Z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim Rozmawia Anna Rogala.
Niedawno podpisał Pan porozumienie ws. współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie nauk biomedycznych. Czy może Pan przybliżyć najważniejsze tezy tego dokumentu?
Jest to dokument polityczny, ale niezwykle ważny. Daje narodowym agencjom ze Stanów Zjednoczonych zielone światło na współpracę z Polską w zakresie badań biomedycznych. Po podpisaniu porozumienia przez polityków powstaje przestrzeń dla badaczy, którzy muszą wypełnić ten dokument treścią naukową i kliniczną z korzyścią dla pacjentów. Skorzystałem z okazji podpisywania porozumienia, by osobiście zaprosić naukowców z trzech wybranych instytutów amerykańskich: National Heart, Lung, and Blood Institute, National Cancer Institute i National Institute of Allergy and Infectious Diseases do współpracy z naszymi naukowcami.
W ramach tej współpracy powinniśmy wykorzystywać nasze atuty i jednocześnie uzyskiwać wsparcie i wiedzę z drugiej strony. Odbyliśmy bardzo merytoryczne spotkanie z amerykańskim sekretarzem zdrowia Alexem Azarem, podczas którego padły konkretne propozycje, m.in. z zakresu transferu technologii. W tym kontekście mogę stwierdzić, że Polska jest wiarygodnym partnerem naukowym dla USA.
Czy powstanie Agencja Badań Medycznych?
Podczas rozmowy mówiłem o zwiększaniu nakładów finansowych na ochronę zdrowia w Polsce i powoływaniu agencji badań medycznych, co dla Amerykanów jest w dużym stopniu sprawą kluczową, ponieważ zyskują poważnego partnera w jednym z większych państw europejskich. Dzięki temu pojawiła się szansa na wspólne programy badawcze i związane z tym inwestycje w Polsce.
Podczas Kongresu Polonii Medycznej, który odbył się kilka lat temu, kilku profesorów, m.in. prof. Waldemar Priebe, prof. Tadeusz Maliński, prof. Krzysztof Bankiewicz, postulowali o praktyczne wsparcie medycyny w Polsce. Czy w nawiązaniu do podpisanego porozumienia wydaje się to Panu realne?
Będąc w Stanach Zjednoczonych, spotykałem się z pytaniami o pracę w Polsce dla młodych lekarzy. Niedawno powołaliśmy agencję wymiany akademickiej NAWA, która uruchomiła program wspierający polskich naukowców za granicą i zachęcający ich do powrotu do kraju. Dzięki temu młodzi ludzie mogą budować tu swoją przyszłość w sposób wolny i nieskrępowany, a nie uzależniony od skostniałych struktur.
Pragniemy stwarzać młodym lekarzom jak najlepsze warunki pracy i rozwoju osobistego.