Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Paweł Kruś: Dlaczego piszemy o programach lekowych? Bo są niewykorzystaną szansą na życie

  Do popularyzacji wiedzy o programach lekowych zainspirowała nas Pani Prezes Irena Rej z Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, która w liście do Profesora Waldemara Wierzby, Naczelnego Redaktora „Świata Lekarza”, napisała: „Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, lekarze, a w szczególności lekarze pierwszego kontaktu, posiadają znikomą wiedzę na temat leczenia biologicznego, a przede wszystkim o możliwości kierowania swoich pacjentów do odpowiednich specjalistów, którzy mogą włączać takich pacjentów do terapii biologicznych w ramach programów lekowych”.

  Kilka lat temu do Redakcji docierały sygnały o trudnościach w przekonaniu szpitali do kierowania pacjentów do programów lekowych. Problem polegał na opieszałości NFZ w refundowaniu kosztów; szpitali nie stać było na wielomiesięczne kredytowanie płatnika. Na szczęście ten etap mamy za sobą.

  Dziś pandemia stworzyła kolejny problem – brak możliwości odświeżania wiedzy lekarskiej. Nazwijmy rzecz po imieniu: wirtualne kongresy czy wykłady nie do końca spełniają tę rolę. Sporo czasu upłynie, zanim nauczymy się selektywnie posługiwać elektronicznymi mediami. W tej chwili mamy do czynienia z wysypem webinarów, na obejrzenie których po prostu brakuje czasu.

  Wierzymy, że za kilkanaście miesięcy wrócimy do normalnego życia, a przede wszystkim do spotkań w grupach, bo stanowiły część naszego życia. Pozwalały spotkać się i posłuchać ludzi innych niż na co dzień, chroniły nas przed monotonnością zawodową, inspirowały do refleksji.

  Świat Lekarza” będzie pisać o programach lekowych i publikować je, by dołożyć swoją cząstkę do kształcenia lekarzy. Ale nie tylko. Chcemy też pokazać, że Polak może być mądry przed szkodą. Ile razy, po przeanalizowaniu „szkody” mówiliśmy: Gdyby zastosowano lek A lub B, człowiek żyłby do dziś.

  Dlaczego czyjeś życie nie zostało uratowane? Z niewiedzy? Przez zapomnienie? Nie chcemy obojętnie patrzeć na takie sytuacje.

  Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” od kilku lat pracuje nad wypracowaniem rozwiązań systemowych zwiększających dostępność do leczenia biologicznego w Polsce zarówno dla leków referencyjnych, jak i biopodobnych. Będziemy ją wspierać i wspólnie przypominać, że te programy istnieją. Zostały stworzone, by z nich korzystać i pomagać pacjentom.

  Paweł Kruś, wydawca, [email protected]

  blank
  blank

  Więcej od autora

  Paweł Kruś
  Paweł Kruś
  Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Katarzyna Pinkosz ze Świata Lekarza z honorowym tytułem Mistrza Prasowego Przekazu. Za wysoki poziom merytoryczny

  W tegorocznym konkursie Dziennikarz Medyczny 2022 Katarzyna Pinkosz otrzymała Honorowy tytuł Mistrza Prasowego Przekazu – „za wysoki poziom merytoryczny, walory edukacyjne tekstów opartych na...

  Świat Lekarza z honorowym tytułem Wielkiego Edukatora. „Uczymy się od Mistrzów!”

  W uznaniu za wysokie walory edukacyjne artykułów przekazujących najnowszą wiedzę medyczną w sposób atrakcyjny i przystępny dla odbiorców Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowy...

  Bożena Stasiak ze Świata Lekarza z wyróżnieniem specjalnym. Za książki o medycynie

  Bożena Stasiak otrzymała Wyróżnienie Specjalne za cykl książek o medycynie. Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia doceniło walory edukacyjne książek i prostotę przekazu. Bożena Stasiak zapowiada...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D