Dnia 25 marca 2019 roku wieczorem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Katowicki Spodek rozświetliły się na czerwono. Celem było zwrócenie uwagi przechodniów na ważny problem zdrowotny. Chodzi o dławicę piersiową. Jest to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w ramach pierwszej edycji kampanii społecznej Poznaj Dławicę Piersiową.
Wśród chorób układu krążenia największe zagrożenie niesie choroba wieńcowa. Jedną z jej postaci jest dławica piersiowa (ang. angina), na którą cierpi blisko 1/3 pacjentów leczonych z powodu choroby niedokrwiennej serca. Ostatnie badania pokazują, że aż 43% pacjentów, których ta choroba dotyka, jest za późno diagnozowana. Chorzy nie rozpoznają bowiem jej objawów na wczesnym etapie choroby. Skutkuje to pogorszeniem się ich stanu zdrowia. Pojawiają się niebezpieczne konsekwencje zdrowotne (takie jak zawał serca czy udar). Gorsze są też rokowania leczenia.
Ogólnopolska kampania społeczna
W marcu rusza ogólnopolska kampania społeczna mająca na celu edukację polskich pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia na temat dławicy piersiowej.
Organizatorzy kampanii mają nadzieje, że dzięki tej akcji wiele osób dowie się, że nie tylko ból w klatce piersiowej powinien niepokoić, ale także szereg innych, czasem mniej specyficznych objawów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego.
Niepokojące objawy
Chorzy z dławicą piersiową mogą doświadczać jednego lub kilku z poniższych symptomów:
- ból w klatce piersiowej, szczególnie za mostkiem
- skrócenie oddechu
- nasilone pocenie się
- skrajne zmęczenie
- ból w innych lokalizacjach niż klatka piersiowa
- niestrawność lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu.
Dławica piersiowa jest wywołana przez zmniejszony dopływ krwi do mięśnia sercowego. Często oznacza dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężaru lub zaciskania. W ten sposób serce informuje, że coś mu dolega. Kiedy ból dławicowy nawraca najlepiej pilnie zgłosić się do lekarza, ale jeśli trwa dłużej niż 15 minut należy poprosić o pomoc pogotowie ratunkowe. Poza bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia zawału serca, dławica znacząco obniża również jakość życia chorych.
Więcej informacji o dławicy piersiowej, a także materiały edukacyjne dla pacjentów można znaleźć na stronie www.dbajoserce.pl
informacja prasowa: Enees Communications