Więcej

  Ruszyła kampania poświęcona dławicy piersiowej  Dnia 25 marca 2019 roku wieczorem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Katowicki Spodek rozświetliły się na czerwono. Celem było zwrócenie uwagi przechodniów na ważny problem zdrowotny. Chodzi o dławicę piersiową. Jest to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w ramach pierwszej edycji kampanii społecznej Poznaj Dławicę Piersiową.

  Wśród chorób układu krążenia największe zagrożenie niesie choroba wieńcowa. Jedną z jej postaci jest dławica piersiowa (ang. angina), na którą cierpi blisko 1/3 pacjentów leczonych z powodu choroby niedokrwiennej serca. Ostatnie badania pokazują, że aż 43% pacjentów, których ta choroba dotyka, jest za późno diagnozowana. Chorzy nie rozpoznają bowiem jej objawów na wczesnym etapie choroby. Skutkuje to pogorszeniem się ich stanu zdrowia. Pojawiają się niebezpieczne konsekwencje zdrowotne (takie jak zawał serca czy udar). Gorsze są też rokowania leczenia.

  Ogólnopolska kampania społeczna

  W marcu rusza ogólnopolska kampania społeczna mająca na celu edukację polskich pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia na temat dławicy piersiowej.

  Organizatorzy kampanii mają nadzieje, że dzięki tej akcji wiele osób dowie się, że nie tylko ból w klatce piersiowej powinien niepokoić, ale także szereg innych, czasem mniej specyficznych objawów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego.

  Niepokojące objawy

  Chorzy z dławicą piersiową mogą doświadczać jednego lub kilku z poniższych symptomów:

  • ból w klatce piersiowej, szczególnie za mostkiem
  • skrócenie oddechu
  • nasilone pocenie się
  • skrajne zmęczenie
  • ból w innych lokalizacjach niż klatka piersiowa
  • niestrawność lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu.

  Dławica piersiowa jest wywołana przez zmniejszony dopływ krwi do mięśnia sercowego. Często oznacza dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężaru lub zaciskania. W ten sposób serce informuje, że coś mu dolega. Kiedy ból dławicowy nawraca najlepiej pilnie zgłosić się do lekarza, ale jeśli trwa dłużej niż 15 minut należy poprosić o pomoc pogotowie ratunkowe. Poza bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia zawału serca, dławica znacząco obniża również jakość życia chorych.

  Więcej informacji o dławicy piersiowej, a także materiały edukacyjne dla pacjentów można znaleźć na stronie www.dbajoserce.pl

  informacja prasowa: Enees Communications  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Nagrody, wyróżnienia i honorowy tytuł Edukatora Zdrowia dla dziennikarek Świata Lekarza. Ogólnopolski konkurs Dziennikarz Medyczny Roku 2021

  Anna Kopras-Fijołek, Sonia Młodziankowska, Katarzyna Pinkosz i Bożena Stasiak zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021. W konkursie wzięło udział 117 dziennikarzy. -...

  Debata Świata Lekarza: Nowe leki dają szansę na wyleczenie ostrej białaczki szpikowej

  Nowe leki dodane do klasycznej chemioterapii już na początku leczenia pozwalają  na wyleczenie znacznej części pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML)

  „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”,

  Czy można uniknąć cukrzycy? Na to pytanie, a także, jak żyć z tą chorobą odpowiadają autorki poradnika pt. „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D