Więcej

  Paweł Kruś: Dlaczego piszemy o programach lekowych? Bo są niewykorzystaną szansą na życie

  Do popularyzacji wiedzy o programach lekowych zainspirowała nas Pani Prezes Irena Rej z Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, która w liście do Profesora Waldemara Wierzby, Naczelnego Redaktora „Świata Lekarza”, napisała: „Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, lekarze, a w szczególności lekarze pierwszego kontaktu, posiadają znikomą wiedzę na temat leczenia biologicznego, a przede wszystkim o możliwości kierowania swoich pacjentów do odpowiednich specjalistów, którzy mogą włączać takich pacjentów do terapii biologicznych w ramach programów lekowych”.

  Kilka lat temu do Redakcji docierały sygnały o trudnościach w przekonaniu szpitali do kierowania pacjentów do programów lekowych. Problem polegał na opieszałości NFZ w refundowaniu kosztów; szpitali nie stać było na wielomiesięczne kredytowanie płatnika. Na szczęście ten etap mamy za sobą.

  Dziś pandemia stworzyła kolejny problem – brak możliwości odświeżania wiedzy lekarskiej. Nazwijmy rzecz po imieniu: wirtualne kongresy czy wykłady nie do końca spełniają tę rolę. Sporo czasu upłynie, zanim nauczymy się selektywnie posługiwać elektronicznymi mediami. W tej chwili mamy do czynienia z wysypem webinarów, na obejrzenie których po prostu brakuje czasu.

  Wierzymy, że za kilkanaście miesięcy wrócimy do normalnego życia, a przede wszystkim do spotkań w grupach, bo stanowiły część naszego życia. Pozwalały spotkać się i posłuchać ludzi innych niż na co dzień, chroniły nas przed monotonnością zawodową, inspirowały do refleksji.

  Świat Lekarza” będzie pisać o programach lekowych i publikować je, by dołożyć swoją cząstkę do kształcenia lekarzy. Ale nie tylko. Chcemy też pokazać, że Polak może być mądry przed szkodą. Ile razy, po przeanalizowaniu „szkody” mówiliśmy: Gdyby zastosowano lek A lub B, człowiek żyłby do dziś.

  Dlaczego czyjeś życie nie zostało uratowane? Z niewiedzy? Przez zapomnienie? Nie chcemy obojętnie patrzeć na takie sytuacje.

  Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” od kilku lat pracuje nad wypracowaniem rozwiązań systemowych zwiększających dostępność do leczenia biologicznego w Polsce zarówno dla leków referencyjnych, jak i biopodobnych. Będziemy ją wspierać i wspólnie przypominać, że te programy istnieją. Zostały stworzone, by z nich korzystać i pomagać pacjentom.

  Paweł Kruś, wydawca, pawel.krus@mediatv.com.pl

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Dr n. med. Grzegorz Południewski: Opryszczka narządów płciowych u kobiet

  Gdy zakazimy się wirusem HSV2, który odpowiada za opryszczkę genitalną, to zostaje on z nami przez całe życie, co powoduje – a obecnie niestety...

  Prof. Mariusz Zimmer: Histeroskopia w praktyce ginekologicznej

  Histeroskopia jest badaniem oceniającym anatomię jamy macicy, jej kształt, śluzówkę, ujście jajowodowe, przebieg kanału szyjki, zmiany w jego obrębie. Pokazuje nieprawidłowości, których nie widać...

  Dr hab. n. med. Justyna Teliga-Czajkowska: Małopłytkowość u kobiet w ciąży

  Podstawę postępowania diagnostycznego małopłytkowości stanowi dokładny wywiad, który pozwala ustalić m.in., czy stan ten występował przed ciążą, czy miał miejsce w poprzedniej ciąży, czy...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D