukacji Diabetologicznej, które normalizują sposób i zakres edukacji pacjentów. SED, na kanwie doświadczenia swoich członków, wprowadziło pojęcie Holistycznej Edukacji Diabetologicznej obejmującą środowisko rodzinne pacjentów, jak również środowisko społeczno-zawodowe, w którym pacjenci przebywają lub pracują. Działając w całej Polsce, realizujemy programy profilaktyczno-edukacyjne, warsztaty oraz szkolenia dla członków zespołu terapeutycznego, czyli również osób z cukrzycą i ich bliskich, a także dla środowiska, w których żyją i pracują.

Czy to prawda, że w dobie epidemii cukrzycy doszło do likwidacji specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego?

Niestety tak. Nie ma specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego wśród dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Ze smutkiem przyjęliśmy informację o podjętej decyzji, a żal mamy do byłego konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, że nie podjął skutecznych działań w celu przywrócenia specjalizacji.

Liczba specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego w latach 2009–2017 wynosiła 432. SED zwróciło się na piśmie do pani minister zdrowia m.in. o przywrócenie specjalizacji lub powołanie konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego, aby powstał „most” łączący środowiska pielęgniarskie w różnych dziedzinach.

Czekamy na decyzję i rozwój sytuacji dla dobra osób z cukrzycą. Obecnie wprowadzenie porady pielęgniarskiej oraz stanowiska edukatora ds. diabetologii stało się początkiem zmian w dostępności do edukacji prowadzonej przez profesjonalistów. Przygotowano programy kształcenia: od 2011 kurs specjalistyczny Edukator w cukrzycy dla pielęgniarek i położnych, od 2016 kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, a także inne kursy z modułami dotyczącymi opieki nad osobą z cukrzycą.

Gdzie w takim razie osoba z cukrzycą może uzyskać potrzebne informacje, jak radzić sobie z chorobą w ramach systemu opieki zdrowotnej?

Efekt działań wielu stron w kierunku umocowania edukacji diabetologicznej w systemie opieki zdrowotnej kształtuje się obecnie na kilku poziomach. Mamy poradę pielęgniarską – diabetologię na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jest to efekt złożonej Karty Problemu Zdrowotnego przez SED w 2016 roku. Po drugie, szpitale i kliniki mogą powołać na stanowisko „edukator ds. diabetologii” dla pielęgniarki i położnej, które spełniają wymagania zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Funkcjonuje porada edukacyjna na ścieżce diabetologicznej w ramach opieki koordynowanej na poziomie POZ.

W ramach opieki nad pacjentem po hospitalizacji realizowana jest m.in. edukacja na poziomie kompleksowej opieki pielęgniarskiej w ramach trzech porad pielęgniarskich: leczenia ran, stomijna, urologiczna (określone w Zarządzeniu Prezesa NFZ). Społeczność SED na wszystkich wymienionych poziomach jest zaangażowana w tworzenie narzędzi edukacyjnych, zaleceń oraz standardów.

Jak osoby niemedyczne mogą pomóc państwu w dotarciu z wiedzą do osób z cukrzycą i ich bliskich?  

W Polsce dla dobra osób chorych na cukrzycę podjęto działania społeczne, przygotowując programy nauczania dla stworzenia miejsca dla osób, które nie mają wykształcenia medycznego, a posiadają doświadczenie w cukrzycy, są opiekunami osób chorych na cukrzycę. Nieoceniona jest rola organizacji pozarządowych, które poprzez swoje działania wspierają w edukacji. Edukacją diabetologiczną mogą zająć się edukator ds. diabetologii, edukator zdrowotny oraz edukator społeczny.

Jak wśród wielu wyzwań skutecznie zapobiegać rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom?

Przed pielęgniarką, która opiekuje się osobą z cukrzycą w sposób holistyczny, stawia się wiele wyzwań, bo jak pogodzić mnogość codziennych obowiązków z potrzebą zapewnienia profesjonalnej edukacji? W związku z tym pełni ona wiele ról, m.in. doradcy – zwłaszcza w zakresie nowych opcji terapeutycznych, psychologa – wspierając w trudnych chwilach, coacha – motywując do wprowadzenia zmian, naukowca – przygotowując publikacje potwierdzające rolę edukacji w osiąganiu celów terapeutycznych. Podejmowanie działań profilaktycznych stało się priorytetem w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy i jej powikłań.

W związku z tym, w celu wsparcia wszystkich stron zaangażowanych w poprawę diagnostyki cukrzycy, społeczność SED opracowała kilka lat temu „Test ryzyka stanu przedcukrzycowego/cukrzycy typu 2” – SEDRISK (na podstawie aktualnych zaleceń klinicznych). Test został zaimplementowany do opieki koordynowanej na poziomie POZ. Pierwsze wyniki badań ankietowych pozwoliły poznać najczęściej występujące czynniki ryzyka oraz potrzeby respondentów, wskazując kierunki działań na przyszłość. Liczymy, że pozycja pielęgniarki, która zajmuje się edukacją diabetologiczną, na każdym poziomie systemu opieki zdrowotnej będzie wzrastała dla dobra chorych oraz ich bliskich, całego zespołu terapeutycznego i całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Warto poznać czynniki ryzyka, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy. Jak mówił dr Elliott Joslin, prekursor nowoczesnej diabetologii, cukrzycę leczy pacjent. Pacjent z cukrzycą, który wie więcej, żyje dłużej.

To wystarczy?

Nie, dzisiaj to już za mało. Bo cóż z tego, że pacjent wie, ale czy rozumie, czy potrafi dokonać zmian? Gdybyśmy zastanowili się nad sobą i szczerze sobie odpowiedzieli na pytanie „czy przestrzegamy zasad zdrowego żywienia, wiedząc o nich tak wiele? Czy prowadzimy regularnie aktywność fizyczną, mając wiedzę o płynących z tego korzyściach?”. Oczywiście, że nie. Dlaczego? Bo sama wiedza nie wystarczy. Trzeba jeszcze chcieć zaangażować się w proces zmiany, trzeba być zmotywowanym, odważnym i konsekwentnym. Jedynie holistyczna edukacja jest fundamentem, który zapewnia długie życie z cukrzycą bez powikłań. Dlatego zgodnie z hasłem SED życzę Państwu „Success Every Day”, zapraszając do współpracy.

Rozmawiała: Ewa Podsiadły-Natorska

Piśmiennictwo:

1. Stepanow B, Kozłowski A, „Potrzeby i rekomendacje edukacyjne w diabetologii. Raport Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej”, Warszawa 2015,
2. „Model Edukacji Diabetologicznej zgodnie z Kartą Problemu Zdrowotnego” złożoną w Ministerstwie Zdrowia przez SED 31 maja 2016 r. [w:] „Standard opieki nad pacjentem z cukrzycą typu 2 ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania powikłaniom sercowo-naczyniowym. Oszczędności dla płatnika, korzyści dla pacjenta”, SED, grudzień 2016,
3. Dane Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych przekazane przez Biuro Analiz i Kształcenia Podyplomowego, 25 lipca 2022,
4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami Dz. U. 2023 poz. 1515,
5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dz. U. 2019 poz. 1864,
6. Zarządzenie prezesa NFZ nr 182/2019/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna,
7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Dz. U. 2013 poz. 1248,
8. Zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 3/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna,
9. Stepanow B., Brzozowska E., Matusiak E., Sobierajski T., Raport „Polska rodzina z cukrzycą”, SED, Warszawa, 2018, 
Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: