Więcej

  Paweł Kruś: Dlaczego piszemy o programach lekowych? Bo są niewykorzystaną szansą na życie

  Do popularyzacji wiedzy o programach lekowych zainspirowała nas Pani Prezes Irena Rej z Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, która w liście do Profesora Waldemara Wierzby, Naczelnego Redaktora „Świata Lekarza”, napisała: „Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, lekarze, a w szczególności lekarze pierwszego kontaktu, posiadają znikomą wiedzę na temat leczenia biologicznego, a przede wszystkim o możliwości kierowania swoich pacjentów do odpowiednich specjalistów, którzy mogą włączać takich pacjentów do terapii biologicznych w ramach programów lekowych”.

  Kilka lat temu do Redakcji docierały sygnały o trudnościach w przekonaniu szpitali do kierowania pacjentów do programów lekowych. Problem polegał na opieszałości NFZ w refundowaniu kosztów; szpitali nie stać było na wielomiesięczne kredytowanie płatnika. Na szczęście ten etap mamy za sobą.

  Dziś pandemia stworzyła kolejny problem – brak możliwości odświeżania wiedzy lekarskiej. Nazwijmy rzecz po imieniu: wirtualne kongresy czy wykłady nie do końca spełniają tę rolę. Sporo czasu upłynie, zanim nauczymy się selektywnie posługiwać elektronicznymi mediami. W tej chwili mamy do czynienia z wysypem webinarów, na obejrzenie których po prostu brakuje czasu.

  Wierzymy, że za kilkanaście miesięcy wrócimy do normalnego życia, a przede wszystkim do spotkań w grupach, bo stanowiły część naszego życia. Pozwalały spotkać się i posłuchać ludzi innych niż na co dzień, chroniły nas przed monotonnością zawodową, inspirowały do refleksji.

  Świat Lekarza” będzie pisać o programach lekowych i publikować je, by dołożyć swoją cząstkę do kształcenia lekarzy. Ale nie tylko. Chcemy też pokazać, że Polak może być mądry przed szkodą. Ile razy, po przeanalizowaniu „szkody” mówiliśmy: Gdyby zastosowano lek A lub B, człowiek żyłby do dziś.

  Dlaczego czyjeś życie nie zostało uratowane? Z niewiedzy? Przez zapomnienie? Nie chcemy obojętnie patrzeć na takie sytuacje.

  Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” od kilku lat pracuje nad wypracowaniem rozwiązań systemowych zwiększających dostępność do leczenia biologicznego w Polsce zarówno dla leków referencyjnych, jak i biopodobnych. Będziemy ją wspierać i wspólnie przypominać, że te programy istnieją. Zostały stworzone, by z nich korzystać i pomagać pacjentom.

  Paweł Kruś, wydawca, pawel.krus@mediatv.com.pl

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Posłanka Barbara Dziuk: Czas na zmiany dla osób z chorobami rzadkimi

  Dzięki leczeniu i dobrej, kompleksowej opiece możemy zapewnić wielu dzieciom z chorobami rzadkimi normalne życie, nie skazywać ich na niepełnosprawność, kalectwo, poruszanie się na...

  Maria Libura: Choroby rzadkie na rynku cierpienia

  Przypadający na ostatni dzień lutego Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich w tym roku obchodzony jest w cieniu pandemii COVID-19. Schorzeniom tym, którym już wcześniej trudno...

  Tylko 11 leków na liście terapii o wysokiej innowacyjności. Sprawdziliśmy, którzy pacjenci mają szansę na innowacyjne leczenie

  Na pierwszej liście AOTMiT znalazło się 11 leków o wysokiej innowacyjności. To leki w chorobach rzadkich i nowotworowych. Mają szansę stać się dostępne dla...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D