Najnowsze badania sugerują, że ryzyko rozwoju nowotworów związanych z narażeniem na pestycydy może być porównywalne do ryzyka związanego z paleniem papierosów dla niektórych rodzajów raka, takich jak chłoniak nieziarniczy, białaczka czy rak pęcherza moczowego.
Pestycydy są szeroko wykorzystywane w zwalczaniu szkodliwych organizmów, mogą jednak niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Badania naukowe od dawna łączą narażenie na pestycydy z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami neurologicznymi, podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka oraz upośledzoną funkcją immunologiczną.
Pestycydy są rakotwórcze
Celem najnowszych badań opublikowanych w magazynie „Frontiers in Cancer Control and Society” było ustalenie, jaki jest faktyczny związek pomiędzy narażeniem na działanie pestycydów a zachorowaniem na nowotwory. Badania objęły 90 tys. amerykańskich rolników i wykazały, że konkretne pestycydy, takie jak atrazyna, boskalid, dimetomorf, dikamba, dimetenamid-P, dinotefuran, glifosat, imazetapyr i metolachlor są głównymi czynnikami w obszarach o wysokiej częstości występowania wszystkich nowotworów złośliwych. Przykładowo: dimetomorf występuje w miejscach o wysokim ryzyku wystąpienia chłoniaka nieziarniczego i białaczki, a także w obszarach o niskim ryzyku wystąpienia raka płuc.
Pestycydy znacząco zwiększyły liczbę przypadków chłoniaka nieziarniczego – w porównaniu z paleniem papierosów aż o 154 proc., podczas gdy wszystkie nowotwory złośliwe, rak pęcherza moczowego i białaczka wykazały niewielkie wzrosty odpowiednio o 19, 19 i 21 proc.
Wnioski
Badanie obejmowało dane z 3143 hrabstw Stanów Zjednoczonych i 69 środków chemicznych stosowanych w rolnictwie. Roczny wzrost zachorowań na raka między miejscem odniesienia a miejscem o najwyższym wzroście ryzyka wyniósł 154 541, przy medianie 449 przypadków na każde 100 tys. osób dla wszystkich nowotworów (w ramach badań stosowanie pestycydów dotyczyło przede wszystkim Midwest, a Great Plains służyło jako punkt odniesienia dla nowotworów ze względu na najniższy wzrost ryzyka).
Naukowcy zauważyli pozytywne powiązania między stosowaniem pestycydów a zwiększoną częstością występowania chłoniaka nieziarniczego, białaczki, raka jelita grubego, pęcherza moczowego, trzustki i płuc. Wyniki wskazały, że stosowanie pestycydów stwarza ryzyko zachorowania na raka równoważne z paleniem tytoniu, choć uzyskane wyniki były zróżnicowane geograficznie.
Ryzyko to okazało się szczególnie wysokie w miejscach, gdzie produkcja rolna jest znaczna. Co więcej, niektóre kombinacje pestycydów mogą mieć silniejszy związek ze wskaźnikami zachorowań na raka.