DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

II Konferencja Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny za nami (FOTO + VIDEO)

Podziel się treścią:

 

II Konferencja Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI: Jak leczyć nowocześnie?, która odbyła się 15 czerwca, okazała się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. – W studio odnotowaliśmy obecność 130 uczestników, a online było z nami 1200 osób. Można zatem powiedzieć, że to jedno z największych wydarzeń edukacyjnych dla polskich lekarzy – cieszą się organizatorzy.

Bogaty program skupiał się na przybliżaniu tego wszystkiego, co definiuje medycynę XXI wieku i jej postępy. – Dyskutowaliśmy o nowych wytycznych terapii, o szybko zmieniającym się świecie poszczególnych specjalizacji, o nowych lekach i metodach leczniczych, o zagrożeniach, które pojawiają się nagle i niespodziewanie, ale i takich, z którymi nadal nie umiemy sobie radzić i skutecznie kontrolować, a dotykają milionów Polaków, takich jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, palenie papierosów, nadwaga/otyłość, choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek, choroby układu oddechowego, choroby układu pokarmowego, alergie, schorzenia neurologiczne i psychiatryczne, choroby wieku podeszłego, choroby zwyrodnieniowe układu kostnego, zespoły bólowe, nowotwory – żeby wymienić tylko te najczęstsze i najpowszechniejsze – tłumaczą organizatorzy.

– Rozpoczęliśmy od przeglądu leków zarejestrowanych na świecie od poprzedniej konferencji, a więc w okresie czerwiec 2023–2024, oceniliśmy aktualną sytuację epidemiczną, zastanawiając się, kogo, kiedy i czym szczepić przeciwko COVID-19, RSV, grypie, HPV, a więc poddaliśmy szerokiej dyskusji kwestię tzw. kalendarza szczepień dla dorosłych. Potem omówiliśmy grupy leków, w których najwięcej się zmienia, a więc terapie nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, nadwagi/otyłości, stanów zapalnych, cukrzycy, niewydolności serca. Nie zabrakło sesji poświęconych schorzeniom układu pokarmowego, zakrzepicy, migotaniu przedsionków. W stronę metod medycyny interwencyjnej, ochrony pacjenta przed krwawieniami pożeglowali: kardiolog inwazyjny i chirurg szczękowy. I wreszcie nie zapomnieliśmy, że w 2024 roku przypada 20 lat od czasu słynnej publikacji zespołu Salima Yusufa i wsp. na łamach The Lancet, zapamiętanej w historii epidemiologii jako INTERHEART Study. To właśnie od tamtej pory wiemy, że 8–9 czynników ryzyka odpowiada za 90 proc. zawałów serca na świecie – tłumaczy prof. Krzysztof J. Filipiak w imieniu Komitetu Naukowego Konferencji.

W wielkiej debacie kończącej II Konferencję PTPM prowadzący oraz uczestnicy zastanawiali się, dlaczego nadal grzeszymy 7 grzechami głównymi przeciwko naszym sercom:

• Palimy papierosy
• Mamy za duże stężenia cholesterolu
• Nie kontrolujemy nadciśnienia tętniczego
• Mamy cukrzycę
• Mamy nadwagę/otyłość
• Za mało się ruszamy
• Stosujemy złą dietę, za mało w niej warzyw i owoców

Organizatorzy: – O diecie i żywności też zresztą było dużo; świetne wykłady o żywności funkcjonalnej szczególnie podobały się słuchaczom, a próbki tej zdrowej diety zaserwowano uczestnikom w studio. Jak zawsze naszą ideą było, tak samo jak sformułowaliśmy to rok temu, aby lekarz na co dzień skupiony na jednej, określonej specjalizacji, mógł otrzymać podsumowanie nowości „w pigułce”, aby jego wiedza i kompetencje stale rosły, tak jak rosną możliwości współczesnej medycyny, aby starał się wiedzieć wszystko o najważniejszych aktualnych problemach medycyny.

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z konferencji: https://www.medspot.tv

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D